1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонски народни приказни

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од smiley22, 26 мај 2012.

  1. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    Дали ги гледате Македонските народни приказни,дали ви се смешни,интересни,поучни или не ви се допагаат??? :?: :)
    Јас ги гледам секој ден,многу ми се интересни.Најдобри се старите приказни на МТВ со Шенка,Ѓорѓи,Ванчо,Гоце,Дубравка.На МТВ се поучни и интересни,а на Канал 5 и Сител се смешни и интересни. :) :)
    ЈАс видов дека ваква тема нема,а ако има слободно нека се избрише. :)
     
  2. Flower20

    Flower20 Нов член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    5
    Јас ѓи гледам,ама понекогаш.Добри се,секоја народна прикзна има поука! :)
     
  3. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    Порано беа многу убави и поучни..сега како шо иди се се поглупави :)
     
  4. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300

    и мене поубави ми беа старите и плус може да ги додадам и оние Еротски народни приказни од Џумерко
    хехеххе е
    нема веке не ми се воопшто интересни !![​IMG]оваа со гаволите ми беше од омилените
     
  5. The.Complicated

    The.Complicated Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    235
    Пол:
    Женски
    Дане знае некој како се викаше таа приказната, со Ѓорѓи Колозов, беше во врска со имотот и на крај завршуваше со овој цитат - " Кој ќе го дајт целиот имот, овај рог да си го ставит во га*от. "
     
  6. jEwElRy

    jEwElRy Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    244
  7. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Неможам да ја заборавам :tmi: баш бев исплашен и не спиев со денови како што треба откако ја гледав 1 пат (како дете ) оваа приказна :devil: :fubar: :swear:

    https://www.youtube.com/watch?v=_df8Gs865xs
     
  8. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Старите сите ми беа убави со кеиф ги гледав оние со Колозови, со Ванчо со Гоце..... а овие новите се крш до крш, те едно исто само репризираат па и најавите на тв се јаки не пропуштајте ја приказната што народот со години ја раскажува е како да не, тоа ти е ефтини глумци ти продаваат евтини приказни :D
     
    На Svetulkaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Мене овие новите на Канал5 воопшто не ме бендисуваат, немаат никаков крај
    а оние старите со Ѓорѓи и Шенка Колозови, Гоце Тодоров и цела таа екипа ми се преубави, штета што ретко ги даваат сега тие.
     
    На Svetulkaaaaaa и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. Ana3567

    Ana3567 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Мене подобри ми се оние постарите, сега се глупости живи, особено оние на Канал 5. На Сител океј, не се лоши. Стварно добри теми и поуки има, тие се наше богатство.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ovie novite treba da se zabranat, da se zaplenat kako video-materijal i da se zapalat. Do tolku se glupi.
     
    На peperutche21, Elissa, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. SelinaKyle

    SelinaKyle Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    2.149
    Пол:
    Женски
    Мене приказните на Сител ми се мизерија.
    пример оваа, погледнете горе 06:18 минута, се гледа микрофонот на камерманот.
    И кога ќе размислам дека 200 евра се зема хонорар за една ваква приказна, што не е мала сума за еден ден снимање на неколку сцени.

    Мојот сопруг е актер, така што сите што глумат во тие приказни ги познавам и со голем дел од нив имам муабет. И на Канал 5 не се нешто подобри, но ги разбирам сите актери кои играат.
    Да не се има снимано серија? Или некој долгометражен филм?
    Постојано ги викаат оние партиски актери кои ненормално ги форсираат, а не вредат ништо.
    Па тогаш, од каде овие другиве актери кои не се продале за партиска книшка да однесат леб дома?
    Среќа што маж ми е вработен во театар па не мора да игра во овие приказни.
    Но доколку не би имал работа, јас би била прва која би му дала поддршка, иако знам за какви мизерни приказни се работи.
    Не се криви актерите, оние кои го пишуваат сценариото и текстот се виновници. Како и самиот режисер.
    А ни телевизиите нема да ги обвинам. Се додека има народ кој ќе гледа, тие ќе снимаат.
    Се околу пари се врти.
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Старите Македонски народни приказни, од времето на Ѓорѓи Колозов иако сите ги знам напамет сеуште ги гледам. Значи нема нешто што повеќе ме опушта и релаксира. Едноставно уживам во нив, а овие новите немам коментар, посебно оние на Канал 5, па и безобразни се остај што немаат содржина, а деца гледаат. Страшно...
     
    На ceca-1, Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.243
    Новиве приказни немаат поента.
    Оние старите на крај секогаш имаа некоја поука , на пример, ако си вреден - ќе имаш...или ако си чесен, сите ќе те ценат...или ако крадеш и лажеш сите ќе те омаловажуваат.
    Кај овие новиве претежно се прикажани работи како попот посакува туѓа жена, како жената со итроштина го ,,вози,, мажот како си сака...како кога ќе отидеш на печалба во странство некој жената ке ти ја земе...ГЛУПОСТ ДО ГЛУПОСТ !
    Често пати и целата приказна нема смисол.
    Глумците се катастрофа (со исклучоци, нормално).
    Ентериерот е секаде ист, не се вложило ни напор спалната соба со црвена јамболија да ја преуредат малку за да изгледа непознато за нас.
     
    На crazylady, theowndemon, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    Јас старите напамет си ги знам, а и новите си ги гледам. Разликата е огромна, а и има некои кои се само преработки на старите, ама тие кои се целосно нови се некако без смисла. Ги гледам зошто до крај се надевам дека нешто ќе се случи како во старите, ама џабе. :lol:
     
  17. peperutche21

    peperutche21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2015
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    986
    Пол:
    Женски
    Старите приказни се најдобри и без коментар, интересни поучни и да се заинтересираш,овие сегашниве на сред приказна даваат реклами, очекуваш да заврши приказната со некој крај тиее ни со поука ни со содржина стварно катастрофа, за актерите нема што да се комментира секој си го гледа лебот и тие можеби не сакат ама тоа е нивната работа....
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.111
    Пол:
    Женски
    Без мојот драг комшија Ѓорѓи Колозов приказните не се тоа што беа. Никој не може да го замени царот. Старите приказни со задоволство ги гледам. Исто и тие на Канал 5. Тие што ги даваат на Сител не ми се допаѓаат.
     
  19. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Во Кина болница за 10 дена изградија со се опремена, Дубаи овие 20 години се направи како од 0 до таква технологија а ние уште на сител си гледаме приказни од 10 век и се или нешто..
     
    На edna_malecka и elimkd им се допаѓа ова.
  20. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Овие сега што ги пуштаат, се онака.
    Вештачки глумат некако.
    Старите беа доста подобри, со љубов си ја работеа работата е речам.
     
    На venus♡ му/ѝ се допаѓа ова.