Максим Мрвица (Maksim Mrvica)

Дискусија во 'Канта' започната од Leeloo, 11 декември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Leeloo

  Leeloo Популарен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2010
  Пораки:
  644
  Допаѓања:
  290
  МАКСИМ МРВИЦА

  Максим е хрватски пијанист. Роден во Шибеник, Хртватска завршил основно и средно музичко образование во класот на проф. Марија Сексо. Веќе како деветгодишен почнал јавно да настапува, да веќе на неполни дваесет години го има својот прв концерт со оркестар. После бројни концерти во родниот град, во 1993 година се запишува на музичката академија во Загреб во класот на проф. Владимир Крпан, кадењ дипломиран со одличен успех. Истата година се запишува на едногодишни студии за до-квалификација на конзерваторијата Франц Лицзхт во Будимпешта.

  Има настапувано во многу држави како: Австрија, Шварцарија, Унгарија, Франција и Русија. Добитник е на неколку домашни и интернационални награди.

  Во своите албуми класичното со спојува со поп/рок музиката.

  Дискографија:
  Албуми:
  Geste/Gestures (Lisinski Studios) (1999.)
  The Piano Player (EMI) (2003.)
  Variations Part I&II (EMI) (2004.)
  A New World (EMI) (2005.)
  Electrik (EMI) (2006.)
  Pure (MBO) (2007.)
  Pure 2 (MBO) (2008.)
  Appassionata (EMI) (2010.)
  The Movies (EMI) (2012.)

  http://www.youtube.com/watch?v=PGPkSyEY-YU
  http://www.youtube.com/watch?v=_HSakJECP38
  http://www.youtube.com/watch?v=h6A-JYbu1Os
   

  Прикачени фајлови:

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.