1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонски манекенки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Angelche, 1 ноември 2010.

 1. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Како и секаде и во Макдонијава ни, има манекенки. Не толку познати како Миранда Кер и Лима, но сепак се манекенки, и тоа македонки. Нажалост, во нашава мала државичка, мал е интересот покажан кон модата, а воедно и кон манекенките. Малкумина се тие што успеале во модната индустрија. Катарина Ивановска, е првата македонска манекенка која успеа да се истакне и успее надвор од Макдонија. Знаејќи дека во Македонија нема успех, а надвор од неа има толку моќни и убави ривалки, Катарина сепак успеа, и ја претстави убавината на македонските девојки ширум светот. Нека видат сите колку сме ние убави. Да не биде само за Катарина, познавате ли други манекенки?
  Нивните успеси? Тоа го работат како хоби или?
  И општо за манекенките во Македонија. Да, ги има премногу, но ниедна не ни е позната. Дали затоа што повеќе внимание му обрнуваме на туѓото или...? Не сме покажале интерес?
  Споделувајте информации за најпознатите македонски манекенки, фотографии, и така натаму.

  Radica Lelova

  Born: 1983
  Place: Kavadarci
  Height: 177 cm
  Weight: 54 kg
  Bust: 90 cm
  Waist: 61 cm
  Hips: 90 cm
  Hair Color: Brown
  Eye Color: Brown
  [​IMG]
  Секако Катето.
  Katarina Ivanovska (Macedonian: Катарина Ивановска; born 18 August 1988) is a Macedonian model. She began her modeling career in 2004, appearing at Milan Fashion Week after winning the Look Models International model search in Macedonia. In December, 2004, she appeared in a pictorial for Elle magazine and has also appeared in Citizen K, Stiletto and the Italian and Russian Vogue. She has been featured on the covers of Diva and Maxima magazines and in advertisements for D&G in 2006. She is considered the most successful Macedonian model.
  [​IMG][​IMG]
  Критики? Што не ви се допаѓа а што не кај овие девојки? Ја имаат ли таа харизма и шарм?

  Дел од текстот е превземен од википедија.
   
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Hи требаше ваква тема Aнгелче :) Mене Kатарина ми е многу симатична,има шарм и мислам дека како подмачкано и оди :) Pадица ја имам само видено во спот на JJ и толку,супер тело има,во фацата не ми е толку убава,треба повеке да се потруди,да се истакне за оди напред ;)сега зашо не сум таму не знам што се дешава со манекениве :?:
   
 3. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Има неколку што навистина го заслужуваат називот топ модели, а повеќето се само обични девојки со желба да се прослават, да го вкусат модниот свет, да поработата на четири, пет ивенти, три четири саеми, две три ревии, еден каталог, еден спот во Косово сниман, две реклами и толку. Тоа е манекенската кариера кај нас! За да се биде топ модел треба многу да се вложува во себе. Манекенствотот не е само качи се на писта и оди. Треба култура на тело, значи редовно одржување и вежбање, култура на однесување, безпрекорен тен, убаво лице... За да се постигне сето тоа треба постојано да се негуватe, многу повеќе од онаа секојдневна нега што ја практикуваат жените. Манекенството бара да се посветиш на себе си, на својот изглед и дух. А тоа бара да можеш да живеееш од него, односно да заработуваш доволно. Кај нас тоа не е можно. Затоа немаме квалитетни манекенки. А имаме убави девојки. Убав народ сме, има кај нас многу потенцијални модели и манекни, но тоа е тоа. Како и за се останато во нашава држава, така и за манекенството. Непрофитабилен бизнис, само хоби за девојки.
  Еве неколку слики од нашите "топ модели". Само некои од нив според мене го заслужуваат да бидат манекенки.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На ludacaa и 1209 им се допаѓа ова.
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Не знам зошто мене Катарина Ивановска ми е страшно одбивна.
  Ниско чело, ситни очиња, како слепо кутре ми е, дали таа косата многу ја закрива, ама ниту ми има некој особен шарм, ниту ми е нешто убава или егзотична. Мое мислење.

  Оваа девојка на пример, уште од времето на познатата реклама за Орка патиките сосем ме освои.
  Има преубави црти, МНОГУ убави очи, а за мене очите се најважни, огледало на душата. Прекрасна е .

  МАЈА САШЕК
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Maja Sashek

  Born: 1984
  Place: Skopje
  Height: 177 cm
  Weight: 58 kg
  Bust: 85 cm
  Waist: 62 cm
  Hips: 92 cm
  Hair Color: Brown
  Eye Color: Blue-green
  Titles: Miss Skopje (1999), Oriflame Top Model Macedonia (2000), Metropolitan Top Model Macedonia (2000)


  Read more: http://mkmodels.blogspot.com/2007_11_01 ... z141IMj9xV
   
  На MarchelineAmaru, Victorya, Lady-PinkHeart и 5 други им се допаѓа ова.
 5. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  ^ Јас пак мислев дека само мене ми е одбивна Катарина. Не ми е убава, ниту симпатична, ама ете си стигнало далеку девојчето браво за неа, па нека продолжи само напред.
  Најубава манекенка ми е Сања Николиќ.
   
  На S-girl и Trendafilka им се допаѓа ова.
 6. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Eве уште некои наши топ модели

  АНА КАЛАЧОСКА успешна манеканка која работи во Јапонија. Мене баш ми е мила и симпатична :)
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  МАРИЈА И ДУШИЦА АНДОНОВСКИ близначки се, моментално ги гледаме на рекламата за ONE Марија е поактивен модел за разлика од нејзината сестра Душица.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  БИЛЈАНА ЃОЃИОВСКА водителка и манекенка. Преубаво изгледа
  [​IMG]

  САЊА НИКОЛИЌ изгледа ТОП! Заслужува светска кариера
  [​IMG] [​IMG]

  МАРИЈАНА ДИМОВСКА
  [​IMG]

  Имаме убави модели, ми текнуваат уште ама друг пат ќе ги напишам сега ме мрзи :)
  Инаку омилена ми е Катарина,морам да ги споменам и Надица Георгиевска и Светлана Црнокрак сеуште супер изгледаат!
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Ана Исаиева
  Born: 30.01.1984
  Place: Skopje
  Height: 169 cm
  Weight: 52 kg
  Bust: 87 cm
  Waist: 63 cm
  Hips: 88 cm
  Hair Color: Brown
  Eye Color: Brown
  [​IMG]

  Ивона Кировска

  Born: 07.10.1992
  Place: Skopje
  Height: 168 cm
  Bust: 83 cm
  Waist: 63 cm
  Hips: 90 cm
  Hair Color: Brown
  Eye Color: Brown-green
  Title: Miss Moto Beauty-Macedonia(2008)
  [​IMG]

  Драгана Чуприна

  Born: 1990
  Place: Tetovo
  Height: 175 cm
  Bust: 93 cm
  Waist: 60 cm
  Hips: 90 cm
  Hair Color: Brown
  Eye Color: Brown
  Titles: Miss Summer-Macedonia(2007)
  [​IMG]
   
 8. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  И оваа девојка ми е убава. Веќе две години живее и работи во Њујорк.

  БОЈАНА ВАСИЌ

  Родена: 23.10.1989.
  Место на живеење: Њујорк
  Висина: 180 см.
  Пропорции: 91/61/92.
  Боја на коса: Плава.
  Боја на очи: Зелени.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 9. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Marina Terdzumanova

  Age 1989
  Height 174 cm
  Proportions 88 / 60 / 89
  Dress 36
  Shoes 38
  Gender Female
  Eyes Brown
  Hair Brown
  Languages English
  Portfolio fashion shows, photoshootings, presentations.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Ова девојче ми е многу убаво


  Hristina Micevska

  Age 1992
  Height 180 cm
  Proportions 89 / 60 / 90
  Dress 38
  Shoes 40
  Gender Female
  Eyes Brown
  Hair Brown
  Languages English
  Portfolio fashion shows, photoshootings, presentations, events, music videos, beauty contests.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 11. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.646
  Пол:
  Женски
  Ана Тодоровска
  Place: Prilep
  Height: 172 cm
  Bust: 89 cm
  Waist: 65 cm
  Hips: 93 cm
  Hair Color: dark brown
  Eye Color: blue
  Agency: New Look
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Енџи Стојановска
  Born: 02.09.1987
  Place: Pula
  Height: 177 cm
  Weight: 56 kg
  Bust: 89 cm
  Waist: 61 cm
  Hips: 87 cm
  Hair Color: Brown
  Titles: Elite Model Look (2001)
  [​IMG][​IMG]
  Ива Михајловска
  Born: 1991
  Place: Skopje
  Height: 178cm
  Bust: 89 cm
  Waist: 64 cm
  Hips: 96 cm
  Hair Color: Brown
  Eye Color: Brown
  Agency: Crnokrak
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Катерина Ивановска
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Маја Лазаревска
  [​IMG][​IMG]
  Маријана Димовска
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Маријана Станојковска- преубава ми е
  Born: 1985
  Place: Skopje
  Height: 175 cm
  Weight: 52 kg
  Bust: 90 cm
  Waist: 60 cm
  Hips: 89 cm
  Hair Color: Light brown
  Eye Color: Dark brown
  Titles: Miss Macedonia, Miss Bikini of the Universe (2005)


  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Милена Пројкоска-преубава
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  Сара Леши
  [​IMG]
  Сања Николиќ- ПРЕУБАВА
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Слаѓана Цветковска
  [​IMG][​IMG]
  Сузана Ал Сакини
  Born: 08.01.1984
  Place: Skopje
  Height: 176 cm
  Weight: 56 kg
  Bust: 93 cm
  Waist: 62 cm
  Hips: 92 cm
  Hair Color: Light Brown
  Eyes Color: Green
  [​IMG]
  Радица Лелова
  Age 1983
  Height 178 cm
  Proportions 89 / 62 / 90
  Dress 38
  Shoes 38
  Gender Female
  Eyes Brown
  Hair Dark brown
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Љупка Митевска

  Age 1993
  Height 175 cm
  Proportions 90 / 62 / 91
  Dress 38
  Shoes 38
  Gender Female
  Eyes Green
  Hair Brown
  [​IMG][​IMG]
  Кристина Антич
  Age 1985
  Height 179 cm
  Proportions 89 / 60 / 90
  Dress 38
  Shoes 39
  Gender Female
  Eyes Green
  Hair Brown
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Ирена Таневска

  Age 1991
  Height 175 cm
  Proportions 90 / 60 / 90
  Dress 36
  Shoes 38
  Gender Female
  Eyes Brown
  Hair Brown
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Катерина Урдова

  Age 1993
  Height 180 cm
  Proportions 90 / 61 / 90
  Dress 38
  Shoes 40
  Gender Female
  Eyes Brown
  Hair Brown
  [​IMG][​IMG]
  Билјана Ѓоргиовска

  Age 1985
  Height 177 cm
  Proportions 88 / 61 / 90
  Dress 38
  Shoes 38
  Gender Female
  Eyes Brown
  Hair Light brown
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Анета Ристевска
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
 12. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  :puke:
  убава е не викам не...многу ми е гадна на однесување.....на тоа како зборува,се пренемага,блесава насмевка,како препарирана примадона |(
   
  На dlikedevil, Strumfeta93, Victorya и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Наши манекенки/фотомодели со светска слава се Катарина, Маја Сашек која е прекрасен фотомодел и си живее во Милано, Ана Калачовска која има работено на неколку проекти во Јапонија или Кина така нешто, и Мартина Павловска која директно отиде во Милано пред неколку години без ни 1 ден манекенство во Македонија.

  Еве за Мартина
  Born: 21 April 1981
  Height:179 cm
  Bust:82 cm
  Waist:62 cm
  Hips:89 cm

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Има настапувано на следниве ревии
  Ready to wear - Spring/Summer 2004 {Antonio Berardi, Emilio Pucci, Gianfranco Ferre, Giorgio Armani, Philosophy di Alberta Ferretti, Vivienne Westwood}

  Ready to wear - Autumn/Winter 2004 {Anteprima, Antonio Marras, As Four, Chanel, ChenPascual, Christian Lacroix, Emilio Pucci, Gary Graham, Revillon, Shannon Strokes, Simultaneous, Venexiana}
  Haute Couture - Autumn/Winter 2004 {Chanel, Christian Lacroix, Grimaldi Giardina}

  Ready to wear - Spring/Summer 2005 {Alexander McQueen, Amaya Arzuaga, Angelo Marani, Antonio Marras, Atil Kutoglu, Blugirl, Chanel, Diane von Furstenberg, Doo Ri, Emilio Pucci, Emporio Armani, Enrico Coveri, Frankie Morello, Giorgio Armani, James Coviello, Laura Biagiotti, Lloyd Klein, Mariella Burani, Milly, Sari Gueron, Trend Les Copains, Vivienne Tam}
   
 14. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.646
  Пол:
  Женски
  Разгледував по страниците на нашите модни студија и заклучив дека денеска секоја девојка може да стане манекенка. Изгледа треба само малку парчки да имаш, за да си платиш :lol: и ќе си станеш манекенка. Не ти треба ни убавина, ни висина, ни добро тело, ни убава фаца. :lol: Морам да споделам некои од нашите нови, млади манекенки :lol:Повеќето од нив очигледно освен желба за манекенство, нема ништо друго!
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
 15. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  ^^^ Ауу тоа ми беше муабетот. Дека на нашата сцена има многу такви "манекенки" :D Многу малку се оние кои ги имаат вистинските квалитети
   
 16. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Мои фаворити
   

  Прикачени фајлови:

 17. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски

  Убава?!! :o
  Добро во живо дали сте ја виделе?
  Мене ми е иста како кобила во лицето, устата и е напред, вилицата изместена, башка крупна е целата.
  Ама фотогенична е, и на слики делува далеку поубава.

  А за однесувањето....да не коментирам. На неколку пати во дискотека ја имам начекано и еднаш толку сакав да и мавнам клоца, среќа што ме предомислија. Оди, се бутка, се движи како да е Клеопатра, не се замара дали гази некој или дали бутка!!
   
  На LaBella и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
 18. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158

  И јас го имам истото мислење... И за Сара Леши.. ОГРОООМНААА ЕЕЕЕ, и се смее како машко :lol:
   
 19. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Во светот има многу грдички манекенки, но кои имаат малку специфичен лик или тело по желба на дизајнерската клиентела, ама тие се манекенки заработуваат и ич не им е гајле.

  Нашиве девојки ќе дадат 100 евра ќе им направат фотосесија, или ќе се сликаат за Теа Модерна или за некоја колекција на маалска продавница или градски бренд и готово МАНЕКЕНКА СУМ! Или ќе биде у спот на ЏЏ или Врчак и манекенка!
  Ни денар не заработила. Ама манекенка е!

  Се на се има 30сетина девојки кои настапуваат на 20сетина ревии годишно, е тие се модели. Некакви си модели на нашата трагична модна сцена, ама ај колку толку.
  А секоја убава девојка со своја фотосесија е само убавка девојка. Ни фотомодел ни манекенка.

  Видете ја грдичкава србинка.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Aма нема дизајнер со кој не соработувала и има лице кое се трансформира. Неуабава, ама и повеќе од успешна.
  А нашиве се НЕУСПЕШНИ, ама се манекенки ако ги прашаш.
  [​IMG]
   
 20. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  ^^ Оваа е Даниела Димитровска до Србија нели?Пфф сепак е наша македонка. ;)