1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонија повторно на Светско Првенство во Ракомет (Египет)

Дискусија во 'Спорт' започната од Billy Idol, 12 јануари 2021.

?

Која репрезентација ќе ја освои групата Г?

Анкетата е затворена на 18 јануари 2021.
 1. Шведска

  28 глас(а)
  40,6%
 2. Македонија

  31 глас(а)
  44,9%
 3. Египет

  8 глас(а)
  11,6%
 4. Чиле

  2 глас(а)
  2,9%
 1. Billy Idol

  Billy Idol Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  4.405
  Допаѓања:
  36.000
  Пол:
  Машки
  Утре (13 Јануари 2021) година започнува 27то Светско Првенство во Ракомет (мажи) во Египет.
  Поради ситуацијата со Ковид вирусот, во последен момент, Македонската Репрезентација, која не се пласираше на првенството доби повик да учествува по откажувањето на Чешка од истото поради заболени ракометари од вирусот. ^_^^_^^_^

  [​IMG]

  На Светското Првенство ќе настапат 32 репрезентации поделени во 8 групи, по 4 репрезентации во секоја група. Поради вирусот, може да има уште некоја промена во распоредот, како последните вести што укажуваат дека може и тимот на САД да се откаже од истото, а на нивно место да биде повикана Швајцарија.
  За сега, групите изгледаат овака:

  [​IMG]

  Со тоа што во групата Е, како тим од Северна Америка ќе учевствува САД (освен ако не откажат), а во групата Г како тим од Јужна Америка учествува репрезентацијата на Чиле.
  Македонија, го завзема местото на Чешка во групата Г, и ќе го игра првиот меч за 48 часа против Шведска.
  Распоредот на мечевите, кои ќе одат во живо на МТВ е следниот:

  14 јануари – Шведска – Македонија во 21:30 часот

  16 јануари – Египет – Македонија во 19:00 часот

  18 јануариМакедонија – Чиле во 16:30 часот

  Македонската репрезентација активно ја следеше периодов разврската со позитивните од Ковид и се спремаше за можност да биде повикана за настап, па имаше две контролни средби со Чиле (со кои играме за 5 дена) кои ги победивме. :D

  Официјалниот список со кој ќе настапи нашата репрезентација:

  СОСТАВ НА МАКЕДОНИЈА


  ГОЛМАНИ: Никола Митревски (Порто), Мартин Томовски (Лудвигсхафен), Никола Даниловски (Охрид)

  ЛЕВИ КРИЛА: Димитар Димитроски (Вардар), Цветан Кузманоски (Еурофарм Пелистер 2)

  ДЕСНИ КРИЛА: Мартин Поповски (Амичитија Цирих), Ненад Костески (Еурофарм Пелистер)

  ЛЕВИ БЕКОВИ: Филип Талески (Вардар), Марко Мишевски (Вардар), Дарко Георгиевски (Анжер), Михајло Младеновиќ (Металург)

  ЦЕНТРАЛНИ БЕКОВИ: Филип Кузмановски (Хановер), Марио Танкоски (Еурофарм Пелистер), Горан Крстевски (Фочани)

  ДЕСНИ БЕКОВИ: Кирил Лазаров (Нант), Мартин Велковски (Еурофарм Пелистер), Мартин Серафимов (Металург)

  ПИВОТИ: Стојанче Стоилов (Вардар), Никола Маркоски (Еурофарм Пелистер), Жарко Пешевски (Штутгарт)

  На него не се најдоа Манасков, Ѓорѓиевски, Веле Марковски и Борко Ристевски.

  Шведска кои се фаворити во нашата група исто така ќе бидат ослабени за дури 9 ракометари кои се позитивни или се откажаа од својот настап. Никлас Екберг, Јеспер Нилсен, Андреас Нилсон, Линус Арнесон и Лукас Нилсон се откажаа од настапот. Голманот Микаел Апелгрен е повреден, Антон Линдског ќе го пропушти исто така натпреварот со Македонија поради подоцнежен тренажен процес.
  Целосен список ќе има во утрешниот ден.

  Парондо, тренерот на Египет, домаѓинот на ова првенство, објави списокот на ракометари кои ќе настапат за неговиот тим.

  [​IMG]

  За тимот на Чиле сеуште нема официјални податоци кој тим ќе настапи, но списокот на ракометари е следниот:


  ФОРМАТ:

  • Нашата група G ќе вкрсти со групата H каде се наоѓаат репрезентациите на Русија, Словенија, Белорусија и Јужна Кореја. Репрезентации со кои можеме да се носиме, а со што и да имаме подобар пласман понатаму.
  • Најдобрите 3 од секоја група одат во втора фаза каде се прават 4 групи од по 6 репрезентации. Најдобрите две од таму од секоја група одат во нокаут фазата (1/4 финале).
  • Најлошите репрезентации од првата фаза разигруваат во "president cup"

  Ова ќе е воедно и последно првенство за Кире Лазаров, нашиот капитен и најдобар ракометар на сите времиња кој најави дека после него ќе се пензионира од репрезентацијата.
  Своето деби за Македонија на светските првенства го имаше токму во Египет пред 22 години на 19 годишна возраст прв пат настапи за нашата репрезентација.
  Да се надеваме дека нашите млади сили ќе се носат добро на ова првенство и ќе му приредат одлично збогување на нашиот капитен. Имаме одлични млади надежи кои ќе имаат шанса да дебитираат сега, а можеби во некои од нив се крие и идниот лидер на Македонија?

  Што очекувате вие од првенствово? Кои се вашите прогнози? Ќе ја пратите ли нашата репрезентација?
  ВОЗБУДЕНИ ЛИ СТЕЕЕ?!!! :D:D:D

  НАПРЕД МАКЕДОНИЈА!!! 8)

  @Purplelilac , @темјанушка , @bicycle , @Spit @monibejbi Можеме да продолжиме со коментирање и бодрење оваму. :mm:,
   
  Последна измена: 12 јануари 2021
  На chocolateheart, ane.bella, Mayyya и 22 други им се допаѓа ова.
 2. AgentGinger

  AgentGinger Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2020
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  1.583
  Пол:
  Женски
  Ејјј, луѓе возбуда ме фати сега... Не ми правете вака. :dance::party:
  Има да се навиваааа.
   
  На elimkd, темјанушка, Роберт 7 и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Purplelilac

  Purplelilac Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  34.775
  Пол:
  Женски
  Одличен вовед на темава.
  Воедно да си кажам дека додека го читав, особено деловите дека за Шведска дури 9мина се откажале поради корона, плус голманот повреден, плус играч кој ќе го пропушти натпреварот со нас, плус сите други репрезентации исто ослабени поради моменталните случувања, ми иде само една мисла во глава:
  Сега е шансата да станеме Светски прваци. :rofl:

  Шала на страна, иако ми е жал што многумина ќе го пропуштат првенствово поради здравствени проблеми, сепак исто толку ми е мило што ние добивме шанса да се најдеме како дел од него и уште еднаш да докажеме дека имаме квалитети во овој спорт. :)

  Моите очекувања се дека ќе успееме сигурно да влеземе во следната фаза т.е. во тие 24 екипи.
  Против Шведска иако можеби имаат ослабен тим, сепак мислам дека ќе се бара добра игра за да можеме ако ништо друго барем да завршиме со изедначен резултат. Египет исто мислам дека нема да биде лесен противник, па веројатно и тука ќе треба тактизирање и добро осмислени акции, без грешки од брзање. Единствено за Чиле би рекла дека 99% сум сигурна дека ќе ги добиеме.

  За понатака, дефинитивно вкрстуваме со тешка група.
  Но, се надевам дека младиве ќе покажат и некоја поголема брзина и иновативност во играта.
  Сепак со подетални прогнози за понатамошните утакмици, после групнава фаза. (fingers)

  Да се надоврзам исто на Бајси.
  И јас сакам овојпат да се искористи максимално укажаната шанса за некој повисок пласман.
  Ептен, ептен се радувам кога ќе видам дека можеме да се носиме со репрезентации од земји кои се 5, 10 или уште повеќе пати поголеми од нашево државиче.
  Се надевам дека ќе се направи правилен избор. :*:
   
  На ane.bella, Waverly Raven, g8lQQk и 9 други им се допаѓа ова.
 4. bicycle

  bicycle Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  4.652
  Допаѓања:
  39.812
  Пол:
  Женски
  Мора да спремам пцовки пред време.
  @Purplelilac имаш некои на ум? :rofl:
   
  На Purplelilac, Stephen Amell и Billy Idol им се допаѓа ова.
 5. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.463
  Од кога прочитав вчера сум во шок. :o
  Од каде испадна ова? :?:
  Не живеам во дупка, жими сВе. :wasntme:

  Многу ми е криво оти Кире ќе се пензионира. :doh:
   
  На Purplelilac и elimkd им се допаѓа ова.
 6. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  802
  Допаѓања:
  2.644
  Пол:
  Женски
  Репрезентацијата на Чешка има многу заболени играчи, па дури и тренерите се заболени. Поради ова тие се откажуваат од настапот, а ние влегуваме на нивно место.
   
  На Purplelilac, cresa-jagoda и tinka-mace им се допаѓа ова.
 7. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.463
  Оо вака-така отидовме значи :wasntme: :muscle: :D
   
  На Veta и smile:) им се допаѓа ова.
 8. Billy Idol

  Billy Idol Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  4.405
  Допаѓања:
  36.000
  Пол:
  Машки
  Остај пцовките, спреми ли од апоите за смирување? Осеќам дека ќе кинеме живци пак. :D
   
  На Purplelilac, g8lQQk, christinnn и 6 други им се допаѓа ова.
 9. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.133
  Допаѓања:
  37.762
  Пол:
  Машки
  Да набавам сончоглед некое кило значи :sweat:
   
  На Purplelilac, Stephen Amell, f.girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. bicycle

  bicycle Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  4.652
  Допаѓања:
  39.812
  Пол:
  Женски
  Се наоѓа по нешто. :D плус шеќер и вода не е на одмет. :D
  Два дијазепами пред старт нема да биде лоша идеа. :D
   
  На Purplelilac, christinnn, темјанушка и 5 други им се допаѓа ова.
 11. f.girl

  f.girl Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  2.157
  Допаѓања:
  32.458
  Пол:
  Женски
  Доста нови имиња гледам, што е добро :D Ни требаат нови играчи, да се освежи репрезентацијата. Под водство на Кире, верувам дека ќе постигнат успех.

  А зошто ги нема Манасков и останатите? Поради вирусот или намерно се изоставени?

  Едвај чекам да почнеме, спремна сум за навивање :D
  @bicycle викни ја на помош @Stephen Amell за пцовки :$
   
  На Purplelilac, темјанушка, MynameisHelen и 5 други им се допаѓа ова.
 12. AgentGinger

  AgentGinger Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2020
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  1.583
  Пол:
  Женски
  Само позитивно друштво.
  Ќе имаме успех, ајде. 8)
  Ако нешто сега зареков и не бидне, слободно кривете ме мене. :rofl:
   
  На elimkd, темјанушка, smile:) и 6 други им се допаѓа ова.
 13. bicycle

  bicycle Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  4.652
  Допаѓања:
  39.812
  Пол:
  Женски
  @f.girl чинам и тв ќе лета преку балкон. :D
   
  На smile:), f.girl, The Saturdays и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Billy Idol

  Billy Idol Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  4.405
  Допаѓања:
  36.000
  Пол:
  Машки
  Манасков влечел повреда од фајнал 4.
  Може ќе ни се придружи во следната фаза.
  Маџовски кој требаше да го замени исто се повреди.
  Другите изгледа се изоставени.
   
  На cresa-jagoda, Роберт 7, Stephen Amell и 3 други им се допаѓа ова.
 15. AgentGinger

  AgentGinger Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2020
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  1.583
  Пол:
  Женски
  А, има информации каде ќе ги даваат преносите? Знам дека претходниве неколку години ракометот на Телма го даваа ама сега гледам нема ништо во програмата, или можеби подоцна ќе менуваат. (waiting)
   
  На cresa-jagoda, Billy Idol и Роберт 7 им се допаѓа ова.
 16. Роберт 7

  Роберт 7 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  1.322
  Допаѓања:
  11.336
  Пол:
  Машки
  Пренос на МТВ 1
  И ја набавив дијазепам со време
  Со :l:за МАКЕДОНИЈА!
   
  На cresa-jagoda, g8lQQk, AgentGinger и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Billy Idol

  Billy Idol Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  4.405
  Допаѓања:
  36.000
  Пол:
  Машки
  Мора видеово да го погледнете пред натпреварот утре.

  ДЕБИ НАСТАПИТЕ НА КИРЕ НА СП 1999 ВО ЕГИПЕТ СО КОМЕНТАР НА КАЛИНСКИ

  Уфффф која класа бил уште тогаш. ^_^^_^^_^

  8 голови им дал на Египет, а овие топ 10 завршиле тогаш.
  Ко утре Серафимов да им даде толку на Шведска.

  22 години на врвот. Во тимот на декадата. Наш најдобар ракометар на сите времиња.
  Тешко некој некогаш да го замени Лазаров.
   
  На cresa-jagoda, Роберт 7, темјанушка и 2 други им се допаѓа ова.
 18. MynameisHelen

  MynameisHelen Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2015
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  4.219
  Пол:
  Женски
  Чекајте ме, идам и јас на забавата!
  [​IMG]
   
  На f.girl, cresa-jagoda, Роберт 7 и 7 други им се допаѓа ова.
 19. темјанушка

  темјанушка Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  4.641
  Браво Били за воведот, топ. :handshake:
  Спремни смеее. :rock:
  Уште сега почнувам да се нервирам кој ќе го трпи Талески жити се:drunk:

  Инаку имам некое позитивно чувство, исто како и дека ќе се пласираме.
  Вака е добро без притисок и најави по цели месеци.
  Очекувам сигурно да се пласираме во другата фаза, Чиле го победивме во подготовките со пола сили. Со Шведска очекувам да се помачиме сепак сме подмладени, а со Египет искрено мислам дека нема што да бареме тие се во најсилен состав и атакуваат на медал впрочем и Парондо им е тренер имаат многу пари вложено во првенствово.
  Најсреќна ќе бидам ако младите навистина го преземат товарот од Кире, понекогаш ни е жал да го гледам како уште не влече на тие години. :whew:
   
  На f.girl, cresa-jagoda, AgentGinger и 3 други им се допаѓа ова.
 20. SURF

  SURF Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2016
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  1.331
  Пол:
  Машки
  Искрено позитивно се изненадив кога ја видов темава а уште повеќе кога гледам колку девојки пратат спорт иако сеуште голем дел од народов наш спортот го смета за машка работа.

  Мој број еден фаворит за освојување е Хрватска. Одличен искусен селектор со ракометари во животна форма и со доволно искуство за да ги победат најбитните мечеви.

  За нас немам очекувања иако ќе се радувам на секој успех. Мислам дека ако не кикснеме и сами не се заебеме (како што знаеме доста често во многу спортови да го направиме тоа) ќе ја поминеме групата заедно со Шведска и Чиле.
   
  На cresa-jagoda, AgentGinger, Purplelilac и 1 друга личност им се допаѓа ова.