1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонија - Каков ви е животот?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од worrieddd, 7 август 2018.

  1. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    @toogood Си заминала од Мк пред 20 години и кажуваш во темава како животот кај нас бил убав?
    Во Канада со минималец имаш нормален, удобен живот. Може нема да има да носиш Гучи, ама нема да се стегаш за ништо.

    Животот тука ми е.. средно жалосен. Се надевам дека еден ден ќе имам шанса да заминам некаде надвор, и да ми го ценат трудот.

    Еден ден отидов во конфекција за дневница (300 денари) бидејќи итно ми требаа, ми беше кажано дека ќе пакувам панталони. Отидов таму, не само што требаше да ги пакувам, туку да одам да ги земам од еден крај на фабрика, да ги сортирам по бројки, да ги диплам, спакувам, да им залепам декларација, и да ги носам пак на друг крај на фабрика за да ги ставам во картонски кутии за испорака.
    И ова 8 саати, клекни стани, носи земај. За мочани 300 денари. Требаше повеќе денови да останам, ама реков не фала и заминав.
    Еден пар од тие панталони вредат повеќе од цела плата на тие жени што работат таму.
     
    На sparklie, lovestoneddd, Nine25 и 13 други им се допаѓа ова.
  2. JaneMarple

    JaneMarple Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски

    Капитализам,демократија...секоја паричка со лице и опачина.
    Колку иде добро толку и носи лошто.
    Реално не може секоја да работи во државна служба-канцеларија некоја мора и во конфекција,на нива итн.
    Ај што ќе работи,ќе мора да работи и да скока и да трча да ја товарат и ич да не помисли да пререче.
    Ај не е тоа невидено,но кај е тука потребата тие работнички да се изборат барем за повисока дневница ако не можат да се изборат за подобри работни услови?
    Еве и да се реализира таа потреба и ако се побунат први ќе летаат тие што се побуниле а тие што кодошеле за нивната активност први ќе бидат наградени.
    Тоа е абсурд што доминира во Македонија.
     
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Jas neznam sto ne e jasno, minimalec e minimalec , sekade so minimalec isto se zivee.

    Epa vidi jas sum rabotela za toj smisol na plata vo druga valuta, stoenje, trcanje po deca, diganje vo race razna tezina na deca, povrakanici brisenje od deca I gazinja, mrsuli brisenje, ranenje, preoblakanje, po 10 skali 12 deca gore dole (edna koleska gore gi pazi drugata trca so dete pod miska za da gi kacime site), toa sto extra dete ti se natopilo koga si igralo so voda, oblakanje dvapati dnevno 12 deca so skafander, cizmi, sal kapa (spremanje za igra nadvor koja e moralna sekoj den do tem. -25 stepeni), pees pesni, igras nekoj tanc samo da bidat zanimavani..... seckanje hartii, crtanje, boenje,... najubava strana na rabotata :lol:bez sednuvanje po 9 saata za minimalec ama ne sum se otkazuvala zosto imam smetki da platam. Da ne gi zaboravam I roditelite na decata prema koj moras da bides posebno ljubezen. Gzdaricata sekoj pola saat se javuva vo zanimalna I treba rapord da dades sto se desilo vo poslednite 30 min...…..
    Koga me primija mi dadoa list na zadaci, rekov da inema sto da se bunam. Mene pari mi trebaat niv rabotnik, ako nejkum jas takvi kako mene ima kup, drug ke dojde.
    Od tamu znam sto znaci da se zivee so minimalec.


    Poveke ne bi sakala da pisuvam ne zatoa sto neznam sto da kazam nego od princip, tri repliki se dosta. :whew:
    I ponataka ke ve citam.
    :bow:
     
    Последна измена: 13 август 2018
    На Tanjamm и Feminka22 им се допаѓа ова.
  4. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    :^)

    Точно е, не може. И не е дека газдата нема пари да им плати повеќе, туку не сака да им плати. Не викам јас да земаат плати кој знае колкави, ама да работиш скоро секој ден прекувремено, саботи, недели, празници и да земаш плата 12 000. Епа не иде. Одмор имаат 10 дена со сабота и недела во тоа пресметано. :puke:

    И оди плати со 12 000 струја вода, интернет, ТВ, телефон, месечна карта ЈСП и да видиме што ќе ти остане за јадење до крај на месецот.
    1500 ЈСП, 3000 да е струја и вода, 850 тв и интернет, телефон еден (а не е еден) да имаш најевтино 500 денари = 5850.
    А каде е за дома да купиш, прашок, средства за чистење и сите пропратни работи?
    На дете по 50 денари за во школо да дадеш за јадење за месец дена излегува околу 1000 денари.
    (facepalm)
     
    На lovestoneddd, Mishela, Joi и 2 други им се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Убаво реков јас, не разбира.

    @toogood, aми да ти нацртам ако не? Трошоците спрема Канада и Македонија и 1:3 нека се. Значи за да живееш исто како што би живеела во Македонија со минималец, ти би требала да земаш во Канада $900 (канадски) плата. Толку ти е минималецот во Канада? $900?
    Не ми кажувај дека минималец секаде било исто.
    И никаде не те навредив, сама си се ставаш во вакви ситуации.

    И уште нешто. 300 денари дневница значи дека ќе мора секој ден да работи за да земе 9000, секој можен ден без слободен. Епа тоа го нема никаде. И не смее да го има.
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Битола од секогаш бил гастербајтерски град, и од секогаш пола од роднините ми биле во стрнство. Низ цел свет ги имам.
    @toogood , објаснуваше дека нема печалење од минималец. Од таму почна муабетот, дека куќи со минималец и во странство не се печалат. И факт е тоа.. Освен ако не одиш никаде на одмор, немаш никакви занимации, дома седиш и јадиш леб и маргарин. Што е поинтлес.
    А познавам такви. по 30-50 години се во Австралија (пример), ни ја прошетале Австралија, ни јазикот го научиле, од партали торби прават и јадат леб и кромит. Не се зафркавам.. најсериозно :) Е има 12 куќи.. е има.. ама нема видено поќе од селото кај што родена бабава. За таков живот, не ти треба странство, можеш и тука да крпараш.
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JaneMarple

    JaneMarple Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Jас веќе ти одговорив не може секоја.
    Таков е животот и во Македонија и во странство,претпоставувам тоа сакаше @toogood да објасни ама со убаво ја дочекаа тука со убаво таа се повлече:D
    И во странство не е веќе тоа што беше,во главно ги уживаат привилегиите на тие земји,поквалитетни услуги што не значи дека не се и поскапи тие услуги. Муабетот е дека и таму пари на дрво не растат но има можности и избор да работиш што сакаш и ако сакаш 2работни места истовремено. Тој што има работна навика секаде ќе опстои е некаде ќе преживува/живее некаде подобро ќе живее а можеби и луксузно зависи од струката што ја има,искуството,колку е неопходна таа струка за некаде во странство во одреден временски период и најбитносто зависи од ксметот што го има или си го создава сам.
     
  8. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Ужасно многу криминал,крадење,убивање,собраќајки,да не спомнувам колку ни е прљава државава од ѓубриште се гушиме,нема улично осветлување кога ќе им текне ги палат.
    За здравство да не правиме муабет бев на дежурен со огромни болки плачев во раце ме однесоа на лекар па уште таму ме оставија и да чекам ,среќа што се погодија некои луге што ме пуштија преку ред .
    За платите да не збориме работиме како робови ,газдите сите нивни проблеми на нас ги исфрлат,не третират како кучиња па уште и секој ден добиваме од нив по некоја пцофка.
    Ужасно е со еден збор
     
    На jasbi, јolene, Nigredo Odor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. JaneMarple

    JaneMarple Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Се однесува на таков живот-на навиките или на таков живот-имаат 12 куќи?
    Еве јас не знам дека некој кај нас има 12куќи?Освен оние од градежната мафија кај нив во згради се брои не во станови и куќи.
    А за навиките па ај малку и за тоа. Да навиките на првата генерација која заминала останале исти затоа што рмбале без прекин за да пркнат малку од малку и во најдобар случај да остават нешто за нивните деца таму. Значи вторатат генерација родени таму во најдобар случај имаат за старт нешто од родителите кои заминале за да отпочнат со свое нивните деца таму. Е тие се привилегирани бидејќи имаат стратна предност а и ги користат привилегиите од земјата во која се родени и живеат.
    Ај кај нас првата генерација мачкале леб и маргарин и кромит,тие што ќе остават на втората генерација тука? Кредити,трошоци...Таа младина тука со такви навики и можности наследени од родителите како ќе се снаоѓа и размислува?
    Или ќе фати криминал или ќе стопли столче ќе учи и замине каде струката и трудот ќе им се цени.
    И тие ќе бидат пак прва генерација некаде ќе се мачат,ќе мачкаат леб и маргарин ама на втрата генерација ќе и остават стартна предност.
    Е сега секој со својот ум што ќе си прави.
    Важно има можности,тоа е разликата ама пак ќе пишам и таму веќе пари на дрво не растат.
    Мора да се адаптираш на променетите услови да се приучуваш не за џабе @toogood вели морала да учи нивни факултет таму за да биде подобро платена.
    Сакала подобро за себе се изборила и пред се имала можности таму за тоа, и самото општество те стимулира и ти дава потик да станеш подобра верзија од себе си за разлика од Македонија каде подобрите верзии од себе си се или за в канта или за извоз.
     
    Последна измена: 13 август 2018
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Абе такви куќи, малечки, како мотел соби во сомнителни маала, не некои палати :)
     
  11. JaneMarple

    JaneMarple Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Палата ли е барака ли е добра пара од рента вадат:)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Иначе, децата тука им се родени (во конкретниов случај), ги оставиле како мали, а родителиве заминале да печалат. Синот им почина... немаше ни 40години, го немаа видено 10-15 години.. Дојде мајка му две недели пред неговата смрт, а татко му стаса за закопот... Многу грда приказна...
     
  13. JaneMarple

    JaneMarple Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Јас пишувам општо,конкретниот случај не го знам,ама штом е грда приказната ти верувам.
    Секој за себе и со ксметот што го има/или сам го создава.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не спорев ништо од тоа што напиша... само ми текна да се надоврзам... се присетив.. нема врска, ионака е оф-топик
     
  15. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    3.950
    Пол:
    Женски
    Незнам како е нормално да се живее во држава во која во 21 век, нема канализација во сите села. Во држвава во 21 век во која на избори се ветуваат поставување на канти за ѓубре. Зар кантите за ѓубре се луксус?
    Држава во 21 век во која не се рециклира ѓубре. Нема посебни места складирање на стакло, пластика и хартија?
    Држвава во 21 век во која нема соодветна сообраќајна сигнализација и во која е нормално да се вози во спротивен правец?
    Во држвава во која ниту една од јавните институции не функционира. Училиштата се распаѓаат, никој не бара квалитет, туку партиска книшка.
    Држава во која е нормално да работиш цело работно време, а да ти плаќаат придонеси за 50% или помалку.
    Држава во која плаќаш јавно здравство, а недајбоже случај да се разболиш да не можеш да стасаш на ред и да треба да се лекуваш на приватно. Држава во која јавното здравство не функционира исто за сите. Држава во која се' е стационирано само во еден град.
    На форумов е преполно од жени кои за еден преглед, едно испитување на хормони или слично мораат да возат 200км за да им кажат дека ги нема сооодветните реагенси или апаратот не работи.
    Држава во која земјоделците не се ценат и на чиј грб се богатат прекупци и криминалци.
    Држава во која инспекторите се продаваат за парче облека и пар кондури...

    Овие примери и многу други кои се набројани во предходните постови се слика каков е животот во Македонија. Ова е реалноста.

    Каков ми беше животот во МК? И покрај надпросечната плата не можев да имам добар живот од причини кои веќе ги наброив. Не се осеќав слободно, не се осеќав вреднувано, ме гушеше менталитетот на околината. Одбрав да си одам, оти не можам да трпам неправда.
    И да странството не е лесно, ама не е ни толку невозможно и тешко. Ако имаш квалитет ќе успееш. И сигурно се живее подобро со две просечни плати отколку во МК, да не се лажеме.
     
    На mKdevojce, Feminka22, lovestoneddd и 9 други им се допаѓа ова.
  16. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Поголем дел од вас мрднале во 2-3 земји и мислат сегде животот е бајка. Какви вукојебини shitholes има во Африка, Азија, Латинска Америка па за нив Македонија е рај на земјата. Буквално рај на земјата.

    Во некои европски градови е толку небезбедно што гомно може да ви се заледи ако поминувате во ноќните часови. Во градови како Брисел, Амстердан подалеку во предградијата се чувствуваш како во апокалиптичен филм да си.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Е затоа никој не се сели од мерак во Азија, Африка или Латинска Америка... ја не би ни САД... искрено.

    А дека Европските земји се полоши од Македонија, мало морген. |(
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Не се европските земји полоши од Македонија. Не реков такво нешто, туку и таму има тенденција на опаѓање на квалитетот на животот последните 20 години. Центарот на градовите им се уредени, има богати населби каде живее елита, средна класа, но има и многу населби со запустени фасади, имигранти, криминал, наркомани.

    Ама дека Македонија е најлошото место за живеење само можат да го кажат луѓе што никогаш не прошетале во Азија или Африка какви дупки постојат. Македонија за нив е рај.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Зошто не доаѓаат за живот и печалба во Македонија ако е рај?
     
    На x.Daisy.x, 1209, lovestoneddd и 4 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Тоа де.. со Африка и со Азија ќе се споредуваме.. Да, немаме сламс како во Индија. Да, не ни работат деца во рудници како во Африка....

    А дека опаѓа квалитетот на живот во Европските земји, на друг да му кажуваш.
     
    На јolene, lovestoneddd и Someonespecial им се допаѓа ова.