1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонска Крвава Свадба (1967)

Дискусија во 'Филмови' започната од Majuv4ence13, 18 април 2013.

 1. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  513
  Пол:
  Женски
  Македонска крвава свадба е македонски филм од 1967 година, режиран од Трајче Попов, со Коле Ангеловски, Вера Чукиќ, Драгомир Фелба, Зафир Хаџиманов, Драги Костовски, Петре Прличко, Ристо Шишков, Јанез Врховец и Павле Вуисиќ во главните улоги.Филмот е екранизација на истоимената драма на Војдан Чернодрински од 1900 година.

  Филмот ја раскажува приказната за девојката Цвета (Вера Чукиќ) која е грабната од страна на еден османски бег (Ристо Шишков) и потоа однесена на неговиот харем. Иако бегот се обидува да ја потурчи, нејзината упорност, како и нејзините соселани, предводени од саканикот Спасе (Зафир Хаџиманов) и локалниот поп (Павле Вуисиќ), потпомогнати од дипломатите на големите сили на крајот успеваат да ја ослободат. На денот на нејзината свадба, доаѓаат бегот и неговите војници во обид да ја повратат девојката. Цвета умира, но Спасе успева да го убие бегот и потоа „заминува со комитите“.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Некаде средно бев кога ја читав книгата и го гледав филмов. Постар филм, наша народна приказна и тоа е тоа. :)
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. EvitaPeron

  EvitaPeron Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  55
  Јас го имам повеќе пати гледано филмот, интересна приказна. Инаку една од тие бабите што ја плачат Цвета пред црквата е моја прабаба т.е. мајка на мојот дедо, бидејќи дел од филмот е снимен во едно село од каде што потекнува дедо ми па ги зеле за статисти и баш поради тоа го имам повеќе пати гледано и тоа уште како многу мала :D :D :D :D
   
  На elimkd и Meckicja им се допаѓа ова.
 4. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  513
  Пол:
  Женски
  И мене ми е интересен филмот..А посебно ми е згоден Ристо Шишков...Цвета ја видов на сликии многу е остарена неможев да ја препознамм 8) Ама се држи добро за 75 години
   
 5. ErminEki

  ErminEki Нов член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Vo koe selo e snimen filmot bas me interesira?
   
 6. ErminEki

  ErminEki Нов член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Za koe selo se raboti??
   
 7. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.700
  Допаѓања:
  9.169
  Пол:
  Женски
  Обично не ги сакам ваквите теми, ама филмот е бизарно квалитетен. Од мала ми беше интересен, а страшен.
  Имаше некоја егзотика што останува врежана, како сцените од сарајот или пак сцената со дервишите, нешто што е друга култура и чудно за гледање, иако дел од истата земја.
  Заедно со "Република во пламен" потсеќаат на холивудските историски спектакли од 50-те и 60-те.
  Штета што е мрачен за разлика од нив. Можеби му треба римејк :D, но тешко во Мк да се сними филм од ист ранг денес.
   
  На boomsleng и sweet dreams ** им се допаѓа ова.
 8. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.845
  Допаѓања:
  47.938
  Пол:
  Женски
  Тоа лелеците и оплакувањата тешко се забораваат па дури и по 25+години од гледање