1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонски филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Angelche, 17 јули 2010.

  1. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Балкан кан :up: ми е многу интересен и најдобар бидејќи разработува интересна тематика а и глумата е одлична, Илузија го имам гледано одамна но исто е добар филм, Исправи се Делфина е одличен и Сенки не е лош. Овие би ги издвојила во моментов :)
     
  2. b0jana

    b0jana Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    5
    da ne znaete kade moze da go najdam vikend na mrtovci na net?
    [mod-kirilica:1i9k4o25][/mod-kirilica:1i9k4o25]
     
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    еве го тој дел
    <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/snl9JsCooQI?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/snl9JsCooQI?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
    а да одговорам на темава мој македонски филмови кој ги сакам и гледам се мисс стоун, македонска крвава свадба,исправи се делфина, солунските атентатори, смешен викенд на мртовци, од поновиве сенки ох обожавам да го гледам, а морам да кажам јас сум од титов велес ама воопшто не ми се допаѓа навистина ми е без врска ;)
     
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Сенки и Преку Езерото
     
    На La.Reina.Del.Sur му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Сметам дека објективно имаме многу квалитетна кинематографија - барем знам дека луѓе од странство ми рекле дека имаат омилени македонски филмови, што мене посебно ме радува а и си се тешам дека не се работи само за моите патриотски субјективни побуди, кога кажувам дека имаме добри филмови :)

    Најомилени сепак ми се Пред дождот, Исправи се Делфина, Тетовирање, Балканкан, Сенки...ааа да и Среќна Нова ’49.

    Кога сме кај македонските филмови, да не знаете кога ќе има премиера новиот на Милчо - Мајки? Постои ли веќе трејлер?
     
  6. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Македонска крвава свадба, Солунските Атентатори, Преку езерото, Балканкан, Сенки, Пред Дождот, Прашина!
     
  7. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    немам гледано мн македонски филмови, ама моментално не ми текнуваат насловите.
    Мое мислење за тоа зошто не ги гледаме и зошто не им ги памтиме насловите на нашите филмови е заради мала рекламираности форсираност, да е некој странски филм, ќе има плакати, реклами не знам ти шо, а за нашите една реклама во неделата, потоа јас мн ретко имам видено да се емитува мак филм на тв, освен за илинден ама и тие се прастари.заклучок треба да се цениме малку повеќе :?: позз
     
  8. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Девојки го гледаше некој Мајки?И какви се импресиите од филмот? :^)
     
  9. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    сто пати се покајав што отидов да го гледам и не ви го препорачувам. Три дела има, нешто како документарец е и е многу горзен и потресен. Ако ви текнува на еден новинар од Битола, Владо Таневски што убивал постари жени па после го најдоа удавен во кофа во затвор....за него се работи во филмов, во стил како ги силувал, ги врзувал, ги тепал и уште многу горзни и одвартни работи што неможам да ви ги пишам затоа што неќам ни да се мислам више на филмот... :puke:
     
  10. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.754
    Пол:
    Женски
    Прашина, Сенки и Балкан Кан, најдобри според мене ! :)
     
  11. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    дефинитивно Самоуништување :rofl: се утепав од смеење и секој пат кога го гледам се смеам :lol:
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Ги имам гледано само Балканкан и Преку езерото :$
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Ги имам гледано Мис Стон, Прашина, Сенки, Gipsy Magic и убави се навистина и треба да се гордееме,да го цениме трудот на таа некоја си екипа што се потрудила за се` да испадне така, ама некако слабо ни оди, или идеме по тоа "туѓото е поубаво од нашето"..
     
  14. Mini.girl

    Mini.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    12
    Викенд на мртовци, Тетовирање, Пред дождот, Самоуништување, Илузија, Балкан-кан, Џипси меџик, Исправи се Делфина, Сенки и најтазе Мајки.
     
  15. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Ги имам гледано Сенки, Пред дождот, Јас сум од Титов Велес, Балканкан и Мајки. Не се лоши филмовите со оглед на тоа што немаме некој голем буџет, а имаме стварно добри актери. Мајки некако беше многу форсиран, а не беше нешто WOW... Сега го очекувам Трето полувреме (треба да биде готов септември/октомври 2011) од режисерот на Балканкан, Дарко Митревски, тој вели дека ќе биде многу добар и успешен филмот, па ајде да видиме дали навистина ќе биде така :)
     
  16. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Сите македонски филмови ги сакам. Особено постарите филмови и серии што се снимани во СКопје многу ми се интересни, пред се поради тоа што споредувам каков бил градот пред многу години, а каков е сега. Па каква била модата тогаш, какви фризури се носеле... Обожавам стари македонски филмови, а и новите исто така. Убаво ми е кога гледам филм на македонски јазик, како што ми е најубаво кога слушам македонска песна :)
     
  17. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Не гледам македонски филмови,го имам гледано само Сенки и поглупав и по безсодржински филм не сум гледала никогаш во животот,мислам дека кај нас како прво и прво нема соодветни глумци за на филмско платно,нез безврска ми се не ме влечеле :x
     
  18. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Па имам гледано доста наши филмови. И искрено не можам некое дефинирано мислење да дадам за нашите филмови, пред се глумци... Некако во последно време сите поимот македонски филм ми го истоветуваат со Манчевкски, како тој само да постои!
    Да не ги наведувам пак истите филмови , зошто тие се тие, а поголем дел сум ги гледала.

    А како поомилени би ги ставила: Балканкан, Сенки, Илузија и Самоуништување.
     
  19. Shila89

    Shila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    204
    Новинарот не е од Битола, туку од Кичево, како и неговите жртви ;)

    Он топик: За филмот да.. Ми го фалеа, ми го правеа кој знае што, а не е ништо посебно - документарец! Ме разочара Милчо, можел и поубаво да го направи, ама јбг тоа е.. Не се покајав што го гледав, сепак е наш македонски филм, треба да се погледне :)
     
  20. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    [​IMG]
    :clap: за бабичето: НЕМА И К*Р ДО КРАЈ И ДУША У РАЈ! :tmi: