1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонски филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Angelche, 17 јули 2010.

  1. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    http://www.filmovizija.com/domaci-film/ ... 3ffc2.html
    Koнтак 2005 Филм4е со Nikola Kojo, Labina Mitevska & Petar Mircevski, МК филм4е!
    ме остави без спиење и за малку ке закаснев денес за на работа ...
    Мннн ми е лигава ова Лабина, но затоа КОјо е закон....

    http://www.filmovizija.com/domaci-film/ ... ca271.html
    neke-druge-price-2010
    досаден..ама мнн ...ФИЛМ проект ако Ви текнува за што зборам ( Случки од целиот балкан на едно место ) Делот за МК некако ми изгледаше како нај ок, заедно со Србија ... недоцелена при4а...мн нешта фалат и плус аматерско снимање.... :envy: :fubar: :x
     
  2. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Samitot na Shamanite

    http://www.youtube.com/watch?v=PY4oukZZg6A&feature=related
    Некој некоја идеа кое е ова чудо и за која цел е снимено ?!
    Јас сум без текст !!! Како можеле пред се да прифатат вакво
    нешто да снимаат или секако да глумат во него (или може не
    сум толку УМЕТНИЧКА душа)???!!!
     
  3. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Ги имам гледано:Мис Стон,Пред Дождот,Балкакан-кан,Мајки.
     
  4. TS-310

    TS-310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    37
    Најдобар македонски филм според мене е Балканкан :D
     
  5. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Незнам но мене не ми се свиѓаат многу македонските филмови.Немаат голем квалитет.Ретки се добрите филмови во Македонија!Се сложувам со ТС-310.Балканкан е прилично добар филм :?:
     
  6. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Имам гледано повеќе, Мис стон, Солунските атентатори, Илузија, Прашина, Пред дождот, Балканкан, Врв на се е Викенд на мртовци, илјада пати да го гледам, и нема да ми здосади, и плус го знам на памет :D
    :Down: За Лабина Митевска, Како убив светец и Јас сум од Титов Велес, поглупи филмој немам гледано и нема ни да видам, ниту акција ниту ништо, незнам сега во кој филм беше фати Лабинчето плакарот си го фрли по улица, гледаш слики и нити зборат нити ништо и едно време излегва надвор со плакаро, немаше појако. :lol: :rofl:
     
  7. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    На Hkikica, Chocoholic, Hipica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Во Македонија досега сите филмови се глупи |( освен `Сенка` и сега овој `Трето Полувреме` :)
     
  9. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Вчера го гледав трејлерот на Трето Полувреме на екстра ексклузив го даваа и ми се свиѓаше, а јас македонски филмови не гледам.
    Па сеа чекам да излезе ако не е и да го симнам:)
     
  10. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    И јас искрено немам гледано многу македонски филмови. ,,Балкан Кан,, само и толку.:|
    Така да, и немам некое посебно мислење формирано во врска со нив.
    Според впечатоците што ги имам слушано, во глобала македонските филмови се добри, секако се исклучоци. За,,Сенки,, имам слушнато доста добри коментари, и од кога викам да го гледам и никако да се наканам. Се надевам дека во скоро време ќе биде и тоа :lol:

    Сакам исто да го гледам и ,,Јас сум од Титов Велес,,...

    Друго што сакам да кажам е, ретко кој филм од кај нас достигнува некој огромен успех или пак мноштво на позитивни критики. Друга работа е тоа што во филмовите фалат побогати дијалози. Некако многу празнина има или пак само на мене така ми се чини. Фали креативност во филмовите, фали добар крај...
    Фали оптимизам во секој филм, а ако сте приметиле, а јас барем според критиките што ги имам слушнато, секој наш филм има празнина некоја која те натажува, и повторно истото.... Тотално неинтересно.

    Значи кај нас главен проблем за пробивањето на македонските филмови е слабата филмска култура.
    И, побогат жанр :)
     
  11. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Ха, не сте го спомнале Збогум на 20-от век, мене лично ме воодушеви, поготово втората сцена, ја знам наизуст Некако многу сме слаби со нашата кинематографија, и само дигаме врева кога ќе се снима некој филм, а отпосле кога ќе го изгледаме и не не остава баш со подзинати усти од изненадување. Но последниот македонски филм кој го гледав беше Панкот не е мртов, и можам да кажам дека со него ги скршивме тие стереотипи за македонското општество па можеме да чекориме заедно со европската филмска сцена на еден реален и современ начин.
     
  12. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Мирно лето според мене е еден од најубавите Македонски филмови. Ми се допаѓа приказната, местото каде што е снимен филмот, комичните моменти едноставно филм кој е прекрасен за гледање. :) Пред некој ден го гледав филмон Американецот кој, ем што е доста нискобуџетен, приказната му е трагедии искрено, не сум гледала поглуп филм....
     
  13. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Од нашиве фимлови го имам гледано Балканкан и Викенд на мртовци и не очекував дека толку ќе се смеам,го имам гледано неколку пати и пак би го гледала :D
     
  14. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    http://www.youtube.com/watch?v=CCoJHH3c ... r_embedded Како што гледам по трајлеров излеат овој ќе бидит интересен филм едвај чекам да го видам.Излеат ќе биде нешто квалитетно.Не ми се допаѓа тоа што главната улога е има манекенката Катерина Ивановска,но се надевам дека добро се снашла.
    Но незнам каде прочитав дека бил плагијат од некој српски филм.
     
  16. K0ST0VA

    K0ST0VA Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    58
    Ха ха :D ги нема многу :D ретки се единствено тие од Милчо Манчевски. :)
     
  17. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Па немаме ние нешто многу филмови, а и јас не се сеќавам дека сум гледала некој македонски филм. :^)
    Единствено што знам е дека трејлерот на Трето Полувреме ми остави добар впечаток и нормално ќе се потрудам да го изгледам филмот кога ќе излезе.
     
  18. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Имам гледано, не многу, ама да речеме повеќето. :) Сега во моментов на неколку ми текна:
    Бал-кан-кан на пример има супер приказна, супер зафрканции, ама крајот не ми остави впечаток. :worried:
    Преку езерото, БРАВО, многу ми се допадна, ме растажи на многу моменти.. :(
    Пред дождот, е вакво сценаријо немам сретнато ни во други филмографии, може има, ама јас немам сретнато, би го гледала пак и пак и пак!! :lol: :lol:
     
  19. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Постерот на Трето Полувреме е совршен!
    Стварно многу добар постер.
    А гледав за филмов некои делови за време на снимањето и морам да кажам сето тоа изгледаше феноменално. Очекувам добар филм.
    [​IMG]
     
  20. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Трето полувреме излезен е или?
    Од трејлерот ми се виде како одличен филм,баш би сакала да го гледам.