1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонска староградска музика

Дискусија во 'Музика' започната од N.E.87, 21 август 2010.

 1. N.E.87

  N.E.87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  12
  Гледав низ темите и има еден куп теми за пејачи и видови музика,ама никаде не најдов вакво нешто.Видов една тема македонски евергрини,мегуто мислам дека не е исто :!: ,и уште една дали знаете да играте ора и кој од нив знаете да ги играте(така некако беше ;) ).
  Ама што е со нашата изворна музика?Стара мекедонаска музика,дали ги сакате тие песни,дали некогаш во друштво ги слушате,кој ви се омилени?
  Јас искерно ја почитувам нашата стара народна музика(за ново компонираната не зборам),и кога ќе се собереме со некое друштвенце со вино многу убаво ни оди :lol:
  Еве некој од моите по омилени песни:
  http://www.youtube.com/watch?v=tEFoQ0d9 ... ure=search
  http://www.youtube.com/watch?v=J2xyBrtp ... ure=search
  http://www.youtube.com/watch?v=Ob7FWkXg ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=qIMRrQp5 ... ure=search
  и многу други.
  Ајде сега сте вие на ред ;)
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.596
  Македонска старогратска музика

  Оваа тема нема ниту еден коментар, темите за турбофолк и бугарски песни очигледно заслужуваат повеќе внимание. :D
  Имам неколку омилени стари македонски песни.
  Ги слушаме по дома кога на моите им доаѓаат гости, или кога ќе ги удри некое празнично расположение.
  п.с. Мала поправка, треба староградска музика. ;)
  http://www.youtube.com/watch?v=Gpslq0tuoNQ
  http://www.youtube.com/watch?v=IGTHzZ0wB6E

  и нормално - најубавата, во изведба на Тоше Проески (и верзијата на Виолета Томовска е убава). :)

  http://www.youtube.com/watch?v=W8Ln5Z6E ... re=related
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Македонска старогратска музика

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Pg2mhunskgI?fs=1&amp;hl=en_GB"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Pg2mhunskgI?fs=1&amp;hl=en_GB" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/fMMoM3zagBY?fs=1&amp;hl=en_GB"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/fMMoM3zagBY?fs=1&amp;hl=en_GB" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/tdeUKcDYVhU?fs=1&amp;hl=en_GB"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/tdeUKcDYVhU?fs=1&amp;hl=en_GB" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
  Овие ми се некој од поомилените.Кај нас во фамилија не ретко се прават вакви збиранки по дома со убава песна залиена со алкохол и по некоја солза. :)
   
  На silvy, julie77, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  Македонска старогратска музика

  ja sakam i pocituvam starogradskata muzika.omilena pesna mi e "daj izlezi stara majko na pendzerceto" mnogu mi e nekako vesela i igriva i sekogas koga ke ja cujam me raspolozuva.fakt e deka taa muzika redko se slusa i pusta po radio stanicite i televiziite,megutoa ne veruvam deka taa muzika nekogas ke izumre posto sepak e del od nasata tradicija nasata kultura i po nea ne prepoznavaat vo cel svet.
  sepak nema niso posimpaticno podomakinski koga onaka na sofra praznicna ili svadbarska ke se zapee nekoja stara makedonska pesna neli :) a i koga veke ke mu skisne na domakinot pa ke iskluci muzika za da gi izbrka gostite a oni onaka podnapieni veke ne im se zaminuva,nema da viknat da pejat nekoj hit od seka aleksic primer tuku ke zapejat nekoja stara makedonska pesna neli :D
   
 5. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  Македонска старогратска музика

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/3ljmk3MqaNA?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/3ljmk3MqaNA?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

  Дефинитивно најубавата староградска македонска песна, кога ќе се мажам ќе ми ја свират на свадба ;)
   
 6. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Македонска старогратска музика

  Ми се допаѓа староградската музика, секако во атмосфера каде што и е местото :D Жално е тоа што дел од младите ја поистоветуваат со турбофолк, па не ги знаат добрите стари пејачи Сариевски, Васка Илиева, Кирил манчевски, Никола Бадев и многу слични кои заслужуваат почесно место во музиката, сепак тоа биле гласови. И баш тие песни се пишувани со причина, вистинити, плус надоплнети со прекрасните звуци на гајда, кавал, тапан. Има многу кои навистина ги сакам. Еве некои:
  http://www.youtube.com/view_play_list?p ... D-69IibHXY прекрасна песна, полна со емоции
  http://www.youtube.com/watch?v=Dirme6ZmMcU
  И шеговитите кои навистина знаат да ве насмеат :D :D
  http://www.youtube.com/watch?v=OC_ENVECgZI
  Ги има толку многу
   
 7. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  Македонска старогратска музика

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/pHKlUUGjtYE?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/pHKlUUGjtYE?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
  песна која ја слушнав во гевгелија и која премногу ми се допадна историска пена преубава
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.025
  Допаѓања:
  198.991
  Пол:
  Женски
  Македонска старогратска музика

  Ги обожавам македонските староградски, народни песни...
  Погоре се веќе спомнати некои од моите омилени песни...
  Ах каде е мојто либе - ми е посебно драга, тоа е наша песна, така милувам да си ја викам, моја и на свршеникот ми - има големо значење за нас. А потекнува од струмичко.
  Исто и овие ги сакам многу...
  http://www.youtube.com/watch?v=fVzoXXm3 ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=mkDYTIyE ... re=related

  А оваа песна знам дека си има свое посебно место во фамилијата на татко ми... се надевам дека ќе ми ја запеат на свадбата :)
  http://www.youtube.com/watch?v=HWreJwDF ... re=related
   
  На sonce777 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
  На gabigabi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
 11. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
 12. femina.sk

  femina.sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2010
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  144
 13. N.E.87

  N.E.87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  12
  Македонска старогратска музика

  Фала за поправката,беше во брзање :lol: ,слободно нека ја поправат грешката админите.
  Затоа што миселав дека оваа мизика заслижува повеќе внимание, и ја отворив темата.И многу повеќе уживам кога ќе има некоја прослава да се слуша ваква музика отколку турбо фолк......
   
 14. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Македонска старогратска музика

  Може да се пофалиме дека навистина имаме прекрасна староградска музика.Нема свадба или веселба без овие песни.Колку и да велат другите дека не слушат народна музика,неможе некој да остане рамнодушен на овие песни,посебно кога се работи за веселба.Мои најомилени се:Лихнида кајче веслаше и Некажувај либе добра ноќ.Овие песни се израз на нашата култура и традиција и треба да се почитуваат.Денес навистина е жално што ниедна песна не останува хит повеќе од неколку месеци,а тоа кажува дека се прави неквалитетна музика,додека овие постарите песни навистина имаат уметничка вредност.
   
 15. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  Македонска старогратска музика

  http://www.youtube.com/watch?v=GjsQS3rr_94
  Eдна од омиленаната мои песни, го подржувам Зоран виолинистот што прави вакви прекрасни емисии.
  Колку убав фолкор имаме, зар вреди да го запоставиме?
   
 16. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
 17. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
 18. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.136
  Допаѓања:
  88.489
  Пол:
  Женски
  Македонска старогратска музика

  Мојата омилена:
  <object width="480" height="385"><p...e" width="480" height="385"></embed></object>
  Многу ги сакам староградските песни и ги знам сите. Чудно ми е некоја другарка или другар кога ќе кажат дека не знаат ниту една песна. Па тие се нашето богатство.
   
 19. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  103
  Македонска старогратска музика

  ил да умрам ил загинам немој да ме залите пијте вино,бино румено скрсете ги Часите така несто ама само тоа го памтам
   
 20. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  Македонска старогратска музика

  Јас мн ги сакам нашите изворни песни, омилени ми се:Туѓината пуста да остане, Сите девојчиња, Да ми пукнеш мила мамо, Едно мало моме и мн. др.