Македонските јавни фаци

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од preetygirl-J, 13 јули 2010.

 1. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  391
  Нема врска со секта пошто не си стигнала до часовите за Xenu и вулканите. Вид на наука боже господе....
   
  На alessah, PaLaVa, Gosh и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Gornn

  Gornn Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  544
  Муабетов зарем не беше праен еднаш на темава? И тоа со истиот концепт на прашања-одговор! Докторе, ти си? Интересен начин на маркетинг си одбрал.:D
   
 3. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  598
  Добро тоа си е твое мислење што нема врска никаква со мене, реков вид на наука зашто не знам во која категорија да ја сместам ама дека е секта далеку од тоа.
   
 4. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  598
  Боже господе незнам зошто имаш потреба да се контраш со мене и да кажуваш до каде јас сум стигнала или не.
  Ако имаш други податоци реплицирај и на членката што праша за човекот не мене, боже господе.
   
 5. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  3.052
  Значи дајте ве молам ако во ваше време 15 годишните не носле шминка, незначи дека и сега е така. Иако и јас сум дел од таа генерација сепак правам разлика помеѓу денешните 15 годишни и моите од мое време. Девојчето изгледа топ со боите. Доколку би ставила минимална, дискретна шминка би изгледала уште повозрасно. Напротив, боите и даваат по тинејџерски изглед.
   
  На Juicy, Aesc2000, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  391
  Имам потреба пошто постираш секташка пропаганда и можеш да излажеш некој да се зачлени и да си го уништи животот. Многу добро се знае што е наука, а што е секта. Еве повели за тебе и за сите други заинтересирани како лесно да препознаете секта или перење на мозок, извадок од книга на Роберт Џеј Лифтон (вистински научник, а не секташ):

  1. Milieu Control. This involves the control of information and communication both within the environment and, ultimately, within the individual, resulting in a significant degree of isolation from society at large.
  2. Mystical Manipulation. The manipulation of experiences that appears spontaneous but is, in fact, planned and orchestrated by the group or its leaders in order to demonstrate divine authority, spiritual advancement, or some exceptional talent or insight that sets the leader and/or group apart from humanity, and that allows reinterpretation of historical events, scripture, and other experiences. Coincidences and happenstance oddities are interpreted as omens or prophecies.
  3. Demand for Purity. The world is viewed as black and white and the members are constantly exhorted to conform to the ideology of the group and strive for perfection. The induction of guilt and/or shame is a powerful control device used here.
  4. Confession. Sins, as defined by the group, are to be confessed either to a personal monitor or publicly to the group. There is no confidentiality; members' "sins," "attitudes," and "faults" are discussed and exploited by the leaders.
  5. Sacred Science. The group's doctrine or ideology is considered to be the ultimate Truth, beyond all questioning or dispute. Truth is not to be found outside the group. The leader, as the spokesperson for God or for all humanity, is likewise above criticism.
  6. Loading the Language. The group interprets or uses words and phrases in new ways so that often the outside world does not understand. This jargon consists of thought-terminating clichés, which serve to alter members' thought processes to conform to the group's way of thinking.
  7. Doctrine over person. Members' personal experiences are subordinated to the sacred science and any contrary experiences must be denied or reinterpreted to fit the ideology of the group.
  8. Dispensing of existence. The group has the prerogative to decide who has the right to exist and who does not. This is usually not literal but means that those in the outside world are not saved, unenlightened, unconscious and they must be converted to the group's ideology. If they do not join the group or are critical of the group, then they must be rejected by the members. Thus, the outside world loses all credibility. In conjunction, should any member leave the group, he or she must be rejected also
  https://en.wikipedia.org/wiki/Thought_Reform_and_the_Psychology_of_Totalism

  Дали Скиентологијата исполнува сите овие услови? Да и тоа дебело. Забранет контакт со супресивни личности, Е-метри и програми за чистење, auditing и користење на се она што е признато во тој процес против членовите, скапа литература која го држи клучот за спознавањето на светот и животот, сопствени измислени зборови како тетани, принципот за fair game итн итн...
  https://en.wikipedia.org/wiki/Fair_Game_(Scientology)

  Еве и да си прочиташ за тоа како менторите и идолите на Жарко Костиќ се инфилтрирале во ЦИА со цел да ги избришат сите негативни податоци за сектата:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Snow_White
   
  На Regina.Phalange, Nausicaa, alessah и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  2.949
  Пол:
  Женски
  Стварно? И тушот со огромен fling? И тон пудрата и highlighterite? Оставете ги годините настрана,првично не ги ни спомнав,членката ми реплицираше со таква споредба,моментот е на тоа што е in а што out и што реално е подобро за око.
   
  На Regina.Phalange, Yowannty, Leat и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  598
  @asdas Ама тоа е твое гледиште твоја вистина и не си ти тој /таа компетентна мене да ме убедуваш што е секта што не е и да ми праќаш материјали и линкови. Што и да ме интересира знам и сама да го прогуглм. Не знам што ти дава за право да се сметаш за пописмен/а од мене и треба да ми отвориш очи.
  Милиони луѓе на светов веруваат во различни работи и не е ни моја ни твоја работа да ги убедуваме. Навредливо е плус.
  Второ незнам каде виде дека јас пропагирам и дека убедувам некој да се зачлени никаде не спомнав такво нешто ниту сум јас член. Членката праша дали е женет и што е скиентолог?
  Јас и одговорив тоа што знам и не чека сигурно никој на мене на форумот јас да го убедувам, всушност никогаш и не сум пишувала на оваа тема.
  Жарко Костиќ редовно гостува на Тв, така да ако некој убедува тоа е тој а не анонимна фаца на форум.

  Те молам не се препукувај со мене и со тоа како јас размислувам. Членката е заинтересирана за човекот па може нејзе да и даваш информации а не мене. Поздрав
   
 9. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.242
  Допаѓања:
  7.991
  Не!
  Членката праша само дали е женет, а не и што е скиентолог. Ниту пак некој спомна скиентологија. Ти од нигде негде почна да раскажуваш како скиентологијата не била секта туку наука :D и сега демек не убедувам јас ништо, ниту ме интересира. Типично секташки финти(facepalm)

  п.с прашањево и муабетов е од пред 37 страни. Баш чудно како тебе ништо не те интересира и ништо не пропагираш ама ете после 37 страни за се и свашта ти најде да раскажуваш на “наукава”
   
  Последна измена: 21 мај 2020
  На dafe993, smajlii, Victorian и 12 други им се допаѓа ова.
 10. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.354
  Допаѓања:
  17.277
  Пол:
  Женски
  @asdas @felisitas скиентологијата е пропагирана како религија , читав еднаш за Том Круз дека е дел од неа , имаат и скиентолошки цркви/храмови . Не се расправајте меѓусебно за ова . И сатанизмот денес е религија , не па скиентологија . Кој во што сака во тоа верува . Такво време дојде :) .

  Простете за офтопик . Морав :) .
   
  На Feminka22, smile:), Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
 11. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  598
  Членката праша дали е женет и подоле прашање имаше пак што е скиентолог. Јас само одговорив во склоп на тие прашања.
  Ако сакам да пропагирам ќе пропагирам има посебни теми за тоа и немаш моќ да спречиш ама не сум на форумов за тоа. Ако баш те интересира прочепкај ми ги мислењата. Ниту сега во разговорот со тебе не одам подалеку, за разлика од тебе. Ниту па било што раскажувам. Само те замолувам да прекинеш да се занимаваш со мене и да ми отвараш очи.

  Пак ќе речам ако си загрижен можеш превентивно да и се обратиш на членката со материјалите твои и да ја убедиш да не го следи човекот.
   
 12. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  391
  Има огромна разлика од моја/твоја вистина за религии и моја/твоја вистина за секти/несекти. Не сум само јас компетентен, тоа се и 99% од луѓето во нормалниот свет, како на пример Франзуците

  upload_2020-5-21_21-57-29.png

  Нормалните религии и нормалните религиозни луѓе не го прават ова

  upload_2020-5-21_21-59-15.png upload_2020-5-21_22-0-47.png upload_2020-5-21_22-2-10.png

  Религиите не најмуваат приватни детективи за да ги следат своите поранешни членови и не се обидуваат да им го зацрнат животот.
   
  На Regina.Phalange, *Amethyst* и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 13. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  391
  Супер, а дали имаш прочитано за тоа како таа „религија“ се однесува со своите активни членови и со своите поранешни членови?
   
 14. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  598

  Ама во ред, затоа е и зборот моја и твоја вистина. Јас тебе ништо не ти наметнувам како вистина. А ти упорно со извадоци и материјали ме убедуваш мене што е а што не е и ја раздлабочуваш темата што нема потреба. Јас не го правам тоа.
   
 15. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  391
  Ако ти тврдиш дека сонцето изгрева на север, а јас ти посочам со факти дека твоето тврдење е грешно и сонцето секогаш изгрева на исток тоа е наметнување на вистина?
   
  На Regina.Phalange, *Amethyst* и Angie1432 им се допаѓа ова.
 16. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  598
  Ама не дојдов јас на форумот за ти да ми посочуваш факти исто како што не сум тука ни да посочувам факти на некој друг. Дали до сега се обидов да ти менувам мислење и да ти изнесувам јас факти. Немам потреба од тоа и не ми значи во што ти веруваш. Незнам како да ти објаснам дека твоите верувања и факти се твои и не ме интересираат. Моите верувања и ставови околку се ги носам сама и не чекам никој да ме просветли.
  Не сум скинетолог не сум член, единствено што кажав е дека за мене е тоа далеку од секта. Ништо повеќе. Ниту фалев ниту кудев. Што не ти е јасно?
   
 17. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  391
  Мене се ми е јасно. Тебе не ти е јасно дека си во заблуда и дека веруваш во објективно погрешни факти.
   
  На *Amethyst*, Angie1432 и Dentina им се допаѓа ова.
 18. ohlalalala

  ohlalalala Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2018
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  2.123
  Пол:
  Женски
  Абе што има везе сеа скиентологијата со темава?:smirk:
  Го спомнавте и претходно и готово,зарем нема соодветна тема па таму да ја продолжите дискусијата?
   
  На Regina.Phalange, PaLaVa, Trxmx и 6 други им се допаѓа ова.
 19. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  598
  Леле леле леле можеби за мене си ти во заблуда и веруваш во погрешни факти и не си свесен , само не ме интересира. Не ме интересира ми ти ни било кој во што верува. Негово си е.
  И на крај краева не ни знаеш во што верувам??? Јас кажав дека не е според мене секта. За да е секта мора да е отцепена од некоја оригинална религија, невер мајнд.

  Реков сум била во центарот на неколку курсеви и тоа организирано од работа па после и сама си купив некои книги кои ми се многу ок и фала богу ништо секташко нема во нив.сум била и чисто радознало и во уште 2 центри во Америка. Сум била и во неколку џамии, и во хинду храм и катедрали итн. Дали треба тоа да ме декларира како хинду верник, како муслиман, како католик итн... Дали сега ќе навлегуваш и во тоа зошто сум влегла таму и да ми товариш факти?
  И ако сметаш дека не ми е јасно нешто и сум во заблуда (не знам со кое право се правиш ти по свесен и ме навредуваш ) твој проблем е едноставно,...
   
  Последна измена: 21 мај 2020
 20. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.354
  Допаѓања:
  17.277
  Пол:
  Женски
  Секако дека сум читала . Но , земи во предвид дека на денешницава , се што пред години не било прифатливо како религија , денес е прифатено најнормално :) . Затоа ви велам , не се расправајте за тие работи . Тоа ти е исто како да убедуваш атеист дека треба да верува во христијанството и во теоријата дека Бог постои :) .

  Како и да е , темата не е за религија , па не би сакала да одам офтопик повеќе :) .