1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мала Париска Кујна [Little Paris Kitchen]

Дискусија во 'Рецепти' започната од Trendafilka, 8 јуни 2012.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Благодарение на Пеперминт дојдовме до откритие на овој прекрасен серијал на BBC1, во кој Rachel Khoo, британка која живее 6 години во Париз, готви традиционални француски рецепти, со, како што самата кажува - свеж и едноставен пристап.
  [​IMG]
  Посебно ми се допаѓа тоа што најголем дел од намирниците се лесно достапни, а има и многу простор за импровизација.
  Девојката е преслатка и многу шармантна, а нејзината кујна - клаустрофобично мала :D ,
  но сепак доволна за подготовка на сите вкусни рецепти.
  Мене многу ми се допаднаа и ми се на листа за наредно приготвување.
  Целата атмосфера во Париз, боите, музиката се прекрасно надополнети во серијалот, а емисијата кога ќе почнат да ги покажуваат слаткарниците и пекарниците низ Париз... богами, замижете на тој дел, ако сте на диета. :D

  Досега има 6 епизоди.

  Еве каде може да ги пронајдете сите рецепти:
  http://www.bbc.co.uk/food/programmes/b01fmbjz

  а ова е едно од првите закуски направени со нејзината мала Париска кујна.
  Вреди да се проба. ;)
  http://www.youtube.com/watch?v=L38S1F6Y4u0
   
  На AnaKarenina, 1209, Ariel и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.025
  Пол:
  Женски
  Јас вчера успеав да ја изгледам само првата епизода ама мафините со јајцето цел ден ги мислам, а тоа може да е штетно во мојата состојба. :!:

  Како што ги разгледав сите објавени рецепти се едноставни и брзи, и доста слични со нашата кујна.
  Девојката е прекрасна, а францускиот акцент и тоа шушкање додека зборува дополнително го зголемуваат лачењето на течности во устата.
   
  На Annath, Peppermint и Trendafilka им се допаѓа ова.
 3. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.101
  Пол:
  Женски
  Утре ми е во план ова да го правам, да го разгалам малку стомакот на љубениот мој

  http://www.youtube.com/watch?v=oneI8gL8 ... ure=relmfu

  А ова ми е во план вечерва, таман ќе ми дојде другарка. Незнам каков крем е тоа, ама јас ќе изматам павлака.

  http://www.youtube.com/watch?v=s2zzshmj ... re=related

  Девојкава ми е срцка. Рецептиве се лесни, интересни и се надевам вкусни :)
   
  На wolf4e, slavica999, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.214
  Пол:
  Женски
  Гледањето кулинарски емисии, посебно кога се готви вака со многу шарм и луцидност, за мене претставува вистинско уживање и релаксација.

  Rachel е неодоливо шармантна со нејзиниот акцент, фустаните со туфни, црвениот кармин...
  Нејзината минијатурна кујна, оној излупен чинган сад :lol: се доказ дека кога се готви со многу желба и љубов, условите не се многу важни.
  Инаку рецептите како и сите од овој тип, некои се изводливи за наши услови, некои не, некои со модификации, но најбитно е што Rachel делуваше на мене страшно инспиративно, а и на многумина од вас како што гледам :hai:
  Ваква инспирација и ентузијазам за готвење не сум имала од филмот Julie and Julia.
   

  Прикачени фајлови:

  На do-re-mi, slavica999, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Elena-97

  Elena-97 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  2.107
  И јас исто ја засакав девојкава, мноогу ми е симпатична! Денес ќе го правам ова
  http://www.youtube.com/watch?v=sP02Qv68XqU , доста просто, само што мора да се чека 4 саати, ама нема врска, мислам дека ќе вреди! Ќе ви пишам како ми испадна :rofl:
   
 6. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.214
  Пол:
  Женски
  Мафиниве не се лични како оние на Рејчл, но се многу вкусни. Моиве почнаа секоја вечер да ми ги бараат, единствено јајцето внатре го сакаат целосно испечено, а не ровко. На сликава лепчево изгледа како подизгорено, но не е, таман е крцкаво.
   

  Прикачени фајлови:

  • P6114905.JPG
   P6114905.JPG
   Големина на фајлот:
   54 KB
   Прегледи:
   865
  На slavica999, Ariel, anabel-a и 4 други им се допаѓа ова.
 7. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.028
  ^^

  Видео за ова ако може ? :)
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.964
  http://www.youtube.com/watch?feature=en ... uQ5TzyLzMk

  Циа еве го видеото. :D

  А ако смеам да прашам, зошто Пеперминт не е наша морална поддршка во слабеењето и става вакви видеа во едни од најчитаните теми? ;(

  Ти Трендафилке, и ти ли сине Бруте? :^) Па уште и тема отворила. :fubar:
   
  На JoxyTheFreak, anabel-a, CIA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Па... па... :$
  :D
  Ахахахаха, па си ги симнав сите епизоди, ги изгледав, девојката е многу слатка, јадењата едноставни, такви мафини со јајциња му направив на дечко ми.
  Абе некој слабее, а друг си има мака да се здебели.
  Јас само помагам на овие вториве. ;)
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.214
  Пол:
  Женски
  Имам грижа на совест, признавам. :(
  Можеби ова е моја потсвесна пасивно-агресивна реакција како претставник на оние исушените, кои цел живот им завидуваат на заоблените жени. :*

  Всушност, целта ми беше да ја доловам филозофијата на французинките во однос на исхраната и животот воопшто за угодување на себе си, дозволување на ситни, мали, неодоливи задоволства- petit péché mignon (мали слабости или така некако), без претерување и барање на задоволство во изобилството.
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.068
  Јас денес ќе ги правам ражничите со пилешко што стојат во маринада од вино. Цела ноќ ми стојат после ќе ги печам, ќе ве известам како испаднале :)
   
  На anabel-a, Peppermint, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 12. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Џејми Оливер може вода да и носи :wasntme:
  Лајк :)
   
  На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.
 13. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.401
  [​IMG]
  ФРАНЦУСКА САЛАТА
   
 14. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.068
  Ручекот заврши па да ве известам. Ми се допадна вкусот на месото, многу беше кревко, се топеше во уста и имаш многу убав шмек. Го препорачувам да си го зготвите. Сосот од преостанатата маринада не ми се допадна баш, многу сличен вкус на варено вино имаше, мене лично не ми се допадна многу во комбинација со ражничот. Се на се, убава идеја за јадење за да избегате од шаблонот. Некому сигурно ќе му се допадне и сосот што не е и неопходно да се направи, па може да комбинирате и со друг прелив. Јас така ќе направам нареден пат. :)
   
  На Peppermint и Annath им се допаѓа ова.
 15. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.182
  Допаѓања:
  35.088
  Пол:
  Женски
  Девојкава е прекрасна.Јас изгледав неколку епизоди и можам да кажам дека сум мртва гладна :D
  Толку привлечно готви што мислиш нема нешто што не е слатко.
  Плус има некој шарм девојката онака во малата кујна со акцентот и како објаснува и дегустира...значи совршено.
  Јас го обожавам Париз, а гледајки го воведот на емисијава, ми доаѓа да се пакувам и веднаш да се преселам таму.
  Посебно ми влегоа во очи специјалитетите од оваа епизода.
  http://www.youtube.com/watch?v=G8mCuXNz ... ure=relmfu
  Чорбичето посебно, зошто обожавам такви со зеленчук и печурки и...ај доста се излигавив.

  П.С.Девојката ми личи страшно на сестрата на дечко ми, такава е и таа весела и со коси очи, леле значи исти се.
   
 16. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.221
  Допаѓања:
  42.203
  Леле Рејчел!

  Значи, можам цеееееееел ден да ја гледам, да се восхитувам, да и ги пијам зборовите... Ах, Париз.
  Девојкава го работи тоа што јас реално го посакувам.

  Прекрасна е.
   
  На karmenka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.451
  леле кај ги загледав тие мафиниве, уште од глава не ми бегаат :lol: Jа осеќам ровката жолчка :drunk: :mm:
  во иднина ќе ги скувам, зашто не верувам дека ќе ги заборавам.
  Cупер е девојкава, што ми требаше да ја гледам :lol:
   
 18. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  Леле .. [​IMG]

  Што ми требаше да ги гледам видеата, инстантно глад ме фати. :lol:

  Обавезно ќе пробам некои од рецептите, иако не сум некој којзнае каков готвач, ова ќе ми биде мотивација да научам да готвам. :)
  Ако успеам ( :lol: ) да направам нешто, ќе постирам тука.
  Самиот Парис е доволна мотивација, а не пак париската кујна. мммхмммм :)
   
 19. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.068
  Чоколадниот мус е прекрасен. Го правев денеска и неможев да дочекам да го држам 4 саати во фрижидер, за 1 саат го извадив :lol: Ставив две обични чоколади за готвење, кои не се ни приближно како она на Рејчел ама тоа е :| Како и да е превкусен е, супер ми испадна. Го препорачувам, само држете го подолго во фрижидер :)
  Почнува некаде во 20тата минута од видеово.
  http://www.youtube.com/watch?v=DaERVGMk ... ure=relmfu
   
  На Annath, Peppermint и ludoto19 им се допаѓа ова.
 20. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.182
  Допаѓања:
  35.088
  Пол:
  Женски
  Јас пред некој ден правев лава колачи, според нејзин рецепт оние со карамела внатре.
  Што да коментирам сите знаете како изгледа лава колач, ама со карамелата беше :x
  Е сега јас ги печев повеќе од 20 мин зошто ми беше страв да не ми бидат растечени многу, оти ги правев дупла доза и у мисла ми беше да не го утнав рецептот, ама испаднаа одлично.
  Ги сметивме по дома во рок од полаа саат, дури јас си скрив едно за да си се сладам сабајле и така вчерашно пак беше вкусно.
  Мераци.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.