1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонија за 10-20 години

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Anon, 10 март 2013.

 1. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.786
  Пол:
  Машки
  Ако морате да нагаѓате што би рекле дека ќе се случи во Македонија за 10-20 години? Кои промени може да ги очекуваме? На пример, на поле на економија, државно уредување, меѓуетнички односи, демографија, функционирање на системот итн.
   
 2. cveke123

  cveke123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  633
  Сметам дека ситуацијава со албанците,потополно ќе смени, сета таа омраза ќе ја нема.
  Ќе се прифатиме.
  Исто, најверојатно веќе ќе бидеме влезени во ЕУ и НАТО.
  Позитивни промени.
   
  На Elena1999 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  24.986
  Највероватно ќе ја изгубиме Западна Македонија , ќе има голем број војни , сиромаштија и хаос ....
   
 4. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
  Конечно претопување на социјализмот ,патењето по југославија и ТИТО ,генерациски образована :!: но не културна младина :tmi: , мн брз начин на живот (сега )не својствен за нас ,суровост и дрскост насекаде (клучот на успехот :envy: ) .. Во принцип очекувам да биде мн подобро урбано средено , но не само во Скопје :geek: ,и по 10-20 год проблемите со надворешната политика ке бидат штуро решени колку да се каже ... Некој работи едноставно неможат да се прекинат туку-така :swear: ....
   
 5. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.328
  Задолжително изучување на албански јазик за сите, не само кај албанските деца.
   
 6. LadyNitro

  LadyNitro Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2013
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  30
  Најверојатно албанската популација ќе се зголеми, па ќе биде задолжително да се изучува албанскиот јазик и историја. Поголемиот дел од младите ќе работат во фабриките. Зборот село веќе нема да постои, сите ќе се преселат во градовите, кои ќе бидат многу поразвиени од денес. Ќе има високи згради, климата ќе биде потопла, околината се позагадена. Тек после 15-тина години од денес сите луѓе ќе всвестат за лошата еколошка состојба, иако и сега има некои совесни. :)
   
  На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Primadonna

  Primadonna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.341
  Допаѓања:
  2.163
  Пол:
  Женски
  Ке идеме у Јуроп 8)
   
 8. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.095
  Допаѓања:
  7.644
  Македонците ќе бегаат од Македонија кој каде ќе се снајде. Тие што ќе останат ќе живеат бедно, а за Албанците не можам да превидам. Тие се непредвидливи. Да формираат Голема Албанија како ќе ја финансираат кога немаат интелект, а плус не знаат што е тоа плаќање даноци. Што не ја земаа досега Западна ако веќе ја сакаат. Тоа ќе се случи само ако во државата останат многу малку Македонци, да речеме под 50 %. А нашите политичари неписмени што сега си играат со народот сакам да завршат во затвор. За НАТО и ЕУ не се надевам. Како и да е црно и се пишува на Македонија.
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.296
  Како и сега така и за 10-20 год. ја гледам како задно дупче на кавалче. :wasntme: До паметот е, не :angel:
   
  На krEM4Eto, iloveyou29, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.099
  Допаѓања:
  43.580
  Пол:
  Женски
  Сигурно цела би била со споменици и фонтани! :P :rofl:
   
 11. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.925
  Скопје би го замислил како голема метропола убаво средена со плоштади, паркови, споменици, убави градби, барок, фонтани....
  А општо за во државата, мислам дека поголем дел од македонското население ќе се исели. Во државава ќе има поголем број на албанци. А ништо чудно и малцинство да станат македонците. Можно е и поделба на Македонија помеѓу Косово и Бугарија. Албанија не ми се верува да сака дел од нашава држава зошто не се поднесуваат со албанците во Македонија и Косово.
   
 12. lovebrazil

  lovebrazil Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  78
  Нема да постои Македонија за 10-20 години.
   
  На Cka, elimkd, iloveyou29 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.454
  Пол:
  Женски
  Страв ми е да замислувам...
   
  На GabyTranceॐ му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.659
  Допаѓања:
  59.672
  Пол:
  Женски
  За 10 - 20 годнини мислам дека нема да биде баш сјајна ситуацијата во Македонија. Мислам дека ќе дојде до голема поделба, муслимани, исламисти... Се зголемува нивниот број во земјава, тоа лошо ќе се одрази. Којзнае, можеби и Албанци ќе дојдат да ни ја водат државава, од наша држава ќе станеме странци во неа. Ако влеземе во ЕУ ќе банкротираме. Се на се, не гледам ништо добро во иднина.
   
  На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  790
  Пол:
  Женски
  Пола држава ќе биде иселена.
   
  На Cka, iloveyou29, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.105
  Допаѓања:
  7.672
  Пол:
  Машки
  Членка на ЕУ и НАТО...
  Многу богати и многу сиромашни луѓе...
   
 17. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.485
  Пол:
  Женски
  Тогаш ке биде само држава на старци , младите сите ке си заминат , ке се осиромаши многу , па ке не земе некоја од соседниве држави под нивна окупација. Немам надеж за оваа држава
   
  На iloveyou29 и TRANSPORTER086 им се допаѓа ова.
 18. TRANSPORTER086

  TRANSPORTER086 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2016
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Машки
  Реалност е дека Македонија ја очекува тешка и неизвесна иднина, за 10-20 год мислам дека ќе биде федерализирана или конфедерација со кантонално уредување у кое секој кантон ќе има свој службен/и јазик/ци, зашо неможе за едни да им се даде све а други народи шо живеат во државава а се лојални граѓани и никад не кранале оружје на своја држава и сограѓани вечно да ќутат, ќе се смени изборен систем, креирање на буџет, бирање на прецедник, химна, можда и знаме,наталитетот опаѓа населението старее,политичарите и даље плачкаат и ја растураат државата и нашиот имот и благосостојба, тук таму по некој спортски успех/блесок кој повремено ќе донесе радост и убави моменти на македонскиот народ, Македонците се повеќе ќе се припремаат за референдум за влегување во сојуз со Бугарија, затоа што 360 000 веќе имаат или се во процедура за вадење буг. пасош и држ. што е најмалце 40% од етничките македонци, нашите ,,стратешки партнери,, ќе ни солат памет шо да напраиме за ,, наше добро,, а ние упорно ќе шлајфуеме у место или по модерно ќе се вртиме на турбо кружен тек, а да најверојатно и нов кум ќе има државава па ќе може ова ,,патриотиве на комитска вечер,, и новите ,,реформатори,, демек ,,револиционери,, шо ќе ја врателе средната класа од социјализмот шо и ебаа матер, у солун наш да идат на раат со узо гиро бузуки, на јахти вили ,,на кредит шо ги зеле,, поволно де па нели ги утепавме од субвенционирање ние, пара треба негде да се троши, а каде ако не во Егејска Македонија, па кај и дае за едно 20 год и Скопје,, ќе биде наше,, па повремено ќе одиме да го посетиме само со лична карта битно, неможе туку така да го оставиме тоа што нашите предавници, ајвани го продадоа за тешки пари/богатство. Се на се невреме се спрема а решење нема. Штета Македонија е убава земја има свои предноси, но има многу душмани и внатре и надвор,народот нема висока свест за тоа каде треба и како да напредува државава, а не успеаја тие што тебаше да го направат потребното, да ја уредат во една просперитетна и модерна развиена држава, едноставно немаше стратегија, план.
   
  На anonimus-mk и Tanjamm им се допаѓа ова.
 19. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.616
  Пол:
  Машки
  Ако не се побуниме, голема е веројатноста делот лево од Вардар повеќе да не е во рамки на Македонија, т.е албанците ќе го земат. (иако не сум македонец, тука живеам, од оваа држава леб јадам, значи и животот ќе го дадам како и за Полска). А дека таќа ќе биде ќе биде 90%, пример еве, зошто владада не гради ништо на левата страна и не инвестира во западните градови? веќе е продаден тој дел помеѓу политичарите, само се чека денот да изгине луѓето, т.е македонците во западна Македонија...
  Како што гледам веќе големи права сте им дале веќе на албанците... тоа никаде го нема во ниедна држава каде што сум бил.. Нека одат во Источна Европа нека бараат вакви права. Каде се видело странец да рабори во полиција во туѓа држава?? каде? -Во Македонија само....
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 20. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.512
  Допаѓања:
  33.882
  Пол:
  Женски
  За 10-20 години Македонија во Нато и Еу...
  Слатко ме насмеавте
   
  На Victorian и Vitaly им се допаѓа ова.