1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонска музика

Дискусија во 'Музика' започната од Wild.Child, 1 март 2011.

 1. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Колку често слушате наша, македонска музика?
  Дали мислите дека во нашата држава има квалитетни музичари?
  Кои бендови, пејачи или пејачки ви се омилени?

  Јас мислам дека на нашата земја има огромни таленти и изобилува со музички генијалци и одлични вокали. Често слушам домашна музика бидејќи има огромен квалитет. Всушност, не знаеме да го цениме тоа што го имаме.
  Во последно време забележувам дека одиме скалила и скалила нагоре. Се повеќе и повеќе се слуша квалитетна домашна музика, а и се прави воедно.
  Јас би ги издвоила Архангел, Нокаут, Нон-стоп, Фолтин, Суперхикс, Новиот Почеток, Беј д фиш, Леб и Сол, ... и многу, многу други квалитетни музички имиња.
  http://www.youtube.com/watch?v=vcEq_ia1 ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=e6QNF7I7 ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=HpAIDSSc ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=fFze4dPTG4A
  http://www.youtube.com/watch?v=VAocGRZk ... re=related
  Би постирала уште песни, но за жал лимитиран е бројот на линкови. :lol:
   
  На dryad, Annath и Phyramide им се допаѓа ова.
 2. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Имаме навистина многу групи и интерпрети кои можеме со полно право да ги наречеме - квалитет!

  Да, ја слушам нашата музика но не слушам се, нормално :) Фолк не слушам на пример, но од народните ја сакам само старата изворна македонска музика.

  Во последно време ги вртам овие две нумери - од легендите Леб и Сол, секогаш и засекогаш.
  И од Фолтин, затоа што проклето многу ми се допаѓаат :)

  Од балетот Зодијак - музикава секогаш ме остава :x дури и морници ме лазат.

  http://www.youtube.com/watch?v=iElpE0Dcsqc

  ..и секако

  http://www.youtube.com/watch?v=G0-I7dG8byQ

  А од постарите евергрини оваа ми е прекрасна. А не е единствена ако почнам да чепкам нешто од оние постарите песни.

  http://www.youtube.com/watch?v=tUh9XDgyK1M

  Прекраснотии! Се наежив повторно! :)
   
  На Lilly8, dryad, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 3. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Овие неколку би ги издвоила како најголеми фаворити :) , често знам да си ги пуштам и да си ги слушам. Во последно време тешко е да се најде квалитетна нова нумера, но сепак се наоѓа :)
  Фан сум и на постарите песни, што би се рекло евергрини, но овој пат се решив да изберам линкови од ново-компонираните. Има и некои други песнички, но сега за сега би останала на овој избор.
  Уживајте ;)
  http://www.youtube.com/watch?v=u_xM3iGa1vM
  http://www.youtube.com/watch?v=CxfHBHoxMbE
  http://www.youtube.com/watch?v=eoGp8ueY ... 3AD7E02AB9
  http://www.youtube.com/watch?v=es5Kpr3OzCY
  http://www.youtube.com/watch?v=X4qj-Z8G ... 9DB0A3F44E
   
  На Annath, Wild.Child, Phyramide и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.194
  Смајли што ѕенѕа.
  Смајли што скока од среќа кога ќе види убава тема. :D :D

  Македонска музика обожавам. Не сум определена само кон еден тип на музика, слушам буквално се што ќе ми се допадне. Колку само квалитетни музичари имаме, штета што не се познати понатаму од нашите балкански граници. Иако не се слушаат доволно, сепак мене ми се помили постарите песни. Фаворит од македонски музичари ми е дефинитивно Владо Јаневски. Значи колку убави текстови има, кога ги читаш душата ти се грее само од зборовите. Исто многу Гиш го сакам, музичар кој не го знаат помладите генерации, но тие што го знаат не ми се верува лош збор да кажат за него. Симон Трпчевски кога го слушам како свири се полнам со позитивна енергија.

  Кај нас проблемот е што единственото познавање на македонската музика е она што DJите го сервираат во кафичите, најчесто Слаткар, Џеј Џеј, Елвир, Врчак... Знам дека за вкусови не се дискутира, но навистина има многу поголеми музичари од нив. А и гледам дека заради тие таквите многумина мислат дека тие се сиот наш капацитет. Има многу имиња кои не се познати, а прават ѓаволско добра музика.

  И така јас можам уште еден добар саат да си пишувам, ама да скратам да не бидам досадна, ова се моите топ 5 македонски песни

  http://www.youtube.com/watch?v=dcau4oj-qlQ

  http://www.youtube.com/watch?v=ZHTLrDD6B3A

  http://www.youtube.com/watch?v=HRYL7I4g3dw

  http://www.youtube.com/watch?v=bIp_Vv8ABiI

  И мојот фаворит, нема ден да не си ја слушнам...

  http://www.youtube.com/watch?v=dMTQ7FaKpxk

  Оти има лимит само 5 видеа да може? Пак ќе си постирам јас во темава да си кажам :lol: :lol:
   
  На MilaKunis, zhap4e, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 5. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.543
  Допаѓања:
  6.309
  Не слушам нешто посебно македонска музика но можам да речам дека имаме квалитетни музичари и квалитетна музика. И јас како Спаркс, ќе го издвојам Владо Јаневски, ех прекрасен човек со уште попрекрасни балади! Само не се согласувам за Врчак. Мене Врчак не ми се споредува со Слаткар, Токсикологија и бла бла, тие од нивен тип. Човекот навистина има некои постари убави песнички а и понови некои. Еве, ќе постирам неколку песни, постари, понови што ми се допаѓаат.


  http://www.youtube.com/watch?v=PASYe-SrdqE

  http://www.youtube.com/watch?v=EWI7_NaKMJk

  http://www.youtube.com/watch?v=D2U0h6ogo3Y

  http://www.youtube.com/watch?v=44MwfLWddzQ

  http://www.youtube.com/watch?v=UizCGIIe ... re=related

  Памтам оваа песна многу ја даваа на телевизииве кога бев помала.. :)
   
  На srcekrsacka и Annath им се допаѓа ова.
 6. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.894
 7. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Се согласувам дека сите погоре поставени песни се прекрасни.
  Еве јас во што уживам: Кој ова го нема слушнато, обавезно да ги преслуша!!!!

  http://www.youtube.com/watch?v=VFle9mIR ... re=related


  http://www.youtube.com/watch?v=1eZWjRT_ ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=f7664Um2 ... re=related  Освен овие, бенд кој многу го сакам е Ареа.
  Хотвите ми се некако безвременски, кога и да ги слушам уште си ја имаат истата емоција.

  http://www.youtube.com/watch?v=dwleCf01x2A

  http://www.youtube.com/watch?v=8ajTWx6u ... re=related
   
  На Annath, FBI и Wild.Child им се допаѓа ова.
 8. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.596
  :clap:
  Во средно слушав многу повеќе, но тогаш си ја имавме MC тв, со мс-смс :lol: и беше само македонска музика од утро до мрак.
  Кога помислувам на македонски поп, (од моето време) ;) ми текнува на Магија, првиот албум на Врчак, Ерзана, Мерсиха, Ин (Божица), Ексклузив, BOOM, Нокаут, Ребека...
  квалитетни песни, певливи, баш поп хитчиња, за тоа време мислам дека бевме светлосни години со поп музиката за околните државички на Балканов.
  Димитров успеа да изврши силно влијание на македонската музика.
  Денеска, за жал, ако имаш пари и јака нога, со еден тон пудра, мама и тате ќе ти купам песнулка, ќе ти направат спотче, и ќе ѕенѕаш по телевизиите, како чудилник |(
  ЈБГ, такво дојде времето - ерата на Роџер браќата |( на имиња како Орнела, Жармена, Пане Панев, Били Ѕвер :puke: Денис Екс итн, итн...

  Го почитувам Влатко Стефановски, Венко Серафимов, Калиопи, Игор Џамбазов, ми се допаѓа гласот на Тамара (но само гласот, не и стасот и тоа понашање), и од овие најновиве - како пеат Оливера и Орхидеја од Велес мислам дека е девојката.

  А без овие песни.... каде?
  Совршенство. Ммммм, ќе си ги слушам цел ден...
  http://www.youtube.com/watch?v=Qomt79zS0tw
  http://www.youtube.com/watch?v=OrXYwc0usQM
  http://www.youtube.com/watch?v=cHQ-zbInsaY

  А оваа песна кој не ја сака :^) ... не е човек
  http://www.youtube.com/watch?v=mMGa-2z4NLg

  Многу е тешко да се направи квалитетна, убава песна на македонски јазик, која ќе ти го растопи срценцето, зашто нашиот јазик е малку тврд, троа непевлив, а вокабуларот страшно сиромашен, но... некои како песниве погоре успеале во тој процес, и се за почит. :bow:
  Во секој случај, УБАВА Е МАКЕДОНСКАТА МУЗИКА !
   
  На Ella.313, RainBow, Lady-PinkHeart и 2 други им се допаѓа ова.
 9. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.762
  Бидејќи сум штипјанче, ко мала беше неизбежно да пратам Макфест, а не дека несакав :)....па да споделам некои добри песни. Какви песни имаше, не се забораваат. Колку ми е жал коа го гледам "новиот" макфест, таков упропастен, ќе се најде една добра песна, ама се заборава за 2-3 месеци. Не сакам ни да споредувам песна како Playboy со некоја од овие. Доказ дека не е потребно многу финансии и технологија за да се створи нешто уникатно и прекрасно. Сепак нели времето покажува што вреди, а што не

  Уживајте!
  http://www.youtube.com/watch?v=STpjU07j ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=fUOlk0B- ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=VyWmwS9s ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=4T1CWI62 ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=ipRyKtwN ... re=related
   
  На Ella.313 и Annath им се допаѓа ова.
 10. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.650
  Пол:
  Женски
 12. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Мене доста интересни ми беа и Нови Дечки, интересни песнички направија и ги снема.
  Брејк се појавуваше со по некоја квалитетна песна.
  http://www.youtube.com/watch?v=YpZvNTV0eVY
  http://www.youtube.com/watch?v=cVMxQgV_ ... 0F5B4D06EF
  http://www.youtube.com/watch?v=HpAIDSSc_Y0

  Нокаут, секоја пофалба и за нив, убави песнички имаа.
  http://www.youtube.com/watch?v=Fgnfv_n2CIg

  Се ова е постаро, прашањето е што ново да се пофали и да се објави во темава?
  Што? Нов квалитетен пејач-пејачка, песна... немало одамна.
  Некој нов безвременски хит кога ќе испадне, да не е од Владо или некој друг стар веќе докажан пејач.
  Сакам тоа да го видам, очајно ни треба нешто ново!
   
 13. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Мимс има и ново, само што тоа поновото е сега веќе многу ретко. Знаеме добро какви се новите „хитчиња“.
  Eye Cue се понов бенд, почетоците им се некаде од 2005 година, а прават супер музика. :) Само што повеќето песни им се на англиски, ама сепак има и македонски текстови. :)
  Еве уште една во листата:
  http://www.youtube.com/watch?v=2PrmZHxioKg
  И уште една. :lol:
  Суперхикс сеуште прават топ песнички, нон-стоп се активни на естрадата. Каде се фолтин и нивните мали приказни преточени во многу пријатни песни? Македонската музика е жива!
  Штета што многу наши музичари, повеќе прават песни кои се на англиски, отколку македонски. Деликејтед фор лајф, Беи д фиш и тн. :)

  Гледам не сте ги спомнале Д.Н.О, за мене се перфектни.
  http://www.youtube.com/watch?v=zQQMix4TgXc
   
  На Bright и Phyramide им се допаѓа ова.
 14. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.650
  Пол:
  Женски
 15. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.762
 16. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
 17. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
 18. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
 19. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  Порано многу повеќе ми се допаѓаше македонската музика, а сега, да бидам искрена многу помалку слушам, па еве ќе издвојам некои песни кои многу ми се допаѓаат:

  http://www.youtube.com/watch?v=7sJbaE3ctfU

  http://www.youtube.com/watch?v=LqWenJrKaq4

  http://www.youtube.com/watch?v=Q_iFcb1vMz4

  http://www.youtube.com/watch?v=5hs3aRqxo70

  http://www.youtube.com/watch?v=Vy7oortKZ_0
   
 20. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Квалитетни музичари има, ама плејадава кловнови ги засенуваат.
  Се ми се врти на лош рнб, не знам...пцуење, малограѓански текстови, или пак онаа типичноно македонско поп рок стилче со те сакам, не ме сакаш текст. -.- Ретко да наидам на нешто ново кое би го слушала.

  Инаку се случува често да слушам Архангел, Нокаут, Владо Јаневски, Ристо Самарчиев, Калиопи (постарите песни). Пред некое време обрнав внимание и на евергрините, па и тие ми се вртат низ плејлиста често. :)