1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонски народни приказни

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од smiley22, 26 мај 2012.

 1. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  Дали ги гледате Македонските народни приказни,дали ви се смешни,интересни,поучни или не ви се допагаат??? :?: :)
  Јас ги гледам секој ден,многу ми се интересни.Најдобри се старите приказни на МТВ со Шенка,Ѓорѓи,Ванчо,Гоце,Дубравка.На МТВ се поучни и интересни,а на Канал 5 и Сител се смешни и интересни. :) :)
  ЈАс видов дека ваква тема нема,а ако има слободно нека се избрише. :)
   
 2. Flower20

  Flower20 Нов член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  Јас ѓи гледам,ама понекогаш.Добри се,секоја народна прикзна има поука! :)
   
 3. thegirl2

  thegirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  39
  Порано беа многу убави и поучни..сега како шо иди се се поглупави :)
   
 4. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300

  и мене поубави ми беа старите и плус може да ги додадам и оние Еротски народни приказни од Џумерко
  хехеххе е
  нема веке не ми се воопшто интересни !![​IMG]оваа со гаволите ми беше од омилените
   
 5. The.Complicated

  The.Complicated Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  Дане знае некој како се викаше таа приказната, со Ѓорѓи Колозов, беше во врска со имотот и на крај завршуваше со овој цитат - " Кој ќе го дајт целиот имот, овај рог да си го ставит во га*от. "
   
 6. jEwElRy

  jEwElRy Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2013
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  244
 7. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
  Неможам да ја заборавам :tmi: баш бев исплашен и не спиев со денови како што треба откако ја гледав 1 пат (како дете ) оваа приказна :devil: :fubar: :swear:

  https://www.youtube.com/watch?v=_df8Gs865xs
   
 8. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.709
  Пол:
  Женски
  Старите сите ми беа убави со кеиф ги гледав оние со Колозови, со Ванчо со Гоце..... а овие новите се крш до крш, те едно исто само репризираат па и најавите на тв се јаки не пропуштајте ја приказната што народот со години ја раскажува е како да не, тоа ти е ефтини глумци ти продаваат евтини приказни :D
   
  На Svetulkaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Мене овие новите на Канал5 воопшто не ме бендисуваат, немаат никаков крај
  а оние старите со Ѓорѓи и Шенка Колозови, Гоце Тодоров и цела таа екипа ми се преубави, штета што ретко ги даваат сега тие.
   
  На Svetulkaaaaaa и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. Ana3567

  Ana3567 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  461
  Пол:
  Женски
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.250
  Допаѓања:
  77.105
  Пол:
  Женски
  Мене подобри ми се оние постарите, сега се глупости живи, особено оние на Канал 5. На Сител океј, не се лоши. Стварно добри теми и поуки има, тие се наше богатство.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.188
  Пол:
  Женски
  Ovie novite treba da se zabranat, da se zaplenat kako video-materijal i da se zapalat. Do tolku se glupi.
   
  На peperutche21, Elissa, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. SelinaKyle

  SelinaKyle Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  2.149
  Пол:
  Женски
  Мене приказните на Сител ми се мизерија.
  пример оваа, погледнете горе 06:18 минута, се гледа микрофонот на камерманот.
  И кога ќе размислам дека 200 евра се зема хонорар за една ваква приказна, што не е мала сума за еден ден снимање на неколку сцени.

  Мојот сопруг е актер, така што сите што глумат во тие приказни ги познавам и со голем дел од нив имам муабет. И на Канал 5 не се нешто подобри, но ги разбирам сите актери кои играат.
  Да не се има снимано серија? Или некој долгометражен филм?
  Постојано ги викаат оние партиски актери кои ненормално ги форсираат, а не вредат ништо.
  Па тогаш, од каде овие другиве актери кои не се продале за партиска книшка да однесат леб дома?
  Среќа што маж ми е вработен во театар па не мора да игра во овие приказни.
  Но доколку не би имал работа, јас би била прва која би му дала поддршка, иако знам за какви мизерни приказни се работи.
  Не се криви актерите, оние кои го пишуваат сценариото и текстот се виновници. Како и самиот режисер.
  А ни телевизиите нема да ги обвинам. Се додека има народ кој ќе гледа, тие ќе снимаат.
  Се околу пари се врти.
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  22.551
  Пол:
  Женски
  Старите Македонски народни приказни, од времето на Ѓорѓи Колозов иако сите ги знам напамет сеуште ги гледам. Значи нема нешто што повеќе ме опушта и релаксира. Едноставно уживам во нив, а овие новите немам коментар, посебно оние на Канал 5, па и безобразни се остај што немаат содржина, а деца гледаат. Страшно...
   
  На ceca-1, Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 15. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.702
  Допаѓања:
  322.359
  Новиве приказни немаат поента.
  Оние старите на крај секогаш имаа некоја поука , на пример, ако си вреден - ќе имаш...или ако си чесен, сите ќе те ценат...или ако крадеш и лажеш сите ќе те омаловажуваат.
  Кај овие новиве претежно се прикажани работи како попот посакува туѓа жена, како жената со итроштина го ,,вози,, мажот како си сака...како кога ќе отидеш на печалба во странство некој жената ке ти ја земе...ГЛУПОСТ ДО ГЛУПОСТ !
  Често пати и целата приказна нема смисол.
  Глумците се катастрофа (со исклучоци, нормално).
  Ентериерот е секаде ист, не се вложило ни напор спалната соба со црвена јамболија да ја преуредат малку за да изгледа непознато за нас.
   
  На crazylady, theowndemon, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
 16. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.693
  Допаѓања:
  156.357
  Пол:
  Женски
  Јас старите напамет си ги знам, а и новите си ги гледам. Разликата е огромна, а и има некои кои се само преработки на старите, ама тие кои се целосно нови се некако без смисла. Ги гледам зошто до крај се надевам дека нешто ќе се случи како во старите, ама џабе. :lol:
   
 17. peperutche21

  peperutche21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2015
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  986
  Пол:
  Женски
  Старите приказни се најдобри и без коментар, интересни поучни и да се заинтересираш,овие сегашниве на сред приказна даваат реклами, очекуваш да заврши приказната со некој крај тиее ни со поука ни со содржина стварно катастрофа, за актерите нема што да се комментира секој си го гледа лебот и тие можеби не сакат ама тоа е нивната работа....
   
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.155
  Допаѓања:
  33.158
  Пол:
  Женски
  Без мојот драг комшија Ѓорѓи Колозов приказните не се тоа што беа. Никој не може да го замени царот. Старите приказни со задоволство ги гледам. Исто и тие на Канал 5. Тие што ги даваат на Сител не ми се допаѓаат.
   
 19. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.078
  Допаѓања:
  6.643
  Пол:
  Женски
  Во Кина болница за 10 дена изградија со се опремена, Дубаи овие 20 години се направи како од 0 до таква технологија а ние уште на сител си гледаме приказни од 10 век и се или нешто..
   
  На edna_malecka и elimkd им се допаѓа ова.
 20. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  14.691
  Пол:
  Женски
  Овие сега што ги пуштаат, се онака.
  Вештачки глумат некако.
  Старите беа доста подобри, со љубов си ја работеа работата е речам.
   
  На venus♡ му/ѝ се допаѓа ова.