1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонска ракометна репрезентација

Дискусија во 'Спорт' започната од rossonerka, 6 јануари 2012.

  1. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    :D :D Да Ѓоргиевски мислам али не сум сигурна :)
     
    На Gioia и Elennaa им се допаѓа ова.
  2. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Ако ги тепаме нардените две репрезентации одиме понатаму така?
     
  3. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    ^^ Премногу калкулации има. Треба уште осум натпревари да се одиграат, па ќе дознаеме.

    Сега сме -13 во голови. :talk:
     
  4. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Неможев да гледам,што се случи со голманите? :D
     
  5. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Јас ја рачунам со Шпанија загубена, да бидеме реални! Со Исланд нешо да пробаме ама мора да се сврти играта 365 степени...
    Ете чекаат сите на Кире и кога него нема да му иде нема кој да го замени...
    Јес да ок беа Миркуловски ( као знае да изнуди 7 метри и да се бутне браво) и Пецак денес доста сталожен браво! Пуста желба за победа,се победија самите себе си...
    Сепак идеме даље, не сум разочарана и не ми се отвара фб од стручњациве што какаат на секој пост! :lol:
     
    На Kaylie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Добро е што тренерот знаеше кај се... :emo:
     
  7. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Ја дофрлија топката еден на друг на крај беше симпатично :rofl:
     
  8. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Ќире Лазаров е многу слаб ова првенство. Разочарувачки.
    Јес да е капитен и сите да очекуваат од него , али јебига коа не иде не иде не мора да се форсира.
    Треба повеќе да се форсира подмладокот , а тоа денес го покажаа и Пецаковски и Манасков.
    Филип Миркуловски подолг временски период имаше повреда , но и покрај тоа мислам дека дечкото дава максимум во секоја позиција. Браво секоа му чест , дури можам да кажам дека ја презема одговорноста во клучни моменти.
    Пикерите слабо нешто ми играат на ова првенство.
    И мислам дека и Бранислав Ангеловски можда требаше да добие поголема минутажа. На претходните натпревари одигра навистина солидно.
    Тешко ќе биде со Исланд , но ваљда би можеле да излечиме барем 1 поен. А со Шпанија речиси и невозможно.
    Како и да е задоволни да сме си и со ова малку , бидејќи ако го извлечиме и тој 1 поен следуваат разни калкулации за да го повториме најдобриот ни успех .. :)
     
  9. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    На денешниот дуел меѓу ракометните репрезентации на Македонија и Унгарија, најстариот унгарски играч и нивиот селектор имаа исто презиме. Кое?
    – Мочај! (краток одговор)
    – А бе ти оди мочај!!
    (целосен одговор: Тамаш и Лајош Мочај)
    :D
     
  10. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Мислиш оваа утакмица?
     
    На blosson и Gioia им се допаѓа ова.
  11. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Пеперутче не би рекла дека е малку :!: :^)
     
  12. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Малку затоа што секоаш може малку повеќе ..
    Малку затоа што нам и тоа малку ни е многу .
     
  13. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Не само утакмицава значи целото првенство.. Слаба реализација има , многу промашувања иако речиси сите голови ги имаме постигнато преку него реално гледано не е како што беше на првенството во Ниш.
     
  14. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Исланд ја тепала Австрија, што не е многу зачудувачки.
    Данска ја тепала Шпанија. Исто како пред две години.
    А колку ги замрзев Данциве, тоа чудо едно. Ич не ги сакам. :D

    Пред две години, со Исланд сме одиграле нерешено. 29:29.

    Којзнае, можеби затоа изгубивме со Унгарија. За со Исланд да биде нерешено и да ја тепаме Шпанија. :D
    Аааа, да. Елена, ај земи си млекцето, касно е. :D

    Под Кире, второ место за стрелци е некој Сигурдсон од Исланд. Значи треба од него да се чуваме.
    Значи цело време нешто рачунам, што треба да биде како треба да биде.
    Стварно го тупам. :D

    А колку што прочитав, на Шпанија голманот бил тапа. Тој што бил претходно се повредил. И овој новиов, бил ептен труба. :rofl:
     
  15. Pirana

    Pirana Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    1.507
    Уште пред почетокот на првенството РФМ изгуби многу време со активностите околу Вугринец и Прибак, наместо на подготовките да се работеше со двајца млади бекови кои ако ништо друго, барем ќе собираа искуство. Пецаковски не го ставам во категорија на млади играчи, има 28 години, и требаше да му се даде далеку поголема шанса на првенството! Од друга страна, го потценија него и Ангеловски со обидот за неутрализирање на Прибак, кој е просечен бек и нема место ни во српската репрезентација. Се крстеа во него за втората фаза, наместо да се поработи со нашите бекови кои покажаа по којзнае кој пат дека се надпросечни.
    Не знам каков придонес има Стевче Алушевски во репрезентацијата и работата со крилата, очигледно дека крила на ова првенство -немаме!
    За одбраната против Чешка чинам беше, искоментирав дека е како швајцарско сирење... Е на вчерашниот натпревар, швајцарско сирење би било комплимент, нашата одбрана беше УРДА, ме асоцираше на стадо овци кога ке видат некој ќе се стрча према нив, се тргаат од патот. Никаков контакт, никаков фаул, ништо.
    Голем критичар сум за ендемскиот вид на ракомет и мислам дека треба да го промениме стилот на игра, а не да се држиме на Југословенската школа од пред 20 години.
    Борко Ристовски, веќе мака ми е да го гледам и коментирам, без разлика колку интервенции ќе има, тој за мене брани катастрофално, проценки на шут од 10 метри, и какво е тоа бранење на шут од никаков крилен агол побогу!? Буквално од мртов агол, треба само да се залепи на првата статива, а не да направи некоја "проценка" дека крилото ќе си ја искрши раката за да шутне во подалечниот агол.
    Како одлика на праисториската игра во напад и ростерот на играчи, и секако разновидност само во промашување на зицери, а не во завршување на добро изработена акција, имаме слика на ужасен напад. Да се крстиме во Лазаров, да му тргне шутот над блоковите и да има добар процент на реализација за да се надеваме на победа.

    Објективно, реалноста е таа. Ние на ова првенство сме една просечна репрезентација со надпросечни амбиции. Се пласиравме во втора фаза и ќе се бориме за 9то/11то место. Жално е што некои тоа го претставуваат како огромен успех. А верувам дека можевме многу повеќе.

    И да, кога ќе ги слушнам оние оправдувања од типот дека немаме сили, ракометарите се истрошени, па напатени, многу тешки натпревари сме имале, искрено ми го иритираат желудникот!
    Како тоа сите други имаат сили, само ние немаме?!?
    Тие се професионалци и тоа е нивна работа, се спремаат за вакви ракометни првенства, а не модерен балет, уметничко лизгање и "Лебедово езеро"!
    Тоа дека се истрошени и немаат сили е најниското оправдување!
     
  16. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Абре какво повторување на 5то место, кое патем незнам (знам, ама ајде) дали баш ни беше заслужено или ни го дадоа за да има поголема посетеност, да напраат уште некоја пара србите од нас :)
    Искрено со ваква игра јас и незнам како до овде стигнавме, среќен сплет на околности најверојатно :?:
    Слаби се, стварно се слаби ова првенство и денес не се надевам на победа, па и ете некако да успеат да победат искрено ич мерак не ми праат со ваква игра :(
    А се има потенцијал за повеќе, не дека се нема, ама штета.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Да немавме повредени играчи. Да играа Мојсовски, Вугринец, да беше се уште Алушовски во игра..ехеее тогаш ќе бевме јачи од свега. Сега стварно не спотераа малери, многу многу повреди пред првенство. За денес сум скептик :doh: неможам да кажам кој ќе победи.
     
  18. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Крајно сум револтирана од сите нас Македонците...Во Србија, го пцуевме Тренерот како не е способен за ништо,како не знае една акција да направи или пак немаше никаква стратегија.А, за таа цел Кире беше тој што го дигавме, како е тој способен и како целиот свој терет го носи.

    Оваа година во Данска, како не слушам ниту еден лош збор за Тренерот како од нас така и од новинарите.
    Ќе речете нема избор во играчи или слаби се играчите,што од старт ќе ви кажам дека не е точно. Гледа дека на Манасков не му е денот, дека цело време промаршува или се глупира во играта па дај смени го, зошто си ги зел Златко и Ојлески за да седат на клупа.

    Викате дека Кире е слаб,епа девојки ако од цела група само на вас се очекува да постигнете гол како ќе ви е вас! Јас го разбирам потполно Кире,цела наша надеж е на еден играч, сам треба да организира напад и плус да подтигне гол...Па да си најдобар ракометар на светов и тоа нема да можешво секоја утакмица да го постигниш.

    И да сакам да ви посочам едно нешто и те како фали Наумче, колку и да не го сакате, едноставно знае да организира напад, знае да се бори!
    Се надевам дека на следното ЕП ќе бидеме подобри, со подобра екипа и со подобар стратег!
     
  19. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Црно нам се пише :lol:
    Али што и да биде сакам да видам пожртвувана и организирана игра,не е битно дали ќе изгубиме од многу квалитетен противник! Да нема промашување на зицери,да не примаме голови со играч помалку во противничкиот тим, да се разиграат крилата, да се иде на пикер повеќе ( Столе се покажа како одличен до сеа), Борко да биде на завидно ниво и на Кире да му биде денот! Ај ова сонце од Македонија нека им дае сила! ;)
     
  20. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    ОДИМЕ НА ПОБЕДА! Среќно момци! Напред МАКЕДОНИЈА!!!