Македонски коктел

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од irena.1, 15 мај 2014.

 1. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  20.676
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема тема за коктелов, ако има избришете ме.
  Сите го знаеме, порано беше присутен скоро во секоја куќа.
  Знаете она литро рум, и понатаму јаготки, малинки, рибизли, вишни, цреши како зреат, се става внатре со со исто толку шеќер.
  Незнам што ми текна денес почнав да го правам, па ќе го видиме резултатот во септември.
  Јас почнав по овој рецепт
  http://www.coolinarika.com/recept/makedonski-koktel
  Најдов тегла од 5 литри, ставив рум 1 литро, купив поситни јаготки, ги измив и ставив 250 грама, и шеќер околу 200 грама, малку намалив на шеќер во рецептот стои 250г
  Иако ние дома го викавме овошен коктел, сега по интернет рецептиве го среќавам како македонски,
  Пишете некои ваши варијанти.
   

  Прикачени фајлови:

  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 2. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.973
  Пол:
  Женски
  Коктелов е навистина добар. Мајка ми го имаше направено пред многу години, но крајниот резултат беше фантастично добар, само да не се претерува многу со шеќерот т.е многу да не се става.
   
 3. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.846
  Допаѓања:
  7.593
  Пол:
  Женски
  Немам пробано македонски коктел.