1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонска кујна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од EMILI1999, 22 септември 2012.

 1. EMILI1999

  EMILI1999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Дали ги сакате македонските јадења? И колку често ги јадете...еве некој традиционални мк јадења... :clap: [​IMG] [​IMG]
   
  На Еме 22 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. EMILI1999

  EMILI1999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  ајде де девојки казете некој мк рецепти...
   
 3. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Зелничеее сега направив :inlove:
   
 4. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  КРАТОК ТЕКСТ:
  Мекици
  ПОДГОТОВКА:
  Квасецот се раствора во една чаша млака вода.
  Потоа во длабок сад се меси тестото додавајќи 900 гр. брашно и водата од чашата со квасецот (доколку оваа вода е малку, додаваме само топла вода).
  Откако тестото добро ќе се измеси се остава да отстои на топло за да нарасне.
  Откако тестото ќе нарасне, во тава на оган се загрева поголема количина на масло.
  А потоа од тестото се кинат парчиња и со раце се обликуваат кори во форма на тавата и една по една се пржат.
  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  30 грама Брашно
  10 грама Буковец
  100 грама Домат
  30 грама Кисела павлака
  4 чешниња Лук
  300 грама Пушено свинско
  1000 грама Свинско
  малку Сол
  150 милилитри Суво бело вино
  300 грама Телешко
  малку мала лажица Црн пипер

  Време за подготовка: 15 мин.
  Време за готвење: 30 мин.
  КРАТОК ТЕКСТ:
  Селско месо
  ПОДГОТОВКА:
  Од меленото месо се прават малечки ќофтиња во кои се става сол, црн пипер и сушен лук. Сувото свинско месо се сече на мали парчиња и се става во вода да отстои, а потоа се исцедува.
  Свинското месо се сече на помали парчиња, се пржи во масло за јадење на кое потоа му се додаваат сецканите парчиња лук.
  Откако месото и лукот ќе се зацрвенат им се додаваат сецканиот домат, исецканите на кругови шампињони, исецканото суво месо и ќофтињата. На смесата и се додаваат зачините, солта, буковецот и црниот пипер.
  Смесата се потпржува кратко. На страна се раствара 1 лажица брашно во чаша вода. Брашното и 1 чаша бело вино се додаваат на прженото месо и измешани се ставаат во земјен сад во кои се печат во рерна.
  При крај на печењето се додава павлаката по вкус.
  Откако ќе се испржат ставете ги во една чинија да се исцеди маслото.
  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  1 мала лажица Црвен пипер
  малку Сол
  500 милилитри Масло
  1500 грама Кромид
  1000 грама Грав
  1 Главица лук
  1 мала лажица Бибер

  Време за подготовка: 30 мин.
  Време за готвење: 70 мин.
  КРАТОК ТЕКСТ:
  Тавче гравче
  ПОДГОТОВКА:
  Измијте го гравот. Откако ќе преврие, првата вода се истура. Потоа варете во тенџере со многу вода. Додадете ја исчистената главица лук и малку бибер во зрно.
  Додека гравот се вари, во тенџере ставете масло, кромидот исечете го на покрупни парчиња и динстајте го на тивок оган додека стане густ. На крај додадете го мелениот црвен пипер.
  Дното од земјената тава се намокрува со вода, а потоа со маслото во кое се пржеше кромидот. Гравот е варен кога ќе омекне, но внимавајте, зрната треба да останат цели.
  Со решеткаста лажица се вади гравот, се става во тавата, одозгора се става кромидот и така, се додека не се потроши целиот материјал, но одозгора треба да заврши со гравот. Се украсува со суви пиперки, се става во рерна и се пече на тивок оган.
  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  1500 грама Пченкарно брашно
  200 грама Маргарин
  1000 милилитри Вода

  Време за подготовка: 50 мин.
  Време за готвење: 80 мин.
  КРАТОК ТЕКСТ:
  Македонски бакрданик.
  ПОДГОТОВКА:
  Во голем лонец зоврива водата со сол, по што се истура целото количество пченкарно брашно и се формира купче. Во средината на купчето брашно внимателно со сукало или со подебела дрвена лажица, се прави дупка и се става на оган да вре еден час на 150 степени.
  Потоа температурата се намалува на 100 степени, и бакарданикот се меша додека се поврзе масата. Во тавче се стопува кајмакот и сирењето, и се додава на бакрданикот. Се јаде со кисело млеко
  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  2 мала лажица Црвен пипер
  2 Пиперка/ки
  500 грама Пилешки батаци
  300 грама Ориз
  100 грама Моркови
  3 лажица/ци Масло
  2 главица/и Кромид/а
  2 лажица/ци Дафинка
  2 мала лажица Бибер

  Време за подготовка: 60 мин.
  Време за готвење: 20 мин.
  КРАТОК ТЕКСТ:
  Јадење кое секоја куќа го има барем еднаш подготвено. Многу вкусно и примамливо.
  Голема благодарност до Сања Димитриевска од Куманово за рецептот.
  ПОДГОТОВКА:
  Се сецкаат кромидот, пиперката, морковот а може и малку домат и компирчиња.
  Се запржуваат во масло за да омекнат.
  Се чисти оризот и потоа се додава да се пропржи заедно со горенаведените намирници.
  По желба се зачинува со сол, вегета, бибер и црвен пипер.
  За тоа време се варат батачињата 20-тина минути колку да омекнат.
  Се става во рерната да се загрее тавчето.
  Во загреаното тавче се ставаат батачињата заедно со водата и се додаваат запржените зеленчуци.
  Се пече 30-тина минути додека не добие жолтеникава боја. Некои луѓе го сакаат попечено (крцкаво) па го оставаат да се пече подолго време.
   
 5. LadyBug.k

  LadyBug.k Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  13
  луѓе јас скопјанка ама стварно не знам кое јадење е традиционален скопски специјалитет... ако има воопшто:worried:
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.588
  Допаѓања:
  31.663
  Пол:
  Женски
  Ги сакам македонските јадења - тавче-гравче, сарма, мусака, зелник, пита, и др.
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.832
  Допаѓања:
  132.801
  Пол:
  Женски
  Па не сите али има некои што ми се убави за јадење, тавче гравче на пример или пита со сирење. Сармите, мусаката, пити со праз ... ги мразам.
  [​IMG]
   
 8. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.284
  Допаѓања:
  315.843
  Пол:
  Женски
  Мусаката нели е грчко јадење а не македонско?
   
 9. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  9.289
  Пол:
  Женски
  Аа да многу ги сакам јадењава а најмогу сармата.
   
 10. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Тавче-гравче со сува пиперка, сарма (со лозов лист и со лист од кисела зелка), бакардан и др.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 11. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.802
  Допаѓања:
  25.052
  Пол:
  Женски
  Бакрдан, комат.
   
 12. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.224
  Пол:
  Машки
  Има отворен спор за мусаката помеѓу Македонија и Грција. Сеуште е неутрална.
   
 13. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.594
  Допаѓања:
  42.632
  Пол:
  Женски
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Многу го фалат, јас не можам да се осмелам да пробам ѓомлезе, некако ми изгледа ко живо тесто. Можеби е вкусно, не знам зашто така ми делува...:)
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
 15. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.548
  Допаѓања:
  171.424
  Пол:
  Женски
  Воопшто не е..па повеќе од палачинките се пече:D

  Инаку убаво ми е и мене, ама немам јадено со години
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Heartagram

  Heartagram Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  807
  Допаѓања:
  8.779
  Пол:
  Машки
  имам бајалди...турско јадење кое се подготвува и во македонската традиционална кујна.