1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонските јавни фаци

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од preetygirl-J, 13 јули 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Ако јадеш здраво не значи дека ќе си слаба. Ама ај. Некои луѓе се генетски крупни. И пореметени хормони не значи дека со здрава храна и терапија ќе е слаба.
    Ако си е пунка и ако си се сака супер. Барем подобра е од квази манекенките што ставаат слики со тон фотошоп и ви даваат лажна слика.
     
    На lovestoneddd, *Amethyst*, pdb123 и 6 други им се допаѓа ова.
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Кој сака културно да дискутира за било која јавна личност - нека повели.
    Вчера откога го пишав постот се продолжи со исто темпо и со препукување.

    Оф топик беа муабетите, се однесуваа на дебелина, како да се ослабне, како да се носи со дебелината, па продолжи кој од членките како се чувствува со вишок килограми...

    Дел и од сегашните муабети де оф топок, но тоа подоцна ќе се разгледа.

    Не сте ВИЕ тема овде туку МЈФ.
    И кога се изразувате да се внимава на речник.
     
    На candy.cane, Victorian, andrejko82 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Кој ќе и каже дека здрава исхрана може да вклучува салама и алкохол? :D
     
    На italiangirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Body positivity се однесува на тоа ако имаш недостаток над кој не можеш да работиш- височината, инвалидитет, опаѓање коса, витлиго, псоријаза, генетски наследни болести итн.
    Според мене сите и се бесни на девојкава пошо спамирала доста долго со слабеењето па сега нема веќе воља, дигнала раце и го замачкува тоа со body positivity.
    Body shaming-от и навредите низ темава никако не се ок.
    Не е ок и толку млад човек да има проблем со oбезност, ама таа сама треба да се свести.
     
    На candy.cane, moonlight-girl.55, kim.k и 6 други им се допаѓа ова.
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Еве, ќе ве потсетам и со воведот во темава
     
  6. ohlalalala

    ohlalalala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    3.292
    Пол:
    Женски
    Па Гиговска не е дебела, од каде тоа?
    Само што има покрупна градба и е пониска.
    Ама мислам дека е далеку од дебела.
     
    На Gosh, buba4e89 и didisi им се допаѓа ова.
  7. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @Noemi, ама има опција да не ја следат така? Еве јас не знам која е девојката, тука прв пат слушав за неа, и тоа стриктно во контекст за килажата :)

    Немам инста така да едуцирајте ме, ама на фб и направив хајд на другарка што се дружевме одамна зошто цело време постираше слики од колење и дерење на животни. Во ред, дига свест и едуцира ама сликите беа ужасни. Пуштам фб за убаво, не да се испотресам уште посабајле и затоа- hide.

    Инаку, и прекумерна тежина спаѓа во body positivity. Едноставно, да имаш позитивен став за тоа како изгледаш, без разлика што општеството преферира и налага нешто друго :)
     
    Последна измена: 2 јуни 2020
    На candy.cane, Victorian и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Body positivity се однесува да си го сакаш телото без разлика на се, не знам од кај ја лупна таа сопствена дефиниција. Да, тоа ги вклучува и дебелите кои треба да се сакаат во секоја фаза од својата информација - ако минуваат низ една. Секако прво е здравјето ама никој не е компетентен да и кажува на Ивона колку е здрава или нездрава.

    Мене други работи ми се загрижувачки кај Ивона како на пример преголемата рестрикција на храна (од тоа што ни го покажува) која постојано ја става во циклус на слабеење/прејадување и токсичниот поглед кон вежбањето што таа смета дека треба „два пати дневно“ да се вежба. Нејзиниот ригорозен пристап кон здравиот начин на живот е страшно да се види за некој што сака да биде нутриционист, кога ни самата таа не може да најде баланс и се наоѓа во периоди на здрав живот па потоа пак нездрав.

    Не знам каков мајндсет треба да имаш за да имаш нешто против некого да кажува на (млади) девојки и дечковци да се сакаат себе си наместо да имаат негативни чувства кога ќе се погледнат во огледало што ужасно влијае на самодовербата, која секој заслужува да ја има.
     
    На poppie, dayla, No Makeup и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Не знам дали има тема за body positivity, ако сакате да отвориме да ја продолжиме дискусијата, зашто ќе не бришат за офф.
    Body positivity е колку ок толку и токсично. Едно е да си го сакаш телото со целулит, стрии, вишок 10/15кг од препорачаната килажа и да си активен на полето да се нормализираш, друго е сам да си се довел до обезност и да си боди позитив. Или да не добиваш циклус заради премалце кг и низок bmi.
    Девојката не ја знам не ја следам ама магичниот круг на слабеење па боди позитив па реклама на шејкови па фитнеси па пак боди позитив многу други го промовираат.
    Очигледно е дека не се прифаќа во сопственото тело, а може да го промени, само се подложува на лоши навики пред очите на јавноста.
     
    На kim.k, redhead, Emilija97mk и 11 други им се допаѓа ова.
  10. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    И јас за отварање нова тема body positivity. @referentka, @Lella, се согласувате?
     
    На *Amethyst*, Srckata28 и referentka им се допаѓа ова.
  11. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Изгледа се што не е костур е дебело по новиве стандарди што ги гледаат на инста
     
    На Maša8, Gosh, poppie и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Ова е офф-топик, ама BMI не е реален индикатор за здрава тежина на еден човек и нема потреба да се приклучува во дискусија.

    Ти не можеш да знаеш за некого што е вишок 10/15 кг затоа што телото на секого индивидуално одлучува што му е вишок а што малку. Барем обиди се да прочиташ колку концептот на BMI е токсичен пред да зборуваш дека ПОЗИТИВНОСТ ЗА ТЕЛО е токсично, бог да чува.
     
  13. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
  14. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    Ивона се обрати на својот инстаграм по повод коментарите упатени кон неа на форумов. Мислам дека е тотално сулудо некој да си земе за право да коментира физички изглед на некоја личност, безразлика дали е јавна или не. Еве јас уште од мала се имам вишок килограми, а вие "слабите" што имате право да коментирате очигледно не знаете колку е болно на личност, особено во пубертет да се каже дека е "дебела". Јас цел живот се борам со тоа и физички и ментално, држам диети, но уште сум "дебела" според стандардите на околината. Пред да напишете нешто навредливо, треба да размислите дали и колку тоа може да наштети и на личноста на која е упатено, а и на многу други кои ќе го видат тоа. Можеби нема да се сложите со мене затоа што не сте се нашле во таква ситуација, а јас ви посакувам никогаш да не се најдете.
     
    На dafe993, Victorian, Плавуша123 и 16 други им се допаѓа ова.
  15. ohlalalala

    ohlalalala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    3.292
    Пол:
    Женски
    Ама во право е скроз.
    Стварно многу злобно и бедно беше тоа од вчера.
    Нека се засрами членката што се дрзна да пишува таков коментар.
     

    Прикачени фајлови:

    На BlackSwan22, Victorian, teaiva и 14 други им се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па кажав јас што треба да направат некое икс особи овде ама ми го збришаа. Ако не му одговара да гледа салама на стори,стискаш unfollow и крај. Ако таа се чувствува убаво во своја кожа нема што овде некои икс особи да ги погодува саламата. Боже,прости им.
     
    На Victorian, teaiva, lovestoneddd и 7 други им се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Дали е тоа Ивона што пееше на Ѕвезде Гранда?
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па ваљда. Јас од овде дознав која е,отворив видов. Симпатично и убаво девојче.
     
    На lovestoneddd и SummerGirl им се допаѓа ова.
  19. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Коментарот со навреди на сметка на дебелината на Ивона и нејзините фанови кое и самата таа го критикува уште си стои, како укажување. А мислењата во кои културно и се објаснуваше на членката дека дебелината не засенува нечиј квалитет и се од вчера сите се избришани дека се дискусии вон тема. Ама денес затоа можеме да прочитаме и културни и навредливи објаснувања на оваа тема. Некако двојни аршини на темава.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Сме слушнале за body positivity, и да, само им создава нереална слика на луѓето да најдат утеха и да веруваат дека не треба да променат ништо во животот. Не може гојазност да е позитивна работа(не збориме за 5-10 кг вишок).

    Процентот на луѓе кои се борат со дебелина заради некое пореметување и заради тоа не можат да ослабат е многу мал.Исклучоци се тоа.
     
    Последна измена: 2 јуни 2020
    На fateful му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.