1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонски блог за природна и органска козметика, здрава кожа и коса и проекти направи сам

Дискусија во 'Лице' започната од Biodevojka, 2 февруари 2015.

 1. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.906
  Допаѓања:
  6.314
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите
  јас сум нов член на форумот се зачленив вчера. Веќе напишав нешто меѓутоа беше на латиница а дури отпосле видов дека едно од правилата е да се пишува на кирилица.
  Се Викам Вики и автор сум на еден блог за здрава природна и органска козметика, совети здрава кожа и коса и проекти направи сам каде секојдневно говорам за сите проблематики поврзани со нашата убавина, говорам за дејството на разни козметички производи, за штетните состојки во голем број на креми и други препарати за лице и тело, како и за се она што сами можеме да с го направиме дома (пилинзи, маски, препарати за коса) користејќи состојки кои веќе ги имаме во нашата кујна. Досега напишав само два поста (започнав пред 2 дена со блогот) но продолжувам активно да се занимавам со пишување. Не сум експерт по струка меѓутоа веќе 9 години се занимавам со овие нешта читам и истражувам, веќе 8 години како користам само природна козметика и правам сама одредени производи. Целта на мојот блог е да го споделам своето искуство со сите читатели, и не само тоа меѓутоа да активно соработуваме и си разменуваме мислења. Секако јас ќе одговарам и на форумов на сите теми, меѓутоа би ми било навистина мило ако некој од вас изрази желба и ги прочита моите постови на блогот. Ви го оставам линкот http://biodevojka.blogspot.com/. Исто така имам и страница на facebook за сите оние кои го користат, би можеле доколку сакате да станете фанови за секогаш навремено ги прочитате сите новитети и совети. Линкот е https://www.facebook.com/pages/Biodevojka/690585684385849?ref=bookmarks. Ви благодарам на сите за вниманието и се надевам дека почесто ќе се читаме.
  Убав ден. Поздрав
   
  На eta, poppie, Iva.hani и 15 други им се допаѓа ова.
 2. Sheerio

  Sheerio Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  @Biodevojka
  Биодевојка здраво и голем поздрав до тебе :) Би сакала да те прашам која органска крема за лице би ја препорачала за хидратација на масна, склона кон акни и воедно многу чувствителна кожа? Имам 25 години ако тоа е од помош и на било каков начин релевантно. Веќе го користам маслото на Dr.Hauschka и иако е дневно масло и филозофијата на компанијата е дека навечер не треба да се гуши кожата со било каков производ со цел да се регенерира,сепак јас ги кршам овие правила хаха и истото го користам навечер и сум задоволна од резултатите за овие две години во смисла на тоа дека постигнав некој баланс во поглед на лачењето на себум и потребната хидратација. Меѓутоа во потрага сум по некоја добра дневна крема која нема да содржи ниту грам силикон. Се двоумев меѓу LUShH wanisching cream која сметам дека многу не ми соодвестува со кожата затоа што ја имам пробано благодарение на тестер или козметиката на Gamarde меѓутоа деф.одлука никако да донесам, од причина што имам пробано мн од козметичките брендови кај нас и кожата најчесто ми реагирала бурно.Инаку го читам блогот и ти благодарам за корисните совети и мали трикови. Воедно се извинувам за киломртарскиот пост и ти благодарам за советот и помошта :hug:
   
 3. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.906
  Допаѓања:
  6.314
  Пол:
  Женски
  Здраво драга и најнапред благодарам за убавите зборови. Маслото на Др. Хаушка е навистина одличен производ за масна кожа и многу квалитетен. Доколку ти одговара слободно продолжи да го користиш. Мора да напоменам дека кај кремите на LUSH не ми се допаѓа едно нешто а тоа е емулгаторот. Начинот на кој LUSH ги емулзионира кремите е што во самата крема формираат еден вид на сапун како емулгатор кој има базна пх вредност која не е во согласност со природната пх вредност на кожата која е киселкаста, а тоа може да го забележиме ако во декларацијата ги видиме овие две состојки заедно: Triethanolamine и Stearic Acid . Еве ти ја декларацијата на кремата од нивниот сајт

  List of ingredients
  Linseed Infusion (Linum usitatissimum) , Water (Aqua) , Rose Water (Rosa centifolia) , Lavender Honey Water (Lavandula augustifolia) , Organic Grapeseed Oil (Vitis vinifera) , Honey (Mel) , Stearic Acid , Organic Jojoba Oil (Simmondsia chinensis) , Witch Hazel Extract (Hamamelis virginiana) , Fair Trade Organic Shea Butter (Butyrospermum Parkii) , Cetearyl Alcohol , Triethanolamine , Camella Oil (Camella japonita) , Lavender Oil (Lavandula augustifolia) , Neroli Oil (Citrus amara) , Geranium Oil (Pelargonium graveolens) , Glycerine , Tincture of Benzoin (Styrax benzoin) , *Geraniol , *Limonene , *Linalool , Perfume , Methylparaben , Propylparaben

  Користеле навистина прекрасни состојки тоа не е спорно. Да беше производ на измивање и да не е баш погодена пх вредноста не е многу страшно затоа што во здрави услови кожата може сама да ја поврати по неколку часа сопствената пх вредност (или пак да се направи баланс со тоник за лице кој ја има таа задача). Меѓутоа станува збор за производ кој останува на кожата и прави алтерација на пх вредноста која со текот на времето може да предизвика поголеми проблеми.

  Изборот сепак го оставам на тебе.
  Поздрав
   
  На Sheerio му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sheerio

  Sheerio Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам за сугестијата и искрениот одговор
  Кај кремите на LUSH конкретно сум забележала дека составот на две исти креми со исто име што се продаваат во различни држави е различен и варира по однос на присуство на состојките ( ова сум го закличила со споредување на состојките конкретно на Wanishing кремата од американскиот и нашиот сајт ) и тоа ме премисли. Сметам дека изборот ќе падна на Gamarde ,малку се поскапи ама сметам дека вредат за секој денар.

  Уште еднаш ти благодарам на експедитивниот одговор :)

  Имај убав ден :)
   
  На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Iva.hani

  Iva.hani Нов член

  Се зачлени на:
  6 септември 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво сакав само едно прашање. Дали случајно имате witch hazel spray? или би знаеле каде мозам да го најдам, бидејки имам проблеми со испукани капилари и навистина ми помага го набавив од Англиа ама повеке немозам да го набавувам од таму па се запрашав дали го има тука
   
 6. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  3.620
  Кај нас во Мк јас само за овој знам, еве повели линк и можеш да го најдеш на штандовите на Белина и во Космо.
  https://www.bellina.mk/mk/pure-nature-тоник-од-хамамелис-125-мл
   
 7. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.906
  Допаѓања:
  6.314
  Пол:
  Женски
  И јас исто го знам само овој. Друг нема барем сега засега. Поздрав