1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонски народни песни/ора

Дискусија во 'Музика' започната од mace1, 25 август 2012.

 1. mace1

  mace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.238
  Допаѓања:
  1.570
  Пол:
  Женски
  Па си слушам кога ќе ми текне а највеќе ми го прави меракот онаа Македонско девојче. 8)
   
 3. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.806
  Допаѓања:
  4.845
  Пол:
  Женски
  Немам омилена Македонска народна песна,незнам дали некаде и некогаш сум спомнала дека навистина е почитувам старата изворна македонска музика.И ја сакам. Колку често е слушам? Е слушам само на прослави и такви слични веселби.Од новиве пејачи\ки на народни песни,така најмногу го почитувам Влатко Миладиноски и Спасен Силјаноски,дечки кои стварно имаат добри песни,и кои ни најмалку не наликуваат на оние од типот како Газазова и нејзини колегици.Омилено оро за гледање ми е комитското.А за играње невестинското не за нешто друго туку само напред дека се оди. :lol: :lol:
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  Македонски народни песни/ора, ги сакам и ги почитувам.
  Ги слушам,па ете 1 во 10 дена.
  Или обично кога чистам сакам народна музика да свири дома.

  Има доста песни што ми се допаѓаат. буквално нема лоша песна.
  http://www.youtube.com/watch?v=k5spJM8W6Og
  http://www.youtube.com/watch?v=ncF7brr5 ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=jAHKy_rExWM

  и уште многу други.....
   
 5. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.521
  Допаѓања:
  9.501
  Пол:
  Женски
  Сакам сите ора да ги научам :D а знам да играм 3 :$
  Моите биле играорци на времето и се како пеперутки на свадба, ама никако да дојде ред и јас да научам. Битно се трудам јас, на свадбите и да не го знам орото ќе трчкам на крајот. Битно се трудам :rofl:

  Иначе, дали има песна за правото оро? Мислам во стил само музика, оригинал од каде се игра, како што има за пајдушко. :)
  edit: и за тоа три напред - три назад ако има...
  Сакам да си ги снимам на цд македонските ора, ама не сакам со пеење да ми биде. :)
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.355
  Пол:
  Женски
 7. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  817
  Пол:
  Женски
  Ако ми се погоди такво друштвото, секако ќе морам да слушам.
  И од татко ми скоро сите ги научив :rofl:
  Слушам ама ретко, сепак си ги знаам за на свадба..
  Најчесто Анета и Молика, Влатко Миладиновски.. :)
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.355
  Пол:
  Женски
 9. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  443
  Пол:
  Женски
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.355
  Пол:
  Женски
 11. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.355
  Пол:
  Женски
 13. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  15.392
  Пол:
  Женски
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.355
  Пол:
  Женски
 15. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  279
  Пол:
  Женски
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.355
  Пол:
  Женски
 17. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  15.392
  Пол:
  Женски
 18. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.355
  Пол:
  Женски
 20. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090