1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонија - Каков ви е животот?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од worrieddd, 7 август 2018.

  1. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    35.985
    Муахаххахах Браво, така е...ин јор дримс. Не знам за другите, за себе знам. Нит студирам на треторазреден факс, нит сум ауткаст, а се изнашетав квалитетно, повеќе од било кога. Ах да, и стан купивме. Стан имав и во мк, па не е баш ради станот цела радост. Гмацање, курчење и другите ствари, не ги фермам баш, а и не ги препозонавам во другите. Понекогаш се прашувам, какви по ѓаволите роднини и пријатели имате надвор. Хилбилиеви или " keep up with the Joneses".
     
    На Dust и WildMk им се допаѓа ова.
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.588
    Убав. Имам маж што ме сака, убаво дете, наша куќа, мир. Плата една плус маж приватно си работи, приватна градинка за дете... за народот каков е Не ми е гајле. Дома да ми е арно.

    Е сеа... има кредити и хипотеки, нема одмори, нема нова гардероба и луксузен намештај. Ама со оглед на тоа дека се што имаме имаме без помош од никој, сами купивме плац и куќа, сами се вработиме, сами се едуциравме после факс, ни ден боледување ни ден отсуства од работа, работење прекувремено...Добро е. Се надеваме дека ние ќе имаме повеќе за оставиме за детето за она да не се мачи ко ние.
     
    На Tanjamm, Miki4eca, Hortenzija и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    И во Мк може добро да се живее, само што многу нешта фалат, системот не функционира, никако да профункционира правната држава, се води насилничка политика, отсуство на еднаквост на граѓаните и демократија, перење пари, мито и корупција, непотизам, низок стандард на живеење, ниска стапка на вработеност, култура на најниско можно ниво, загаден воздух, никаков здравствен и правосуден систем и да не набројувам уште. Инаку, Македонија ко земја си е супер.
     
    На Tanjamm, Miki4eca, Lovelybaby<3 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Ние во Македонија не живееме, преживуваме. Ретко кој живее ужива.
     
    На Nikolina35, Cutiepie1, Hortenzija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Па за од материјален аспект мене ми е ок сега за сега, фала му на бога моите од ништо не ме скратуваат што сакам имам за од материјална состојба, но за жал овде луѓето се мизерија гледаат само да ти наштетат, на запад никој со никој не се замара не се оптеретува дека комшијата си дошол во 4 наутро, а не во 9 навечер. Искрено би сакала да живеам во странство некаде и од секогаш тоа го посакував, зошто овде во Македонија се е отидено во пропаст..
     
    На Tanjamm и Crna Dama им се допаѓа ова.
  6. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Што прочитав (facepalm)
     
    На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Преубаво ми е во Македонија никогаш не би ја напуштил , како што гледам се помалку и помалку младите ја напуштаат тоа ми се допага младите заработуваат од интернет сега многу има јутубери , фриленсери , дизајнери , програмери , работат се и сешто по интернетов, се отвараат многу продавници , трговски центри работа има . Преубава земја сме Скопје , Охрид , Маврово , Битола , Стумица планини и зеленило , и итн и се повеке и повеке патриоти се младите од машко до женско одат по спортски натпревари . Надвор каде и да одиш си станец а не се ништо поразвиени од нас а си бил во Скопје исто како да си бил во цела европа по големите градови .Одат за пари пример зимаат 1000 евра плата а за кирија и пат им одат 700 евра зависи каде. И тука има работа за тој што му се работи единсвен проблем е политиката да се смени тоа кје цветаме