Мала Париска Кујна [Little Paris Kitchen]

Дискусија во 'Рецепти' започната од Trendafilka, 8 јуни 2012.

 1. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.037
  ^ А карамелот колку време го подготвуваше? Затоа што нели она става апаратче за температура мерење, и јас сакав да ги правам но незнам колку време да ја пржам карамелата :^) Несакам да ми остане многу течна или пак да ми се стврдне.
   
 2. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.025

  Мх,мх,сега и јас сакам да си направам овакво.
  Ама никако не ја разбирам девојкава кога ја кажува грамажата на состојките,ако не те мрзи ќе ми напишеш ли колку шеќер,млеко...
  И шо става кај 22 минута,во тоа белиот сад?
  Гледам става јајца,шеќер и шо е тоа третото што го става,тоа белото? :^) :lol:
   
 3. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.072
  Допаѓања:
  30.033
  Пол:
  Женски
  И јас се мислев за тоа ама ставив на оган и по мое си мешав и чекав, точно не знам да ти кажам колку време, ама на тивок оган стави и од око процени дали ти е доволно густо и цврста, нема да ја утнеш сигурно. :)
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.037
  На CIA му/ѝ се допаѓа ова.
 5. karmenka

  karmenka Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  62
  CIA ако мислиш на cornflower (22:40 min) тоа е пченкарно брашно, а ако мислиш на тоа белото што го додава кога го прави чоколадниот крем, тоа е хопла (whipping-cream).
  Mims фала за линкот со рецептот :]
   
  На CIA и mims-89 им се допаѓа ова.
 6. Lunaria

  Lunaria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Колку е слатка,добро се снашла во тој мал простор,гледајќи ја неа сфатив дека кујната ми е пренатрупана со чинии и тенџериња што реално ретко ги користам сите,само мал број од нив, и се нервирам што немам простор...а таа што да каже?
  Има нешто во британците и нивната страст за готвење,Рејчел не е исклучок,и можам да кажам дека одлично се снаоѓа,ептен е харизматична,и за кратко време стана многу популарна.
  И така сум опседната со рецепти и готвење во последно време,уште ова ми требаше :) Со колкава сласт си пробува,посебно тие десертите....уф!!!

  *Многу убаво и стои црвениот кармин мамата!!!! И завидувам. |(
   
 7. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.072
  Допаѓања:
  30.033
  Пол:
  Женски
  Што се случи со девојчево?Нема нови епизоди :?: