1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонските јавни фаци

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од preetygirl-J, 13 јули 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Ние што не консумираме ништо од животно, колку пати сме нарекувани секташи, па и не врегале..ама не го ставаме здраво за готово нивното мислење. Јас имам љубов кон животните и птиците уште од мала, па ми е гајле за другите што мислат. Овие погоре јавни фацички што го тролале, можат само да му се фатат..
     
    На Regina.Phalange, Gosh, темјанушка и 4 други им се допаѓа ова.
  2. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Лично го знам ама одамна го немам видено. Женет беше тогаш освен ако нема некоја промена.
    Човекот е посебен, доктор е на медицина ама се посвети на скиентологија која инаку не е религиозна секта туку еден вид наука. Мн е скапа што е вистина.
    Имам одено и кај него и во центарот и можам да тврдам дека нема ништо со секта или култ, ни богови ни врагови.
    Има и фб профил и страна и по самите објави се гледа со што се занимава.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Што ќе кажете за водителката Ирена Спировска?
    Да не има некој коментар и за неа, бидејќи гледам се дружи со "ексклузивни фаци"...
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Знам,јас сум вегетаријанка и многу ми е подобро без месо.
     
    На Oscar Lady, Feminka22, didisi и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    Скиентологијата наука???!!! Оксиморон.
    Лопови препредни мање- више и куп излажани луге.
     
    На bibiiii, Jana06, Nausicaa и 10 други им се допаѓа ова.
  6. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Озбилно? Девојчево отишло на професионален шминкер и ја пренашминкале,јас нз ти колку години имаш ама јас на 15 во мое време сигурно не изгледав вака,настрана тоа и ич не е поентата,девојчево е јавна фаца,како ја споредуваш ти со твоето шлакање со сенки на 15? Споредив со Оскари јер коментираме јавни фаци овде како што е и Мартија а не рандом 15 годишно девојче од инста.
     
    На Jana06, Regina.Phalange, Konfetka и 3 други им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не и го разбирам првото стори на Плевнеш,што изводи?
     
  8. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Нема врска со секта пошто не си стигнала до часовите за Xenu и вулканите. Вид на наука боже господе....
     
    На alessah, PaLaVa, Gosh и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Gornn

    Gornn Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.440
    Муабетов зарем не беше праен еднаш на темава? И тоа со истиот концепт на прашања-одговор! Докторе, ти си? Интересен начин на маркетинг си одбрал.:D
     
  10. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Добро тоа си е твое мислење што нема врска никаква со мене, реков вид на наука зашто не знам во која категорија да ја сместам ама дека е секта далеку од тоа.
     
  11. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Боже господе незнам зошто имаш потреба да се контраш со мене и да кажуваш до каде јас сум стигнала или не.
    Ако имаш други податоци реплицирај и на членката што праша за човекот не мене, боже господе.
     
  12. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Значи дајте ве молам ако во ваше време 15 годишните не носле шминка, незначи дека и сега е така. Иако и јас сум дел од таа генерација сепак правам разлика помеѓу денешните 15 годишни и моите од мое време. Девојчето изгледа топ со боите. Доколку би ставила минимална, дискретна шминка би изгледала уште повозрасно. Напротив, боите и даваат по тинејџерски изглед.
     
    На Juicy, Aesc2000, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Имам потреба пошто постираш секташка пропаганда и можеш да излажеш некој да се зачлени и да си го уништи животот. Многу добро се знае што е наука, а што е секта. Еве повели за тебе и за сите други заинтересирани како лесно да препознаете секта или перење на мозок, извадок од книга на Роберт Џеј Лифтон (вистински научник, а не секташ):

    1. Milieu Control. This involves the control of information and communication both within the environment and, ultimately, within the individual, resulting in a significant degree of isolation from society at large.
    2. Mystical Manipulation. The manipulation of experiences that appears spontaneous but is, in fact, planned and orchestrated by the group or its leaders in order to demonstrate divine authority, spiritual advancement, or some exceptional talent or insight that sets the leader and/or group apart from humanity, and that allows reinterpretation of historical events, scripture, and other experiences. Coincidences and happenstance oddities are interpreted as omens or prophecies.
    3. Demand for Purity. The world is viewed as black and white and the members are constantly exhorted to conform to the ideology of the group and strive for perfection. The induction of guilt and/or shame is a powerful control device used here.
    4. Confession. Sins, as defined by the group, are to be confessed either to a personal monitor or publicly to the group. There is no confidentiality; members' "sins," "attitudes," and "faults" are discussed and exploited by the leaders.
    5. Sacred Science. The group's doctrine or ideology is considered to be the ultimate Truth, beyond all questioning or dispute. Truth is not to be found outside the group. The leader, as the spokesperson for God or for all humanity, is likewise above criticism.
    6. Loading the Language. The group interprets or uses words and phrases in new ways so that often the outside world does not understand. This jargon consists of thought-terminating clichés, which serve to alter members' thought processes to conform to the group's way of thinking.
    7. Doctrine over person. Members' personal experiences are subordinated to the sacred science and any contrary experiences must be denied or reinterpreted to fit the ideology of the group.
    8. Dispensing of existence. The group has the prerogative to decide who has the right to exist and who does not. This is usually not literal but means that those in the outside world are not saved, unenlightened, unconscious and they must be converted to the group's ideology. If they do not join the group or are critical of the group, then they must be rejected by the members. Thus, the outside world loses all credibility. In conjunction, should any member leave the group, he or she must be rejected also
    https://en.wikipedia.org/wiki/Thought_Reform_and_the_Psychology_of_Totalism

    Дали Скиентологијата исполнува сите овие услови? Да и тоа дебело. Забранет контакт со супресивни личности, Е-метри и програми за чистење, auditing и користење на се она што е признато во тој процес против членовите, скапа литература која го држи клучот за спознавањето на светот и животот, сопствени измислени зборови како тетани, принципот за fair game итн итн...
    https://en.wikipedia.org/wiki/Fair_Game_(Scientology)

    Еве и да си прочиташ за тоа како менторите и идолите на Жарко Костиќ се инфилтрирале во ЦИА со цел да ги избришат сите негативни податоци за сектата:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Snow_White
     
    На Regina.Phalange, Nausicaa, alessah и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Стварно? И тушот со огромен fling? И тон пудрата и highlighterite? Оставете ги годините настрана,првично не ги ни спомнав,членката ми реплицираше со таква споредба,моментот е на тоа што е in а што out и што реално е подобро за око.
     
    На Regina.Phalange, Yowannty, Leat и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    @asdas Ама тоа е твое гледиште твоја вистина и не си ти тој /таа компетентна мене да ме убедуваш што е секта што не е и да ми праќаш материјали и линкови. Што и да ме интересира знам и сама да го прогуглм. Не знам што ти дава за право да се сметаш за пописмен/а од мене и треба да ми отвориш очи.
    Милиони луѓе на светов веруваат во различни работи и не е ни моја ни твоја работа да ги убедуваме. Навредливо е плус.
    Второ незнам каде виде дека јас пропагирам и дека убедувам некој да се зачлени никаде не спомнав такво нешто ниту сум јас член. Членката праша дали е женет и што е скиентолог?
    Јас и одговорив тоа што знам и не чека сигурно никој на мене на форумот јас да го убедувам, всушност никогаш и не сум пишувала на оваа тема.
    Жарко Костиќ редовно гостува на Тв, така да ако некој убедува тоа е тој а не анонимна фаца на форум.

    Те молам не се препукувај со мене и со тоа како јас размислувам. Членката е заинтересирана за човекот па може нејзе да и даваш информации а не мене. Поздрав
     
  16. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Не!
    Членката праша само дали е женет, а не и што е скиентолог. Ниту пак некој спомна скиентологија. Ти од нигде негде почна да раскажуваш како скиентологијата не била секта туку наука :D и сега демек не убедувам јас ништо, ниту ме интересира. Типично секташки финти(facepalm)

    п.с прашањево и муабетов е од пред 37 страни. Баш чудно како тебе ништо не те интересира и ништо не пропагираш ама ете после 37 страни за се и свашта ти најде да раскажуваш на “наукава”
     
    Последна измена: 21 мај 2020
    На dafe993, smajlii, Victorian и 12 други им се допаѓа ова.
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    @asdas @felisitas скиентологијата е пропагирана како религија , читав еднаш за Том Круз дека е дел од неа , имаат и скиентолошки цркви/храмови . Не се расправајте меѓусебно за ова . И сатанизмот денес е религија , не па скиентологија . Кој во што сака во тоа верува . Такво време дојде :) .

    Простете за офтопик . Морав :) .
     
    На AndyRad, Feminka22, smile:) и 3 други им се допаѓа ова.
  18. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Членката праша дали е женет и подоле прашање имаше пак што е скиентолог. Јас само одговорив во склоп на тие прашања.
    Ако сакам да пропагирам ќе пропагирам има посебни теми за тоа и немаш моќ да спречиш ама не сум на форумов за тоа. Ако баш те интересира прочепкај ми ги мислењата. Ниту сега во разговорот со тебе не одам подалеку, за разлика од тебе. Ниту па било што раскажувам. Само те замолувам да прекинеш да се занимаваш со мене и да ми отвараш очи.

    Пак ќе речам ако си загрижен можеш превентивно да и се обратиш на членката со материјалите твои и да ја убедиш да не го следи човекот.
     
  19. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Има огромна разлика од моја/твоја вистина за религии и моја/твоја вистина за секти/несекти. Не сум само јас компетентен, тоа се и 99% од луѓето во нормалниот свет, како на пример Франзуците

    upload_2020-5-21_21-57-29.png

    Нормалните религии и нормалните религиозни луѓе не го прават ова

    upload_2020-5-21_21-59-15.png upload_2020-5-21_22-0-47.png upload_2020-5-21_22-2-10.png

    Религиите не најмуваат приватни детективи за да ги следат своите поранешни членови и не се обидуваат да им го зацрнат животот.
     
    На Regina.Phalange, *Amethyst* и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  20. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Супер, а дали имаш прочитано за тоа како таа „религија“ се однесува со своите активни членови и со своите поранешни членови?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.