Македонски филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Angelche, 17 јули 2010.

 1. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.355
  Како и секаде и кај нас во Македонија има луѓе со талент за глумење, режисирање и така натаму, но колку тој талент е застапен и колку ние покажуваме интерес кон нашите македонски филмови?
  Затоа и сме вака ‘‘пропадната‘‘ држава, затоа што не го цениме тоа што го имаме, а имаме и неколку добри наши филмови како што се "Пред дождот", ‘‘Сенки‘‘, ‘‘Јас сум од Титов Велес‘‘, ‘‘Црно Семе‘‘, ‘‘Исправи се Делфина‘‘ и други.
  Кои македонски филмови ги имате гледано, сакате да ги гледате?
  Кое е вашето мислење во врска со нив, но какви такви-наши се.
  Сметате ли дека не ги цениме нашите културни и уметнички богатства?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.404
  Пол:
  Женски
  Јас сега скоро го гледав Мис Стон, навистина добар филм ,стар ама добар.
   
 3. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.731
  Допаѓања:
  5.145
  Немам гледано многу македонски филмови ама тие што сум ги гледала не ми се допаднале дотолку... незнам можеби јас сум ги избрала погрешните
   
 4. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Се сложувам со Иренка за Мис Стон..Исто така ми се допаѓа и Волча ноќ (или Волчја,незнам кое е поточно..),Солунските атентатори,Денови на искушение (овој ми е некако во магла,треба да го прегледам некој ден :) ),Викенд на мртовци (исто така многу интересен),Прашина,Gipsy Magic...
   
 5. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.404
  Пол:
  Женски
  Го барав на нет филмот , поточно делот каде што Петре Прличко го благословува детето, ептен е добар тој дел. Ама не можев да го најдам , да не го има некој филмот па некако да ми го прати , ќе му бидам многу благодарна.
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.781
  Имам гледано неколку и МИ СЕ ДОПАЃААТ.
  Сенки, Балканкан, Црно семе, Исправи се Делфина...
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.274
  Пол:
  Женски
  Ги имам гледано Викенд на мртовци и Балканкан.
   
  На missrouseland му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.525
  Ми се допаѓаат нашите македонски филмови (со икслучок на тие од сестрите Теона и Лабина Митевски). :^) Крајно време е Министерството за култура да прекине да ги финансира, сигурна сум дека има милион поинтересни проекти од нивните Како убив светец и Јас сум од Титов Велес. Можеби овој вториот и имаше добра приказна, ама "глумата" на Лабинче, дефинитивно го утепа филмот.

  Меѓу омилените - Пред дождот, Балканкан, Големата вода, Викенд на мртовци, Прашина, Тетовирање.
  Сметам дека со оглед на финансиите кои им се достапни, имаме квалитетна кинематографија. Нормално, може и далеку подобро, ама тоа е.
   
  На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
 9. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.216
  ИСПРАВИ СЕ ДЕЛФИНА!!! Подобар филм во Македонија не сум гледала! А за саундтракот да не правиме муабет! Славе Димитров е единствен!!! Преубав филм!
   
 10. Zaspana

  Zaspana Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  13
  Викенд на мртовци..најинтересен Македонски филм што сум гледала досега...се пресмеаф :D :D :D :lol: :lol: :lol: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 11. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  315
  Ги имам гледано Сенки и Балканкан
   
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.274
  Пол:
  Женски
  Викенд на мртовци ми е најомилен заради Игор Џамбазов. Најдобар е во филмот.
   
 13. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.355
  Зарем толку е смешен? И јас сакам да го гледам. :lol:
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.274
  Пол:
  Женски
  Го има на YouTube. Можеш од таму да го симнеш или да го гледаш.
   
 15. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.355
  Здравје боже, нека дојде први август, па ќе го симнам.
   
 16. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  58
  Не е баш толки смешен фимот. Јас би рекла глуп :?:
   
 17. Anggie

  Anggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  34
  Фросина... Првиот и воедно најдобиот македонски филм :)
   
 18. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  297
  Контакт - со никола којо и лабина многу убав филм, после сенки исто многу ми се допадна, јас сум од титов велес - глупости, балкан кан - одличен, има има убави македонски филмови :)
   
  На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
 19. cherrygum

  cherrygum Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  5
  На sadangel и antonelala им се допаѓа ова.
 20. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.900
  Мене Илузија и Балкан Кан ми се најубави македонски филмови. :)