1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонска берза АД Скопје

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mrs.Brain, 2 мај 2017.

 1. Mrs.Brain

  Mrs.Brain Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  3.622
  Пол:
  Женски
  Прилично долг период се мислев дали да ја отворам темава или не и каде да ја сместам. Конечно собрав храброст и решив.

  Колкумина од вас се заинтересирани за тргување со акции?
  Дали тоа го гледате како начин на заработка?
  Дали би се осудиле да почнете со тргување на хартии од вредност т.с. акции?
  Што мислите за нашата берза и нашиот пазар?
  И дали вие би сакале да станете брокер и зошто?

  Јас би сакала да тргувам со акции и кога би имала пари веднаш би купила акции. Најсигурни ми се акциите на Алкалоид, но за тоа треба новчаникот добро да ми тежи. Мене ми е интересно сето тоа постои голем процент за ризик знам и не ми изгледа некако досадно.
  И јас да, би сакала да станам брокер ако не направам ништо со акциите но не знам дали има работа и колку се платени.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.429
  Пол:
  Женски
  да и ја би сакала да знам малку повеќе за овие работи но за жал нема кој да ни коментира ...
   
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  Македонската берза стои.
  Не се исплати да затвараш пари.
  Па и брокерите се неискусни и шкрти на совети каде да ги пласираш парите.
   
 4. Mrs.Brain

  Mrs.Brain Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  3.622
  Пол:
  Женски
  Во минатото цените на нашите акции биле многу повисоки за разлика од сега.
  Кога сакаш да си купиш некој акција пример сакам од Стопанска банка и јас одам во банката и им велиш ми треба брокер, тие те контактираат со нивниот брокер и ти преку него договараш да купиш акции колку акции сакаш и по која цена . Брокерот си зема и провизија за тоа.

  Во годината фирмата објавува три извештаја за напредувањето на претпријатието, според тоа ти гледаш дали ќе ги продадеш акциите или ќе чекаш нивната цена да порасне.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  Јас немам такво искуство.
  Склучив договор со брокерска куќа,им кажав идеа од чии акции би сакала да купам и за два -три дена ми се јавија да ме прашаат дали ја прифаќам одредената цена.
  Провизија земаат.И од купено и од продадено.

  Ако продадеш акции,без разлика дали си оатварил добивка,мора да пријавиш во У јП..ради данок.
   
  На Anacid, cresa-jagoda и Mrs.Brain им се допаѓа ова.
 6. Mrs.Brain

  Mrs.Brain Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  3.622
  Пол:
  Женски
  Моментално поседуваш акции?
   
 7. CarrieBradshow

  CarrieBradshow Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  169
  Пол:
  Женски
  2021 веќе.. Дали сега има повеќе детали околу оваа тема? Ептен ме интересира, а незнам од кај да дознаам повеќе информации..
   
 8. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  1.945
  Не е точно ова. Данок се плаќа единствено за дивиденда, а тоа ти го средува самата компанија. Данок на капитална добивка нема.
   
  На Lemon му/ѝ се допаѓа ова.
 9. winnie02

  winnie02 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2021
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  1.393
  Пол:
  Женски
  https://www.mse.mk/
  работите не се нешто многу сменети
   
  На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
 10. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  Ти во ПДДГП мораш да ги пишеш.
  А дали ќе те оданочат , нивна проценка е.
   
 11. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  640
  Допаѓања:
  1.875
  Не сум тргувала ама ми нема никаква логика да се плаќа данок. За персонален збориме, 10% ? Па ако е така скоро сите што тргуваат ке се во минус, 10% во добивка не се оди така лесно на наша берза, а секако за да си после данок во добивка треба продажната цена ти е повисока со повеке од 10% од куповната. А и плус провизии за брокери...
   
 12. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  1.945
  Неточно. Имаш тргувано? Може да ми посочиш закон, правилник, договор за берзанско со банка, каде го има ова? На што го базираш тврдењето?
   
 13. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  1.945
  Тоа што наводно го зборува референтката е данок на капитална добивка и тој се пресметува само на позитивна разлика меѓу куповна и продажна цена. Ако имаш 5% разлика, ќе платиш процент само на тие 5%. Кај нас данок на капитална нема, исто како што нема данок за штедна камата. По Европа има. Данок за дивиденда оди под персоналец, сосем различни категории се.
   
  На Lemon и ForeverYoung им се допаѓа ова.
 14. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  Да.
  Имав акции во Топлификација и ги продадов преку брокер.
  Од таму знам дека треба да се пријави добивка;)

  Секоја одтварена добивка во текот на фискалната година треба да ја пријавиш...освен личниот доход за кој кој плаќаш даноци:).

  Со години работам со даноци.

  А ти си тргувала со акции?
   
 15. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  1.945
  И колку данок ти наплатија?
   
 16. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  Не ми наплатија, затоа што акциите ги купив по 1400 а ги ородадов во зорт кога купував стан за 1250.

  Кажи една држава каде не се оданочува добивка
   
 17. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  1.945
  Македонија до 2023. Буквално на страната на УЈП ти пишува дека нема капитален данок до 2023, кога пак ќе биде разгледана можноста за продолжување на праксата.

  Капиталните добивки остварени од продажба на хартии од вредност и удели издадени од инвестициски фонд не се оданочуваат со данокот на доход до 31 декември 2022 година.

  http://www.ujp.gov.mk/mk/fizicki_lica/category/123
   
  На Lemon му/ѝ се допаѓа ова.
 18. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  Твое си е да мислиш како сакаш.

  И разликувај данок на дохпд од други даноци ..ако веќе си економист
   
 19. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  1.945
  Добро ајде сподели закон, сподели линк од УЈП, линк од банка, каде е назначено дека се плаќа данок на капитална? Велиш дека се занимаваш со даноци, срамота е да се бламираш вака.
   
 20. CarrieBradshow

  CarrieBradshow Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  169
  Пол:
  Женски
  Жално