1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонски евергрини

Дискусија во 'Музика' започната од Lacrymosa, 1 февруари 2010.

 1. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  Песни од времето на мама и тато кои и до ден денес се слушаат и се далеку подобри него денешниве глупости на ЈЈ, слаткар, зен и сл... Како Вардар ќе дотечам, Не допирај ме, Делфина.... Славе Димитров, Зафир Хаџиманов, Маја Оџаклиеска, Трајче Манев... Песни што траат со години.. Колку ги слушате и кои ви се омилени...
  Мене омилени ми се на -23 и осамен на Трајче Манев, Делфина на Славе димитров, Кажи ми на Драган Мијалковски и Опасно сум вљубен во тебе на Бојс
   
 2. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  121
  Lacrymosaaaa...Колку убава тема си отворила... :clap:
  Да и јас слушам македонски евергрини и ми се допаѓаат сите песни што ги имаш погоре наведено,но омилена ми е една од најубавите,ако не и најубава "Чија си" на Славе Димитров.
  Еве уживајте..
  http://www.youtube.com/watch?v=miVAkwkyXwY
   
  На chica.bomb и howdoyoudo им се допаѓа ова.
 3. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  е да...и ме интересира што мислите за овие преработкиве каде што македонските евергрини ги пеат моментално попознатите поп пеачи.. проектот мислам дека беше Кирилицо испеана.... мене ми се изванредно глупи.. еден мизерен елвир мекиќ неможе да се рамња со Славе Димитров па незнам што да е
   
 4. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  121
  Па,јас не би сакала да се преработуваат, сепак е најдобро да се изведуваат во нивна оригинална верзија...А,ако веќе се прави тоа најдобро е да ги заживее некој со вистински квалитети,како што Тоше го направи тоа со Зајди, зајди и останатите песни.. Да не набројувам...
  Инаку кога сме кај евергриниве дали го проследивте Василичарскиот концерт и какви се вашите впечатоци?
  Јас не успеав да го гледам(а и незнам дали имаше пренос на некоја ТВ)и многу ми е мака.. :( Ако има нешто на нетов од истиот,кажувајте...
   
 5. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  лелеј колку сакав да одам... само кога си зависен од глупа кола а сама не знаеш да возиш се дешаваат глупости... јас на тв не видов ништо а би сакала ако го има некаде на нет да го гледам
   
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.408
  Допаѓања:
  125.491
  И јас многу ги сакам евергрините, и сите ги сакам, не знам дали би можела да издвојам посебнмо некоја песна, Чија си, Делфина, онаа од Скопски фестивал насловната не знам како се вика точно (Но ти си некаде кај што нема да те допрам...). И Кажи зошто ме остави ми е многу интересна :D.

  Инаку мене ми е ок препевањето, како на евергрините, така и на народните песни. Далеку од тоа дека може да се споредуваат, ама тоа е веројатно единствен начин помладите кои мислат дека пред Елвир Мекиќ не постоела музика да ги слушнат тие хитови. А кога ќе почнат да ги слушаат, се пуштаат и оригиналите.

  Концертот не го гледав, а многу ми е криво, многу бил добар.
   
 7. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.091
  Допаѓања:
  1.122
  Пол:
  Машки
  ...odlichno...bravo za Lacrymosa... :clap:
  ...ja spomenavte...ne na odmet i da ja chuete...

  [youtube]<object width="320" height="265"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ZdbDeDrdjVk&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/ZdbDeDrdjVk&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="320" height="265"></embed></object>[/youtube]
   
  На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Можда не е баш евергрин, можда поќе накај народно тера, ама еве ви една езерска :D
  [youtube]<object width="320" height="265"><param name="movie" value="http://www.youtube-nocookie.com/v/3ljmk3MqaNA&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube-nocookie.com/v/3ljmk3MqaNA&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="320" height="265"></embed></object>[/youtube]
   
 9. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  80
  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/6rBz69cLs8U&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/6rBz69cLs8U&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]

  Ти си тој - Лидија Кочовска
   
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.156
  Ги обожавам евергрините... И немам ништо против новите преработки, баш ми се допаѓа тоа. На тој начин повторно стануваат хитови, и остануваат и на поновите генерации, и искрено, има песни кои не сум ги знаела , а ги дознав токму од тие преработени песни.
  Ова е мојот избор за вас :)
  http://www.youtube.com/watch?v=ZZObu_DCk1Y
   
 11. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.091
  Допаѓања:
  1.122
  Пол:
  Машки
  [youtube]<object width="320" height="265"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/V_wAuES6RWY&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/V_wAuES6RWY&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="320" height="265"></embed></object>[/youtube]
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.491
  Допаѓања:
  195.450
  Пол:
  Женски

  :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

  Оваа песна ја обожавам... прекрасна е....
   
 13. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  50
  прекрасна тема драган мијалковски кажи ми и кажи нешто драга, звона звонат, таа мандолина уфффф ме погоди директно во срце
   
  На COollLady му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  Gi obozavam postarite makedonski pesni daleku pokvalitetni se od ova segas sto go slusame od nasava estrada ako moze da se narece taka :) Pesni koi epten mi se omileni se:Cija si,Kako vardar ke dotecam,Nepravda od Leva patika,Visoki stikli,Osamen,Gulabe moj tazen.....ima i mnogu drugi ovie mi se naj :)
   
  На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mirka

  mirka Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  13
  Efto Pupinovski..... NAJDOBAR!!!!

  makedonskite slageri se bogatsvo na mak muzika!!! Eden Dragan Mijalkovski, Slave Dimitrov,Lidija Kocovska,Maja Odzaklievska.... i mnooogu mnogu drugi! jas za Kirilico ispeana imam i pozitivni i negativni kritiki, mi se dopadna Aleksandra Pileva so Dal da placam il da pejam, Next time so Kazi mi i Aleksandar Mitevski so 223 305. no se razbira onoj sarm na Mijalkovski ne moze nikoj drug da go pokaze!
   
 16. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Tinker-Bell

  Tinker-Bell Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно Маја Оџакклиевска. Било која нејзина песна. Едноставно нема утка ;)
   
 18. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Една од песните кои ги обожавам..
  [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/qTbur-epehI&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/qTbur-epehI&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]
   
 19. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Леле emce - kremce, морам да ти кажам :clap: :clap: :clap: за песнава... Инаку исто така многу ги сакам песните: „Признавам“ од Маријана и Росана, „ "Ѕвона, ѕвонат“ од Љупка Димитровска, „Опасно сум Вљубен во тебе“ од Драган Каранфиловски - Бојс, „Ангели ме носат“ од Силви Бенд, „Сонце за три светови“ од Мики Јовановски Џафер, „Свирете ја зајди, зајди“ од Олгица Христовска и уште мноооооооогу други. Вечни легенди кои создадоа евергрини.

  :clap: :clap: :clap: :clap:
   
 20. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/OrhQ80ioddk&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/OrhQ80ioddk&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]