1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонија - Каков ви е животот?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од worrieddd, 7 август 2018.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Атрибутите со кои би го опишале животот во голема мера зависат од нас лично.
    Перспективите и приоритетите сами ги одредуваме и во однос на "големината" треба да ги поставиме и можностите. Животот не е бајка никаде. Успех без труд нема, барем од моето досегашно искуство. Но, во нашиот систем голем број "среќници" успеваат и обратно, па таквата поставеност на нештата знае да предизвика револт и демотивација што секако го оправдува чувството на иритација. Не припаѓам во таа категорија на граѓани што животот ги галел и преку ноќ им се случуваат убави работи. Во мојот случај ситуацијата знае да потрае додека ја здогледам светлината на денот. Но, не се повлекувам од намерата.
    Единствено што ми останува е максимално да вложувам за живот што за мене ќе значи најдобар зашто иднината не ја планирам во друга држава.

    Од личен аспект, одговорот на ова прашање е дека секогаш може повеќе за подобри услови. Не се фалам, ама не се ни жалам. Финансиската состојба не ми е лоша, а станбеното прашање е решено. Конатактирам со релативно мал број на луѓе и не чувствувам недостаток на дружење. Тоа се стари и долгогодишни пријателства (20-25 год.) кои успеав да ги одржам и на кои секогаш можам да се базирам за разговор на теми што заеднички не засегаат.

    Живеам во мој свет на интереси и погледи и ништо туѓо и несвојствено за мене не може да ми ја наруши хармонијата и вербата во личните идеали. Признавам дека коцките не се идеално склопени. Поминав низ непредвидлива бура, ама полека испливувам на површина. Тоа што ме одржува е трпението и силниот карактер. Човекот знае колку може да преброди и преживее после секоја ситуација од која успеал да извлече искуство и поука, но и да биде подготвен на промени кои навестуваат дека ништо не е константно.
     
    На Rebecca_R, orevokrsacka, JaneMarple и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.227
    Не водиме грижа за нас самите. Не сме бунотвници, пасивни сме. Цел еден народ како еден човек треба да мислиме. Дозволивме една шака политичари на питачки стап да не дотераат. Требаше да се обединиме против корупција, криминал, непотизам. Точно е дека тоа што го имаме не го негуваме. Јас сум прво да си ја запознаеме татковината. Длабоко презирам кога некој Македонец на памет ја знае Грција, ама да го прашаш Рајчица кај е ќе мисли во Берово е. Такви гафови и непознавање на своето и неценење не признавам. Лош народ сме, мрзлив, патетичен, само да кукаме. Не ни се работи. Не сме способни парите од странство овде да ги донесеме и да инвестираме, да градиме.
     
    На baba Rada, orevokrsacka, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.299
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Мизерен.
    Немав пари да го завршам факултетот.
    Немав врски за ништо во животот.
    Често гладував.
    Нема сообраќајна култура, ред, правила, отпадот не се распоредува, сиромашните деца во школо уште повеќе тонат, човекот нема волја за живот, нема распоред...
     
    На Herrera, Mr. Right, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
  4. BoyL

    BoyL Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    1.340
    Допаѓања:
    7.275
    Пол:
    Машки
    најлесно е да се жалиш...секогаш треба да се потрудиш да ти биде поубаво...јесте да средината во кој живееш на некој начин ти го одредува животот..но сепак судбината зависи и од самите нас...

    ми смета и мене животот во кој комшиите ти се мешат во се...и љубомора и завист има од сите страни...ако си малце во некој подобар во нешто...и исмевање и сожалување ако си малце под нив..

    но се трудам да го игнорирам сето тоа и да живеам во свет и круг од вистински пријатели роднини и слично..и да си го живеам животот како што мене ми одговара.

    Финансиите никогаш не се доволни...и секогаш ни се малце...но..целта во животот не е да гледаш само напред..треба да гледаш и назад...не е се во парите...често сум размислувал за живот во друга земја..најчесто Австралија..но сепак...мислам дека тешко би се одлучил да ја напуштам државата...никаде неможе да биде како дома...колку и да е лош животот овде...мислам дека сепак е најубав...
     
    На JaneMarple, PaLaVa, poenta и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.602
    Допаѓања:
    34.248
    Се молат тие со среќа у гзот ( т.е. оние кои мама и тато, или партијата им дале се на тацна ), да не продаваат муда за бубрези како се е од гледиште, труд и други глупости...

    Фала за ништо и немајте убав ден.
     
    На simona_baby, Nine25, VDT2906 и 15 други им се допаѓа ова.
  6. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Како млада особа добар ми е животот, моите имаат добри примања, не ми фалело ништо материјално. Народот не ми смета, не се замарам, ни ги регистрирам, а и плус во главниот град мислам дека сме на некој степен подобрени со менталитет, искрено. Ќе видиме како ќе биде кога ќе заработувам јас ама не би сакала да се иселам. Бар додека си млад во ред е животот.
     
    На Tanjamm, Lolo5 и JaneMarple им се допаѓа ова.
  7. DushkoFH

    DushkoFH Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Машки
    Зарем "живот" го нарекувате ова во Македонија?
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Многу од девојкиве тука секојдневно си постираат брендирана гардероба, накит, разни ресторанчиња, кафичи, одмори, патувања. Не сте толку за жалење ај ај:)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.646
    Пол:
    Женски
    Ова е точно.
    Јас не живеам во Скопје, но секогаш кога посетувам приметувам дека се живее таму на повисок стандард. Многу помодерно и плус многу работи има што нема на друго место.

    Државна болница сеедно не функционира, ама што е ново.
     
    На Lolo5 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  10. Verdi

    Verdi Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Dobro go imas napisano zivot so navodnici,vo denesno vreme kucinjata se podobro tretirani i cuvani nazalost
     
    На DushkoFH и Lolo5 им се допаѓа ова.
  11. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Kakov mi bese zivotot vo makedonija?

    Ubav.
    I po promenata pak mi e ubav, ama jas sum si takva osoba I vo Zimbabve da me pratis zivotot ke mi bide ubav.

    Luge kako luge sekade se isti samo zakonite gi drzat na kaifce.
    Strogi zakoni I paricni kazni, no ne nogu nelogicno visoki, e resenie za se.

    Sto dane sobrakajnata kultura vo ….. bi bila na visoko nivo ako nema kazna za sekoj prekrsok.
    Stavi na sekoj semafor kamera za brzina I nadgleduvanje na soobrakaj da vidis kako site ke pazat oti udarot po dzep najveke boli I nezaboraven e.
    Frla nekoj gubre pogledni go popreku, nekoj ke se najde ke mu se obrati so prasanje zosto I site okolu nego ke se soberat da mu se potsmevaat. Pa da vidam dali ke frli gubre.

    Daj im na site priracnik sto e socialno I kulturoloski prifatlivo so accent na "nie vo …… ne zborime za politika, seksualna orjentacija, boja na koza, pari, ne davame soveti …. I koga ke pravat test za drzavjanstvo ovie prasanja ke mu gi postavis.

    Taka funkcioniraat zemjite kade Navodno Prirodno se e na Svoe Mesto.

    Ako ne se ovie gore navedeni tocki I tamu bi bilo haos kako vo MK.

    Ubav e zivotot vo sekoja zemja samo ako znaes da si go napravis.

    Gore, dole rabotata ne e vazna kolku e vazno da imas Hobi (ili nekolku od niv) koj gi rabotis so ljubov.

    Najvazno e kako go koristis vremeto po zavrsuvanje na rabotnoto vreme I koj temi za razgovor gi otvaras.

    Toj sto ima hobi sekade I vo sekoja zemja ke se snajde I ke ja nadopuni platata.
    Toj sto se drzi ponastrana od politika, moabeti za pari, seksualna opredelba, delenje soveti, ….. toj nema problem so komunikacija so lugeto I site mu se dobri.
    Toa sto nekoj raboti se praveni I nedopraveni mislam na patista, zgradi so osteteni fasadi…., porasnata treva ne iskosena ,...… ne bi me posebno efektiralo.

    Kako ni e zivotot zavisi od Nas a ne od drzavata.
     
    На Briar Rose и JaneMarple им се допаѓа ова.
  12. bunny19

    bunny19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    171
    Имам идено во Америка и можам да кажам дека никаде не е како што повеќето од кај нас мислат дека е. И таму има дикриминација. Ја работиш истата работа како Американец а помалку си платен. Но таков е нашиот менталитет ќе отидат некаде на страна и нема да кажат да тешко ни е не е добро, ќе се вратат тука и прават филмови. Додека таму ќе јадат буквално паштета и леб, дома ќе се вратат со некоја јака кола и ќе глумат газди. Ќе ги прашаш што рабптат таму и сите се менаџерии, сите нив многу газдите ги сакаат а реалноста е скроз друга. После Америка кога видов каква е реалноста каде живеат и во што , се ми беше јасно. Додека тука некој ке ти прави филмови таму живеат во гето и се плашат навечер да излезат од дома. Да имаат повеќе примања од кај нас, но таму стандардот е друг, трошоците се други , и за тие услови тие пак немаат ништо . Ама тоа е Македонче ... Ке му кажеш плата 3000 долари месечно и одма лета, а нема врска што само трошоците за стан и сметки носат повеке од половина од чекот.
    Додека си тука сите ти прават филмови дојди супер е ке ти помогнеме итн итн . Идеш и буквално сите ти вратат грбот и си оставен на крај на светот сам на себе. На крај на свет кај што работиш буквално од 8 сабајле до 11 навечер .
    Не, не ми е ситуацијата перфектна,но може да кажам дека имам доволно. Од друга страна нема ништо подобро од тоа да си покрај твоите.
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. JaneMarple

    JaneMarple Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Познајничка често велеше маж ми има фирма во Македонија и одлично му оди ама истовремено ич ме му оди.
    И еднаш се окуражив и ја прашав те молам објасни ми како така и таа ми вели епа вака кога маж ми почна приватен бизнис и му тргна од радост насекаде кажуваше одлично ми оди па одличо ми оди. И се наредија роднини да го гребат и дур инспектор му затропа на врата и ништо не му најде ама добил инспекторов гратис услуга. И така маж и научил да вели ич не ми оди,се тргнале роднините од список на частење а и инспекторот го снемало.
    Така да претпоставував ќе има табор кој ќе сведочи како животот е супер и друг табор кој ќе пробува со факти да докаже дека се е за никаде.
    Независно на кој како му е секогаш имаме лична слобода и избор да влијаеме на самите себе си и околностите во кои живееме и работиме.
    Така да дали кон лошо или кон добро ни оди во животот кој точно да ни каже и знае освен ние самите?
    Зборам за релевантно сознание каков ни е животот инаку каков треба да ни е или каков ни е веќе знаат сите од околу или барем тие што немаат попамтена работа од таа да водат грижа за туѓ живот.
     
    Последна измена: 12 август 2018
    На Herrera и Darko009 им се допаѓа ова.
  14. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Просечен во секоја смисла, но се трудам да си го направам што поубав. :) Сами ако не си се направите среќни тешко дека некој друг ќе се обиде.
    Финансии? Хм, на сите ни требаат што повеќе сепак имам сосем доволно за мои потреби.
    И мене ми смета тоа што голем дел од нашиот народ е завидлив, себичен и прост. За жал ги имам сведено на минимум контактите со долгогодишни пријатели и роднини бидејќи време е тие места да ги завземат луѓе кои заслужуваат внимание и почит. Нема место за обиди за ниски удари и лечење фрустрации од сопствено незадоволство.
    Имам желба за живот во друга земја. Не велам дека би цветале рози но не би било на штета да си ја пробам среќата некогаш. :)
     
    На JaneMarple и Darko009 им се допаѓа ова.
  15. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Krediti se odnapred potroseni pari.
    I vo stranstvo da si ako si trosis poveke od cergata ke ziivees samo za otplata na dolgovi se dodeka ne vratis se.

    Znaci, zgora nazgora isto ti e.

    Inace da se dopolnam deka so edna plata nikade na svet veke ne se zivee. Malku e ili dosta e ako si gi simneme baranjata ili kako bi rekla Jas "gledaj da gi podmiris svojte potrebi, a ne I potrebite na priatelite". Toa bi znacelo ako toj bil vo ….. nemoram I Jas za da vidi on deka mozam nego ke ja podmiram mojata potreba koja e dvapati poskromna, a me pravi srekna.

    Trosocite se golemi I ne pokrivaat zatoa mora da se misli kako da se zaraboti.

    Ako ima nekoj idea koja e taa zemja kade so edna plata se zivee kaze te I Jas tamu da go pratam mm pa princeza da stanam. :lol:
     
    Последна измена: 12 август 2018
    На N0NamE, Askopje, JaneMarple и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Darko009

    Darko009 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    57
    Незнам само што мислат лугето во тоа Странсрво,дека пари на дрва растат или незнам што,и во дтранство не се живее ако само еден член работи. Не ми е јасно што мислат овие сега што одат таму дека нив во Германија Швајцарија или било каде ги чека некоја канцеларија или пак незнам што..
    Добра стара поговорка е ЧИСТИ СМЕЧЕ ЈЕР ТО ШВАБА НЕЧЕ ...
     
    На bunny19 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ова се вика зајдување во претерување...бре бре...(facepalm)
     
  18. Verdi

    Verdi Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zosto preteruvanje so plata 12500.00se zivee normalen zivot a rabotis kako nezdrav pa znaat date kaznat i skratat od plata zosto?pa im treba na gazdite pari zana odmor tuku tuka dojde snajdise pa zivi
     
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Тоа е само твоето незадоволство од личниот доход и фирмата во која работиш.
    Каде ти се другите аргументи за незадоволството од животот во Македонија?
    Претпоставувам дека си многу млад и дека ќе продолжиш со школување, па се разбира и поголема плата;)
     
  20. Verdi

    Verdi Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Site nemozat dase direktorida sloboda ima vo mk ali kolku narod zivee so minimalna plata i edvaj svrzuva kraj so kraj dali poveketo mozat dasi dozvolat dobar odmor ili nesto slicno