Македонска музика

Дискусија во 'Музика' започната од Wild.Child, 1 март 2011.

 1. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.359
  Допаѓања:
  103.256
  Пол:
  Женски
  Мојата омилена песна, која да ти била култната песна на Жутоклунецон уствари..
  :smoke: :music: еј ти младо момче, ти што имаш МАТЕН ПОГЛЕД :D
  ти што по улици ноќе шеташ и бараш љубов да ти врати надеж


  http://www.youtube.com/watch?v=t5iPsQMSEFA

  Ајде и уште една само од Арханѓел, бидејќи го обожавам текстот

  :music: те помнам, ко нежно стопало, на асфалт што гребе.. и прави лузни,
  ниту к*рва, ниту светица, жена без мејк ап,
  се помнам себе, свиреп и глуп крај тебе гладна за прегратка,
  за човек крај кого спиеш, крај кого се будиш, кој го љубиш, кому припаѓаш :smoke:
  ...ПРОСТИ МИ!
  што не можев да сфатам, колку сум осамен,
  меѓу сите, тие безвредни луѓе никому потребни!
  Прости ми што не сфатив колку беше сама крај мене...


  http://www.youtube.com/watch?v=seKYYIjQ06k
  и да, пресреќна сум.. понекогаш :) ама можам да преживеам и со толку. А, ти ;) ?
   
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  212
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lovemebaby

  lovemebaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  174
  И јас како Black.Beauty фаворит ми е Дани,далеку подобра ми е од останатите и секоја песна и е супер :)
   
  На Black.Beauty му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  67
  Често си слушам наша музика. Има интересни стари и нови хитчиња, прекрасни се :)
   
 5. LuisRoyo

  LuisRoyo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  12
  http://www.youtube.com/watch?v=u3DUnfmwdmw

  многу ми се јаки, оваа песна посебно им ја сакам :inlove:

  http://www.youtube.com/watch?v=CowsU_91 ... re=related

  дефинитивно ми се омилени, песните у сон им ги знам :)

  http://www.youtube.com/watch?v=_wRVBJxt8oo
  :inlove:

  суперхикс, string forces, фолтин, беи д фиш, bernays propaganda, мизар, ареа, архангел, пмџ колектив, среќни сме што ги имаме..штета што оние денешни :oneseason: хитчиња се далеку поценети од вистинската и квалитетна македонска музика..
   
 6. LuisRoyo

  LuisRoyo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  12
 7. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.945
  Допаѓања:
  7.816
  http://www.youtube.com/watch?v=3o1OsgQDCUs
  најновата ;)
  Значи Влатче досега нема утка направено со песниве дефинитвно најдобриот машки вокал после Тоше :inlove: :inlove:
  love him ;)

  http://www.youtube.com/watch?v=uz2JNH9UCW0
  омилената од Каролинчево :inlove:

  http://www.youtube.com/watch?v=FxLtV3Yo ... re=related :inlove: :inlove:

  http://www.youtube.com/watch?v=gBQatr_Q7cw

  http://www.youtube.com/watch?v=S1VRxj-VNyc

  Kaде ќе си ти после 10 години кажи како јас да пробам јас да те сочувам да те заклучам.
  ...........
   
 8. Tanny

  Tanny Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  401
 9. minne-mouse

  minne-mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  536
  Слушам македонска музика и можам да кажам дека стварно имаме квалитетна музика како народна така и забавна.
  Кога сме кај македонската музика да ве известам дека во пресрет 20 години од кога станваме несависна држава Агенцијата на млади и спорт организира изор на најдобри 20 детски песни, 20 народини,и 20 забавни и ке се направи цеде со сите овие и на 8 септември сите ке бидат изведени на плошдаот во Скопје иначе има и гласање на интернет ама не знам страна :wasntme: а целио овај проект се вика "Најдобро од Македонија"
  Иначе омилени македонски песни:
  http://www.youtube.com/watch?v=VFle9mIR ... detailpage
  http://www.youtube.com/watch?v=qNwlagHR ... detailpage
  http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 4nw_R2jenw
  И многу други :)
   
  На Hipica и LuisRoyo им се допаѓа ова.
 10. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  3.541
  Пол:
  Женски
  Да, и јас од неодамна дознав за овој проект.

  Еве ја и страната на која може да се гласа
  http://www.najdobrotoodmakedonija.mk/

  Морам да кажам дека направиле доста добар избор како на народни, така и на детски и забавни песни.

  Епа... да гласаме и да го избереме најдоброто од Македонија :)
   
  На minne-mouse му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Arris

  Arris Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  21
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 12. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.815
  Пол:
  Женски
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. swetty

  swetty Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  24
 14. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.672
  Допаѓања:
  19.320
  Пол:
  Женски
 15. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  3.739
 16. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.099
  Порано не слушав ич, ама сега доста слушам, најчесто ја слушам Каролина, девојката ја мразам, но песните ми се прекрасни, ги почитувам исто многу Фолтин, Архангел, Суперхикс, Ѓорѓи Крстевски, Игор Џамбазов, Калиопи, Владо Јаневски..
   
 17. Ket.Rin

  Ket.Rin Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2011
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  968
  Ооо какви прекрасни бендови имаме ние, уште да имаше доволно паметен народ да ги слуша нив, а не стаклар и компанија. Ќе издвојам неколку од омилените :)

  Една од најомилените од Архангел.
  http://www.youtube.com/watch?v=PoMFaAbWexE

  Ми буди прекрасни чувства :inlove:
  http://www.youtube.com/watch?v=IVECeACUDo8

  Рече дека си кретен и романтичен дебиииил :D
  http://www.youtube.com/watch?v=N0N-4fugMIk
   
 18. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.999
  Допаѓања:
  6.177
  Пол:
  Женски
  Слушам но не од секој македонски пејач..
  најчесто Владо Јаневски, Тоше Проески, Ареа .. итн
   
 19. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.883
  Toва е моја тема, така да си знаете.
  Израснав со македонска музика, нормално поп. И сега пратам македонска музика, чисто да видам што има ново, и до која крајност отишле нашиве несереќи(пр. Тате сакам да бидам пејач, Само со изваден гз и гради ќе бидам пејачка, Со кафана ќе почнам, на бина ќе завршам..). Омилени од детството: Магија (мене Зоки повеќе ме бендисуваше ко мала, а не JJ :D ) и денсот нивен, Нокаут, Ерзана, Хрчак, Тоше за сите времиња, ИН, Угро итн.
  Омилени песни:
  http://www.youtube.com/watch?v=exqd0nV4enc

  http://www.youtube.com/watch?v=E1FNpgDDEQk

  http://www.youtube.com/watch?v=dcau4oj-qlQ

  http://www.youtube.com/watch?v=YsKF6DLkpXg

  http://www.youtube.com/watch?v=JH26AOMik_o
  Колку геј ми изгледаат сега :D


  Tоа е нешто од моето детство.
  А од народните, јас повеќе ги почитувам оние постарите пејачи, со име, глас и стас, и долга кариера зад нив. Од машките вокали, неприкосновен е Наум Петрески и неговата „Лична Јовано" која мене ми е најомилена песна од народните, а од женските Благица Павловска. К*рва, или не, тоа си е нејзино нека и е на чест. Јас ја почитувам како пејачка која нема некој си извонреден глас, ама затоа песни ... охооо имам милион омилени од неа. И Гоце си е хит и секогаш ќе остане.
   
  На starbucks му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.692
  Допаѓања:
  4.055
  Пол:
  Женски
  Ај да не ставам линкови, да штедам на простор, дел од песните што ги ОБОЖАВАМ!
  Јаков Дренковски-Скитник
  Хелена Благне-Кога те нема
  Нели ти реков-Запри дожду
  Наум Петрески-Има ли песна, Жал за Деспина
  Мишко Крстевски-Запри виолино
  Горан Тодоровски-Како божица (се изгуби тој човек)
  Миле Кузмановски и Сузана Спасовска-Назад, назад Калино моме
  Џафер-Сонце за три светови
  ...