1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонска книготека- Македоника

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од s1a1n1d1r1a1, 31 декември 2013.

 1. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.358
  Пол:
  Женски
  Толку сум пријатно изненадена!
  Вакво нешто беше многу потребно во Македонија.

  Да објаснам се работи за виртуелна бесплатна библиотека со македонски дела!
  Сеуште нема голем избор на дела, ама идејата е ТОП!
  Многу се заинтересирав и сакам да го слушнам вашето мислење.

  Страницата е: www.makedonika.mk

  :* :inlove:
   
  На Marossa и sofijanoka им се допаѓа ова.
 2. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Мама многу ќе се израдува на ова...
   
 3. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  И мајка ми исто. Аи мене ми се допаѓа има добри книги :)
   
 4. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Jас се зачленив и веќе почнав една книга.Dобра идеја пред се,малку да се запознаеме со нашите писатели.Tаман кога ќе нема што да читам тука ми е Mакедоника :)
   
 5. tropical

  tropical Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  61
  Зошто не можам да се најавам на странава? Успешно се регистрирав и мислам дека после регистрацијата треба меил да испратат, но се' уште немаат..Што е работава?
   
 6. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  ^ Пробај пак, да не си го утнала мејлот при пишување?
  Мене веднаш ми испратија мејл за да го активирам профилот.

  Инаку, ми се допадна идејата за објавување македонски книги, баш и немавме голем избор во електронски верзии. Единствено имам замерка за тоа што не може да се симнуваат книгите, па наместо на киндл морам да ги читам на лап топ.
   
 7. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.024
  Допаѓања:
  2.253
  Пол:
  Женски
  Веќе при првото отварање на книготеката, додадов неколку книги во мои. Следни за читање ми се
  • „Бед инглиш“ на Дарко Митревски
   „Захариј и други раскази“ - Михаил Ренџов
   „Бунар“ од Димитар Башевски
   „Штамата на Енхалон“ - Ненад Јолдески и уште три- четири драми.
  Speaking of that, имала ли досега некоја од вас проблем при отварање на некоја книга? Откако се регистрирав пред неколку недели, ми прави проблеми со отворање на „Приказни од дивиот исток“ на Горан Стефановски. Ја барав низ книжари, никаде ја нема, таман се израдував и сега ова... На почетокот ниту ми отвараше, постојано на екранот читав Вчитување на книгата, Ве молиме почекајте. Денес кооонечно ми ја отвори, сега ми покажува само 1/2 of 17, а при првото отворање беа 18 страници. Колку што знам оригиналното издание е 161 страна, ме буни некако ова.
   
 8. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Бра-во!

  Јас ја поздравувам идејата, ова стварно ми се допаѓа, само што ете исто имам замерка ради фактот што не можат да се симнуваат книгите, а јас имам страшен проблем со очите доколку поминувам долго време пред монитор, па ми претставува проблем тој дел.

  Пробав со Snipping Tool да го исечам текстот па да го ставаm во Word, и директно да го носам на печатење, испадна добро, малце се као заматенки буквите, али во ред е сепак.
   
 9. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.293
  Пол:
  Женски
  Ау, супер за идејава. Навистина. премногу ми се допадна.
  Јас малку сум назад со настаниве, па дури сега дознавам, случајно, ама важно дознав. Супер. Штом ја завршам веќе почнатава си избрав книга, "Улица" од Славко Јаневски, И онака долго време се токмев да ја земам од библиотека, вака на лаптопов ќе си ја прочитам.
  Уште еднаш браво за идејава, ни требаше нешто вакво :clap: :clap:
   
 10. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Многу добра идеја и супер реализација. :)

  Како прво, супер е да се имаат на дофат повеќето дела од македонски автори.. иако, искрено, за повеќето од насловите немав чуено. Потоа, реализацијата им е многу добра. Ми се допаѓа како е среден сајтот и филтрирањето на книгите, што прави се` да е полесно.

  Плус, убаво е што голем дел од лектирите и делата за на училиште ги има на сајтов, па не морам да трчам до библиотека постојано. :lol:

  Покрај тоа што не можат да се спуштат книгите, замерка ми е и тоа што мејловите мнооогу им каснат.
  2 пати ја заборавив лозинката и се изначекав додека стигна нова. Ама се надевам ќе го средат и тоа.
   
 11. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Штета што оние кои не се задоволни од Chrome а не се навикнати да користат Apple Safari не може да го користат сајтов. :( Се надевам дека услугите ќе бидат достапни со сите пребарувачи, или барем оние најкористените во регионов.
   
 12. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  Online книги

  на makedonika.mk се регистрирав..и ми стаса на емаилот порака се е ок, ама неможам да се најавам го пишувам емалиот...****.****@hotmail.com и пасвордот и не ме најавува..стегнав заборавена лозинка, ми дојде новата на емаилот, ја пишав неа и не ме најавува и така, што е проблемот, нешто во емаилот?
   
 13. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.914
  Допаѓања:
  75.431
  Пол:
  Женски
  Идејата е добра, сајтот е добар, се регистрирав ама прво, има недоволно понудени книги и второ, пробав да читам ама некако не оди, се откажав. Поубаво ми е кога читам книга печатена, вака да зјапам и да се зрачам... :|