1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мала Париска Кујна [Little Paris Kitchen]

Дискусија во 'Рецепти' започната од Trendafilka, 8 јуни 2012.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    ^ А карамелот колку време го подготвуваше? Затоа што нели она става апаратче за температура мерење, и јас сакав да ги правам но незнам колку време да ја пржам карамелата :^) Несакам да ми остане многу течна или пак да ми се стврдне.
     
  2. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029

    Мх,мх,сега и јас сакам да си направам овакво.
    Ама никако не ја разбирам девојкава кога ја кажува грамажата на состојките,ако не те мрзи ќе ми напишеш ли колку шеќер,млеко...
    И шо става кај 22 минута,во тоа белиот сад?
    Гледам става јајца,шеќер и шо е тоа третото што го става,тоа белото? :^) :lol:
     
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.760
    Допаѓања:
    37.866
    Пол:
    Женски
    И јас се мислев за тоа ама ставив на оган и по мое си мешав и чекав, точно не знам да ти кажам колку време, ама на тивок оган стави и од око процени дали ти е доволно густо и цврста, нема да ја утнеш сигурно. :)
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    На CIA му/ѝ се допаѓа ова.
  5. karmenka

    karmenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    62
    CIA ако мислиш на cornflower (22:40 min) тоа е пченкарно брашно, а ако мислиш на тоа белото што го додава кога го прави чоколадниот крем, тоа е хопла (whipping-cream).
    Mims фала за линкот со рецептот :]
     
    На CIA и mims-89 им се допаѓа ова.
  6. Lunaria

    Lunaria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.087
    Пол:
    Женски
    Колку е слатка,добро се снашла во тој мал простор,гледајќи ја неа сфатив дека кујната ми е пренатрупана со чинии и тенџериња што реално ретко ги користам сите,само мал број од нив, и се нервирам што немам простор...а таа што да каже?
    Има нешто во британците и нивната страст за готвење,Рејчел не е исклучок,и можам да кажам дека одлично се снаоѓа,ептен е харизматична,и за кратко време стана многу популарна.
    И така сум опседната со рецепти и готвење во последно време,уште ова ми требаше :) Со колкава сласт си пробува,посебно тие десертите....уф!!!

    *Многу убаво и стои црвениот кармин мамата!!!! И завидувам. |(
     
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.760
    Допаѓања:
    37.866
    Пол:
    Женски
    Што се случи со девојчево?Нема нови епизоди :?: