1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонски менталитет

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од rossonerka, 30 јули 2011.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Македонски менталитет?
    Некултура, завидливост, озборување, нагласен субјективизам, отсуство на самокритичност, експертиза за секоја област, суеверие...
     
    На Annath, princess5, PaLaVa и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Неработен народ сме. Сум работела во три фирми досега, значи сум била во контакт со над 200 луѓе вкупно, и дали познавам 5-6 луѓе кои се професионални, културни, фини. Не, секој гледа да задоцни ако знае дека нема да му речат ништо, или ако му реагираат ќе смисли изговор, барем еден час поминува во пиење кафе и пушење цигари. Роднините веќе не си помагаат, напротив кој на кого да наштети. Култура немаме, полицајците први плукаат на улица, а тоа е казниво по Законот за јавна чистота. Кој тогаш да казнува? Тонеме во некултура едноставно.
     
    На m.i.g, PaLaVa, Blue.Sky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Јас сум албанка ама нема везе тука сум родена и порастена а и општо мислам дека цел Балкан го има тој менталитет никаков. Секој да знае за секого, завидливост, да направи повеќе од другиот за инат не дека го сака нештото или дека има можност ама за да се покажи. Фалење глупости, традиции глупи се мажиш за сите во фсмилијата не за еден.
    Ама имаме едно добро сепак сме топол народ, ведри и можам да кажам директни и често кажуваме тоа што ни е на душа.
    Шветска сум сега и тоа ми фали, овде се од околу зборуваат и многу им смета кога си директен. Никој не доаѓа во лице да ти каже тоа што треба него се се заобиколува. Мк тој проблем го немаме иако и кај нас има дволичност ама често многу работи директно се средуваат.
     
    На злоба, mal.ecka, AngIv и 4 други им се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па македонскиот менталитет највеќе може да се види на форумов.
     
    На Alisa22, AngIv, m.i.g и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Кога ќе се собере и одземе, кај вас и кај нас добро е тоа што сте и сме гостољубиви. Работев хонорарно и рпи тоа морав да посетувам и албански домаќинства, и ме изненади таа гостољубивост. Сите нудат кафе, сок, дури еднаш ми се случи девојка чоколадо да инсистира да го земам, иако тешко зборуваше на македонски, едвај ми кажа. Тоа ме изненади, гостопримството, ама па кога ќе помислам од друга страна, и нас дома ни донесувале градежни материјали Албанци, па сме ги нуделе кафе, сок, колачи...
     
  6. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Типично македонски менталитет :puke:
    20190418_115707.jpg 20190418_115914.jpg 20190418_120013.jpg 20190418_120050.jpg
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 96kiko96

    96kiko96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    529
    Пол:
    Машки
    секоја генерација напротив е се повеќе и повеќе катастрофа за твоја информација...
    А баш па младиве, на пример децава немаат никакво детство со телефони уште од 3 години брканица уште малце да ги прашаш не знаат што е, не се дружат меѓу себе... А општо за менталитет сме толку неписмен народ (со исклучоци секако да не се навреди некој) што е невидена работа, толку олош народ што гледа да ти напраи позади грб да ти биде се најлошо како никој друг, катастрофа огромна сме стоиме у место, и се повеќе и полошо ќе биде барем секако според мое мислење.
     
    На m.i.g, *Ane*, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Менталитет нема врска со писменост или детство.
    Глеј што не сме толку закрцани веќе.
    Порано ако било срамота со дечко да се бациш у јавност денес не е, ако било порано срамота или табу да имаш партнер од разл нација/вера/религија денес не е.
    Ако порано било срамота да носиш кратки суќњичиња, поотворени маици денес не е.
    Менталитетот е свеста.
    Може новиве генерации не сме цвеќиња за мирисање и си забегуваме по малце ама има далеку помалце стереотипи и предсрасуди со секоја наредна генерација.
     
  9. 96kiko96

    96kiko96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    529
    Пол:
    Машки
    Срамота да имаш партнер од друга нација (со иста вера) па и не било баш некој срам или проблем
    Ама си се зезнала ако мислиш дека повеќе не е срамота да имаш партнер/ка од друга вера, многу си се зезнала... , не сакам ни јас да биде така но така е и уште долго ќе биде, за некои не е ете срамота но за поголемиов дел е дефинитивно.
    Па и да, ради тие кратки сукничиња од што бидна не срамота да се носат почнаа 14-15 годишни девојчиња да ги носат, па сега ти види дали тоа е плус што веќе не е срамота или огромен минус;)
    И да, закрцани сме, и тоа ептен сме закрцани, почни најпрво од самиве политичари.
    И све ова влијае страшно на нашиот менталитет.
     
    На Аргентина *, Tanjamm и Feminka22 им се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    За некои е ,,срамота” тоа сакам да кажам.
    За некој не е нормално за други е
     
  11. 96kiko96

    96kiko96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    529
    Пол:
    Машки
    Како и да е, доста различни размислувања имаме меѓусебно на оваа тема, според мене, тонеме, и во менталитет а и во многу други работи...
    За некои не е срамота и е нормално (10%)
    За некои е срамота и не е нормално (90%)
    Тоа е за жал нашата Македонија...
     
    На Аргентина * и Feminka22 им се допаѓа ова.
  12. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.953
    Допаѓања:
    13.768
    Пол:
    Машки
    Менталитетот ни е дно дна општо.
    Последно гледам на 1ТВ избираат некакви си музички ѕвезди,маа она е мизерија бе тоа кандидатите изгубени не знаат што зборуваат и каде се наоѓаат,потоа тие од жирито цело време ги исмејуваат кандидатите што и како пејат а пак водителите едниот е Жаре Бербер (не знаеш дали е водител или дел од жирито) и таа со него појма неам која е,се глупираат нешто како некој дебили таму се на се баш е прилика за тоа каков ни е менталитетот и какво дно сме.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Пушти тв и ќе видиш некултура што е. Нема критериум. Кој стигна стана водител, јас ја гледав Елена Живот со стил на Џаро какви селски прашања му поставуваше. Тотално неподготвена. Кај нас се мисли треба изглед да имаш и готово водител си, или се дотеруваш и готово, а памет нула. Култура нула, персирање не знаат што е. Сузана Турунџиева гостите ги прашувала порано дали користат сексуални помагала, дали е важно како жената е облечена „доле“. Ауууу. Маја Поцевска на членовите на групата Амадеус им постави прашање дали би ожениле девица. Мишко Иванов ја праша Есма во Патот да успехот, дали не можела или не сакала да има деца. Црвен кратон би им дала да сум уредник.
     
    На sjdgo и Bratot им се допаѓа ова.
  14. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.953
    Допаѓања:
    13.768
    Пол:
    Машки
    Даа да и упорни се со нивниот дебилизам и сељачки однос. А она што е на Сител "Мерак меана", е тоа е врв свадба без невеста што се вели! :|
     
    На Anyshka и Tanjamm им се допаѓа ова.
  15. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Садо-мазохистички став во животот и такви очекувања од другите. Најсељачки abuse си прават на големо.

    Отсекогаш ми биле чудни колку одвратно постапуваат едни кон други и по жестоки кавги, после подлости, пак си се упикуваат, се дружат заедно како ништо да не било.
    Ја за среќа не сум ваква, на татко ми сум, еднаш ќе ми згрешиш намерно, очи нејќам да ти видам, не да ми приоѓаш, да ми се умилкуваш. :puke:

    Ме потсети скоро на ова особа што се врати од странство пак да живее во Македонија (силом прилике ја слушав), вели и недостигал животот во Мк, тука можеш да се искараш и утре пак да сте заедно, а таму внимавале како се однесуваат едни со други и не простувале. И го кажува првото ко да не е ништо лошо, второто не и се допаѓа како некој поставува граници и има достоинство. Претпоставувам повеќето така си размислуваат.
     
    На Alex.T, Anyshka, Selena01 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Јак менталитет имаме.

    Од каде пари за да купите стан? На некои не им е јасно дека млади можат да стекнат нешто свое.

    Зошто татко ти не се прежени? Изгледа ако некој остане вдовец не смее да биде сам.

    Зошто зема маж од село? Изгледа градска девојка треба да се омажи за градски дечко.

    Не ти смета да работиш во таква состојба? Изгледа луѓето со деформитет се неспособни за работа.

    Х уште не зборува чисто? Моето внуче уште на 2 години зборуваше. Аха, важи.

    Некои луѓе немаат друга работа па поставуваат прашања што не треба да ги постават. За небитни луѓе имам одговори. Па ме гледаат како телиња. :?:
     
    На Alex.T, Konfetka, Tanjamm и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.763
    Допаѓања:
    10.583
    Пол:
    Женски
    Мк менталитет, каков и да си, пак нема да чиниш
     
    На SummerGirl и Anyshka им се допаѓа ова.
  18. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.377
    Допаѓања:
    5.036
    Пол:
    Женски
    Живеење во туѓ живот - ова прво.
    Злоба, предрасуди и завист......
     
    На Alex.T, Konfetka, Polyincognito и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.903
    Допаѓања:
    21.812
    Пол:
    Женски
    Таа Елена-Живот со стил, многу добро ја познавам, комшика и беше на братучедка ми, никоја и ништо беше, ај да не зборам, сега ќе се прави некоја. Секој стана водител, извинете-инфлуенсер/ка.
    На темата-имаме заостанат менталитет, секој го интересира туѓиот двор, никој не си го гледа својот.
    И јас познавам многу што се вратиле од странство баш поради ова што го пиша, таму немало дружење, и да има еднаш ако згрешиш на некого и толку е.
    И јас сум таква, доволно е еднаш некој да ми згреши и го бришам.
    А не како некои денес се тепаат што се вели, утре се гушкаат, исто како за предновогодишните прослави, на работа очи не сакаат да си видат, на прослави како да се неразделни другарки, од утре повторно исто.
     
    На Alex.T, Аргентина *, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    8.355
    Пол:
    Женски
    Гадно лицемерие. Има ли подолно од ова? Лице ти праи, ти се улизува, а позади грб се најлошо.

    Да, карактеристика честа е за нашиов менталитет и многу добро го отсликува народов. И добро да беше само за колеги на работа туку и за пријатели, другари, познаници блиски и не толку блиски.
    Разочарување во секој поглед.

    Друга типична македонштина, сеирџии што сме и што се радуваме на туѓа мака, ситење онака од мерак. Нит го знаеш, нит го познаваш, а лошо му мислиш.

    Емпатијата изумрена е скроз, ма ич не се потресува и не го боли за друг, да пробаш да се стаиш на место на другиот, јок.
    Туку да може уште полошо да му е.

    А за колнења, клетви и остали гадотии...
    Постариве обично ова го практикуваат и после младите не чинеле. Фб само види и све е јасно, барем не се кријат, јавно си се покажуваат.

    Многу е лош народов, злобен и одвратен и љубоморен исто така, тоа да не го забораваме. Ќе си пукнат од љубомора ако некој видат дека е среќен и си го живее животот по свои правила.

    Многу мрчиме нели и плукаме по све живо и диво ? :wasntme: Македонче типично.
    Има ли бе друг народ вака шо волку си го руга својот народ, се мислам нема, кој е ко нас, никој.

    Колку ми е жал вака што толку се е негативно, ама како да се правам дека се ко што треба? И мене лично, кај нас коа нешто добро се дешава за било што, чудно ми паѓа и дури неверојатно ми е, што е толку поразително.:(

    Уствари имало и нешто позитивно, како што погоре спомнале, експерти врие и сезнајковци, познавање од буквално све и продавање памет. :nod: :handshake:
     
    На SummerGirl и Anyshka им се допаѓа ова.