1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонските јавни фаци

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од preetygirl-J, 13 јули 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Да знам, ама мене тоа ми се допадна што размислува реално и дали би се исплатело.
    Јас прашував за еден фустан и поштарината чинеше половина од сумата на фустанот.
     
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Дека нема нет, 2000 година сме.
    Па баш за Турција аранжманите толку се детални во објаснувањата и сликите.
    Нооо... како ќе им текне на агенциите дека постои Спенџи ако не ги тагне.

    Така и за блендерот бараше препорака за гага да добие.
    Нели е тоа расипано и препредено?
    Паразит.
     
    На Harper, SexiLy, Idedemja и 13 други им се допаѓа ова.
  3. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    18.412
    Пол:
    Женски
    А не сум во тек, доби блендер гратис???? :О
     
    На ohlalalala, candy.cane и oblace1 им се допаѓа ова.
  4. antonelala

    antonelala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    4.620
    Сите штампаат маички, напиши два збора, стави украдена слика и се тепаат да им ги купуваат. Кој???? Толку ли се евтини и со одличен квалитет?
     
    На ohlalalala, candy.cane, Emilija97mk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Јесте.
    Исто вака "бараше препораки".
    На другарка и е колешка, па си пукаме сеир.
    Едни време интересна беше, сеа више.
     
    На *Amethyst*, candy.cane, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.802
    Допаѓања:
    6.308
    Пол:
    Женски
    Па мислам не бараат квалитет, а и дека се ефтини па и не баш толку, од Марта конкретно е 700 плус достава.
    Инаку купуваат деца и тинејџери кои ги следат. А инфлуенсериве си ја користат приликата за заработка.
     
    На antonelala и candy.cane им се допаѓа ова.
  7. Ladybug2436

    Ladybug2436 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    647
    Пол:
    Женски
    Моја другарка има бутик во Ск и продава чевли, Спенџи и пишала да и прати гратис некоку пара за да ја рекламира. Другарка ми нормално ја одби :D Кој со здрав мозок уште бара НЕКОЛКУ ПАРА
     
    На SexiLy, Autumn_, Kimberly11 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    13.149
    Пол:
    Женски
    Зоштооо бе вака се глупираат, зоштооо???
    Да ме знае цел град за два пара чевли...

    Разбирам сам некој да ти се понуди, ама сам да бараш малце ми е просто и просјачко.
     
    На piglet1, SexiLy, Waverly Raven и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Ladybug2436

    Ladybug2436 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    647
    Пол:
    Женски
    Се согласувам потполно, сосема е различно ако другарка ми се нафати да и понуди соработка, ама вака... Ептен сељачко однесување. Којзнае уште на колку брендови го има пишано истото
     
    На ohlalalala, candy.cane, Leat и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.956
    Пол:
    Женски
    Да си прашам овде...
    Дали некој/а има директен контакт со GP или Стефанатор, тие едни деца јутјубери.
    Ми требаат за едно роденденско изненадување за синми.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    Имаат изјавено во емисија дека не ги прифаќаат тие понуди, еднаш биле и после тоа ги барале за многу родендени, а рекоа дека не можат да одвојат толку време без разлика дали и колку ќе им се плати.
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zijane

    zijane Нов член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2020
    Пораки:
    0
    Допаѓања:
    12
    koj e deckoto sto ke ja zeme starletava nakova o......anajgolema vo mk i na balkanot auuu portalive zbesnale bash me interesira koe e momceto(mladozenecot)

    ubav prsten cestitki

    ama ,i rodendenov bogat bajagi
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 14 август 2020
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  13. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    Исто и за душекот така се гребеше. Веќе е провидна кога бара гага.

    Мене ми е најсмешна со чајот, не го пие, а го рекламира со скриншотови од оние што го пијат.
    Рекламира се и сешто. :lol:
     
    На Harper, oblace1, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Инфлуенсери - професионални питачи.
     
    На The Saturdays, piglet1, Harper и 22 други им се допаѓа ова.
  15. WaitTillTheEnd

    WaitTillTheEnd Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.245
    Пол:
    Женски
    Се убаво имате право на се и не ми сметате и слики ставање или билошто ама зошто со коментари дека вишокот килограми е модерно? Прво за здравјето не е добро голем вишок на кг и слаба физичка активност. Зошто се пробува да им се наметне на младите дека е кул да си со вишок кг и дека поубаво ќе изгледат така? Мислам за мене во ред не ми смета ама реалноста е сурова машките се исто сурови. Имам другарка ептен полна и еве ја на 38 години е дијабетичарка заради тоа. Ќерка и на 16 години видела во некоја си серија Euphoria така нешто се вика како полна жена се облекувала убаво и сите машки трчале по неа. И затоа она не пазела толку на исхрана сакала да биде како неа ама испадна и она со шеќер еј на 16 години. Сега момичката си држеше диета спортуваше и сеуште пази на исхраната спортува и е поздрава и фит од мене. Дури и дечко си најде. Поентата ми е да сите сме исти и се е нормално нели ама не е убаво младите да добиваат грешна слика дали од серии, филмови дека е кул или супер да си overweight за нешто што ќе им биде или прави проблем во иднина дали со здравјето или физички/психички.
     
    На SexiLy, najjacha, NovusOrdoSeclorum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.787
    Мислам дека секому му е јасно дека прекумерна дебелина носи здравствени ризици, како и многу други нешта впрочем. И пушачите се здравствен ризик и за себе и за другите, па не гледам дека наидуваат на осуда како се осмелува да пуши. Ама тука дискусијата е друга, дека нема поента на човек кој има прекумерна тежина низ нос да му го извадиш тоа и да го коментираш што облекол. Стварно нема поента, тој/таа не се свесни за проблемот?

    А ова со мажите и фаќање дечко нема врска. Исто мислев како тебе порано, се дури не сфатив дека се е до енергијата што ја носиш. Луѓето се привлекуваат со нешто што го зрачат од себе. Во случајов, може да игра улога и самодовербата и позитивното чувство од промената, а не само изгледот. Затоа ќе видиш парови каде што си викаш добро овој убавецот или убавицата како е со овој што тебе ти изгледа непривлечен.

    Пак ќе речам, не мислам дека некој тука глорифицираше дебелина, може и грешка сум, но јас не прочитав такво мислење. Целата дискусија е оставете ги луѓето да си го живеат животот. Се претера веќе со тој калап што треба да го пополниме. Не само и за дебелина, ама се почесто се судат луѓето на база изглед. Се повеќе се зборува види ја дебела, леле каде со тој целулит нека иде на третман, леле криви заби има, леле овој само раце вежба пилешки нозе има, леле овој сучка слаб, леле овој ваков, леле овој таков. Ок е, никој не ве тера да бидете со таков човек ако не сакате, ама не им го вадете на нос. Секој е свесен за своите физички недостатоци.
     
    Последна измена: 14 август 2020
    На SexiLy, Blackandwhite123, sweet-cherry и 18 други им се допаѓа ова.
  17. QueenBeyonce

    QueenBeyonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    828
    Пол:
    Женски
    Искрено темата за Панчо и големи ,,торти" многу ме напна последниов период. Прочитав секакви коментари и искрено бев во шок( без разлика дали коментаритр беа од мажи или жени).
    Таква објава од личност ко Панчо(како и од било кој друг), што е јавна личност е недолична.
    Постојано ни се наметнува како треба да изгледаме, какво е тоа ,,идеално тело", што се повеќе жени се трудат да го достигнат, притоа губејќи се себе на тој пат. Никој не размислува како ваквите објави и коментари ќе влијаат на тој што ги чита. Да, може позрелите особи нема толку да се осврнуваат на тоа кој што кажал, но лицата што се во развој, што сé уште немаат изградено свој идентитет, се многу ранливи на такви коментари и мислења. Никој од тие што пишуваат не е свесен за влијанието на таквите коментари и колку лесно личнота можат да ја втурнат во анорексија, булимија, анксиозност, депресија итн...
    Да, сите сме свесни дека прекумерната тежина има доста негативни ефекти и за користа од вежбање, но тоа не вккучува и изгладнување, губење на сам себе само за да го постигнеш тоа ,,идеално тело". Некои луѓе се задоволни со вишокот килажа што ја имаат, се сакаат сами себе, па зошто да не носат непто во кое се чувствуваат убаво само зашто на некпј тоа му боде очи? Додека пак од друга страна, некој постојано работи на намалување на килограмите, е незадоволен, но постојат голем број фактори кои го спречуваат тоа. Не можеме сите да ги ставиме во исти калап. Не секој изгледа како што изгледа по личен избор.
     
    На sweet-cherry, ohlalalala, Glowy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Вака све ти е кажано во горниот пост од @Celltica ,јас ќе додадам дека како што дошло до вишак не е здраво а и дебелината носи ризик , прчините којшто дошло до дебелина и ризиците не се за во оваа тема ,дебелината може да биде и од болест но и од преголемо љубителство на храна , прашањето е зошто ни е да се мешаме во животот на луѓето ?
    Кој бил во Америка баш видел што е дебелина , за разлика од тука што и за 10 +кг се нарекуваат дебели .
    Иако погрешно ме свати , но јас не пропагадирав станете сите дебели тоа сега е во мода ! Ако порано беше вобичаено да гледаме слаби манекенки низ ревиите ,па ја сватија реалноста дека просечната жена не изгледа баш така и почнаа да земаат модели плус сајаз и што повеќе да се рекламира таква облека . Јас лично се борам со вишак на кг и сум имала и дечко и додворувачи и сето тоа , битен е шармот и самодовербата во себе
    Поентата ми е секој си има право што сака да биде,и што сака да си прави !
    Исмејувањето на нечиј изглед е само балкански примитивизам .
     
    На SexiLy, ohlalalala, CindyAnn и 4 други им се допаѓа ова.
  19. WaitTillTheEnd

    WaitTillTheEnd Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.245
    Пол:
    Женски
    Тоа од Панчо е идиотски да ама по твојот пост разбрав како тоа да е ептен добра работа моја грешка. Инаку ги подржувам сите и баш самодовербата е битна и за жал многу помалку е застапена кај лицата со прекумерена тежина. Разбирам не секој има добра генетика и зависи како му се погодила и тоа е.
     
    На Glowy и Justicija им се допаѓа ова.
  20. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.800
    Допаѓања:
    12.102
    Пол:
    Женски
    Балкански примитивизам а само во Македонија најголем дел од луѓето се дебели. Низ цел балкан во просек подобро изгледаат и се по фит од нас
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.