Македонски евергрини

Дискусија во 'Музика' започната од Lacrymosa, 1 февруари 2010.

 1. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  62
 2. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.681
  Искрено,не ги обожавам премногу.
  Меѓутоа има неколку песни кои навистина уживам додека ги слушам и мислам дека вреди да се издвојат. :)

  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/pwqeNPSisDQ&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/pwqeNPSisDQ&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]

  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/lK_tv0ulC4w&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/lK_tv0ulC4w&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]

  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/-xMHjfiPats&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/-xMHjfiPats&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
  Исто така ми се допаѓа и преработката на Кажи ми. :y:
   
  На senza.parole, Offspring и howdoyoudo им се допаѓа ова.
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.024
  Допаѓања:
  91.385
  Рака на срце,често ми се застапени овие навистина прекрасни македонски бисери,затоа што ме потсетуваат на детството,на убави нешта,па дури и некои се многу,многу постари,но ми се во срце.Некако имаат душа,се напишани со срце,текстот им е живописен,секој може да се пронајде во нив,се зависи од изведувачот,но речиси секој што се потрудил да ги препее,се чувствува дека се обидува да ја долови емоцијата која оригиналот ја има.Секоја од овие песни навистина има емоции во себе,дури и онаа доза на плачлив глас,полн со болка им дава посебен драж,зборувам за баладите,а пак оние повселите,навистина се разиграни,а не механички напишани и испејани како на тврдич-мекич-јованов песните.
  http://www.youtube.com/watch?v=zzutRIIcPFg

  Во срце ми е песнево...

  И тој е сам,
  и тој е сам,
  ветрот ми шепоти,
  го мачи се,го боли се,
  му доаѓа да заплаче,
  и нему како мене.

  И тој е сам,
  и тој е сам,
  ѕвезда ми кажува,
  го следи се што рековме,
  му доаѓа да полуди,
  и нему како мене,
  да застане сред улица и до небо да викне...
  Признам не можам без тебе,не можам без тебе,
  подобро убиј ме,убиј ме,но не оставај ме!
  Признавам не можам без тебе,не можам без тебе,
  подобро убиј ме,убиј ме,но не оставај ме!

  Секогаш пред да ја слушам песнава сум во позиција на готовс за плачење...и секако се убивам од рикање...

  И оваа...

  http://www.youtube.com/watch?v=Qomt79zS ... re=related

  Ти си тој што ме тера да се враќам,
  од сите кога бегам,тука си.
  Ти си тој добро јас те сфаќам,
  го рушиш секој љубовен ѕид.
  Мои соништа,твои патишта.

  Ти си тој што во очи будиш пламен,
  и поубав го правиш овој град.
  Ти си тој што со нежност,топиш камен,
  по тебе душо чувствувам глад.
  Се ќе направам да те зачувам.

  Ова срце најде лек,
  Ќе те љубам еден век,
  секој ден,секој час,да те гледам,да те милувам јас.
  Влегов без никаков грев во твојот свет.

  Верувај,премногу те сакам,
  за тебе се би дала.
  Ме чуваш ко да си ангел мој,(ангел мој)
  Те најдов тебе љубов моја,
  сигурна сум дека ти си тој.

  Ова срце најде лек,ќе те љубам еден век
  Секој ден,секој час,да те гледам,да те милувам јас
  Итн итн....

  Ете и на оваа пуштам солзи...особено затоа што се пронаоѓам.
  А веќе кога ја спомавте на Бојс песната,имам снимка од мала,татко ми ја свири на гитара,а јас у розева гаќа играм и се дерам на цел глас! :lol:
  Бев на концертот за Василица и беше...пренајубаво...еве нешто што ме остави без зборови и направи да се ежам...

  http://www.youtube.com/watch?v=hNZcMBBK ... re=related
  По оваа веќе имам кнедла во грлото...
  http://www.youtube.com/watch?v=dlck_2PJ ... re=related
  Џон Апелгрин со гласот кој ми го обележа детството и ми ја создаде љубовта кон џезот и блузот...фантастичен!
  Има многу,доста се за вечерва,многу ќе се испорасплачам!
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  150
  За мене една од најубавите македонски песни на сите времиња е Сонце за три светови на Мики Јовановски- Џафер. Има ли човек кој не ја обожава песнава??

  Исто една од моите омилени е Скопје,Сарај,Матка од Игор Џамбазов.Прекрасна е.

  Еве уште неколку
  Чапај- Сон сум сонувал

  Меморија-Нашите слики

  Драган каранфиловски-Бојс - Опасно сум вљубен во тебе

  Зијан-Пушти коси
   
  На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.886
  Допаѓања:
  19.716
  Пол:
  Женски
  [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/cNiKe-m0FJk&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/cNiKe-m0FJk&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]

  [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/rKwY-EfkTCQ&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/rKwY-EfkTCQ&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]

  [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/aCr6A4k9PWs&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/aCr6A4k9PWs&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]
   
 6. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  2.932
  Допаѓања:
  3.526
 7. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  152
 8. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  152
 9. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.873
  Допаѓања:
  3.859
  Пол:
  Женски
  Јас сум помлада,не знам многу од постарите подобри песни,ама од тие евергрини што сум ги чула неколку ми останале во сеќавање како најдоби..Пример:
  Чија си и Делфина - Славе Димитров
  Драган Мијалковски - Кажи нешто драга
  Сите песни на Маја Оџаклиевска...дефинитивно :)
  Андријана Јаневска - Носталгија (иако помлада многу добра песна)
   
 10. LittleMissSunshine

  LittleMissSunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  19
 11. LittleMissSunshine

  LittleMissSunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  19
 12. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.117
  Допаѓања:
  4.868
  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/UKvLnYTM53g?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/UKvLnYTM53g?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
   
 13. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.052
  Допаѓања:
  8.614
 14. N.E.87

  N.E.87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  12
 15. WildAngel

  WildAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  105
 16. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.719
  Допаѓања:
  72.246
  Пол:
  Женски
 17. Anggie

  Anggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  34
 18. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.859
 19. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.549
  Допаѓања:
  1.548
  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/bIp_Vv8ABiI?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/bIp_Vv8ABiI?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
   
 20. pocetna

  pocetna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  137