Мали достигнувања за нашето здравје

Дискусија во 'Психологија' започната од NoirSerpentine, 5 јули 2022.

  1. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    946
    Допаѓања:
    2.201
    Пол:
    Женски
    Луѓето секојднево и заради стрес - зачестено се соочуваат со тешкотии кога се работи за здравјето. Кога страда психичкото здравје, повлекува и низа други проблеми кои се манифестираат на најразличен начин.

    Целта на оваа тема е да се споделуваат дневните достигнувања, независно од тоа колкав е нивниот обем и сето тоа без никакви осудувања и предрасуди.

    Ова е простор за споделување кој што направил денес без разлика колку незначително звучи.
    Мотивирања се секогаш добредојдени.

    Десетина чекори, ново или старо хоби и резултат од него, завршување обврска. Било што.
    Нека темава биде простор каде ќе може да се видат резултати од физичките активности кои најмногу помагаат за надминување на проблемите низ глава кои мозокот најчесто знае самиот да си ги создаде без да има никаква причина за тоа и нека биде еден вид мотивација за оние кои можеби денес не биле во можност ниту да излезат од дома.

    Може да се вметнат и слики од поминати чекори ако користите апликации, слики од резултат на некое хоби и труд, слика од јадење...

    Без осудувања, без предрасуди, без омаловажувања. Секој знае со што се соочува самиот но не знае со што се соочува некој друг и ако некому нешто му е премалку, за друг можеби токму тој ден ќе биде најмногу што му се случило во одреден период.

    Нека не служи темава за демотивирање, ако денес немате некое достигнување, утре, задутре или можеби некој ден од наредната недела ќе биде денот кога ќе почнете или ќе направите нешто повеќе. Темата ќе си биде овде и ќе ве чека :)
     
    На Ginger^, Ugly Duckling, Cosmic Girl и 15 други им се допаѓа ова.
  2. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    946
    Допаѓања:
    2.201
    Пол:
    Женски
    Оваа тема беше креирана на база на ова мислење.

    Ќе почнам јас: вчера сакав да прошетам малку за да одржам кондиција и дополнително испешачив околу 3km. Ќе беа повеќе да не смрзнев и заради тоа да не се вратев порано :D Не очекував да има толку ветер.
     
    На Cosmic Girl, steela.honey, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Love Elixir

    Love Elixir Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    126
    За грицкање почнав да јадам здрави грицки, интегрални, а не чипсови, смоки, чоколада :)
     
    На Ginger^, Cosmic Girl, Ketchup и 5 други им се допаѓа ова.
  4. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.125
    Допаѓања:
    3.165
    Пол:
    Женски
    Namaliv jadenje vo globala, se se sveduva na nekoi niskokaloricni hrani. I pocnav po 5 km da pesacam sekoj den. Voda minimum 2 litri pijam, plus drugi tecnosti. I osetiv deka: 1. Podviznosta mi e zgolemena. 2. Srceto me stegase i ne mozev da spijam na leva strana - sega toa go nema. 3. Spienjeto mi e zdravo, ne se budam na srede son 4. Se namali stomakot i nozete se zategnaa. Ova seto za otprilika mesec dena. Odime ponatamu jako :)
     
    На Nate- princeza, Cosmic Girl, Ketchup и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Peanut Butter

    Peanut Butter Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    17.503
    Пол:
    Женски
    Се вратив на пешачење, јадам мнооооогу зеленчук, организирана сум и гледам да спијам доволно и најважно, да го стимулирам умот со некое знаење или вештина.
     
    На Mumoftwo30, Cosmic Girl, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.664
    Допаѓања:
    16.151
    Пол:
    Женски
    Деновиве баш сум во bad mood и не правам ништо, ама ќе се управам, има и вакви денови понекогаш :).
     
    На Mumoftwo30, Ketchup, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.245
    Се разбудив утрово.
    И то е достигнување :D
     
    На L.i.n.a.a, Ugly Duckling, cresa-jagoda и 14 други им се допаѓа ова.
  8. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    946
    Допаѓања:
    2.201
    Пол:
    Женски
    Излегов со велосипед да купам ситници. Мислев малку повеќе да се повозам ама ме фати невреме и си постојав така додека малку да потпрестане :D среќа имаше каде да се засолнам токму во тој момент
     
    На GirlLove, Ketchup, Scott Weiland и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Топ тема, дел од нив се :

    1. Се радувам што ми премина во навика да пешачам секој ден од 12.000 до 16.000 чекори.( макар и најлош, најмрзлив ден да имам)
    2.Што си го научив телово на интуитивно јадење, и она дека нема добра/лоша храна.
    3. Свесно одбирам да не се нервирам за ситници( а и генерално) и да не мислам одма на негативен исход у секоја ситуација.
    4. Лекции се повторуваат се додека не се научат.
    5. Океј е да не си океј, без разлика дали си “среден” или не во животов на било кое поле.
     
    На steela.honey, poenta, Ketchup и 9 други им се допаѓа ова.
  10. Maryland1087

    Maryland1087 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2021
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.985
    Пол:
    Женски
    Се фокусирав повеќе на менталното здравје. Спијам 6-8 часа, медитирам барем 2 пати неделно, атмосферата во собата ја направив светла и миризлива со бели тонови и свеќи. Одлучив да избегнувам глупави луѓе, негативни, песимисти, и оние кои бараат сожалување или да ти го расипат денот. Исто така избегнувам комуникација со луѓе кои се настроени да те разберат погрешно па да избие конфликт. Со сето ова почнав да си готвам поздраво, а со самата храна ми се појави желба за вежбање кое го правам секојдневно. :)
     
    На Nate- princeza, Mumoftwo30, Ketchup и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.452
    Пол:
    Машки
    Веќе две недели пијам по една лименка Кока Кола дневно. Од 1.25 литри дневно намалив на една лименка. И, тоа е успех, нели?
     
    На Cosmic Girl, Ketchup, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.664
    Допаѓања:
    16.151
    Пол:
    Женски
    Денес, здрав појадок, вежбање, испаднав малку на кафе психички да си ги растеретам мислите.
     
    На Mumoftwo30, Hisha, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
  13. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    946
    Допаѓања:
    2.201
    Пол:
    Женски
    Охоо и тоа голем.
    -----------------------------------------------------------------------
    Денес сакав да ми биде подобар ден од тоа што ми беше. Активностите кои ги презедов беа единствено од што сакав, немав потреба, ама толку ми отидоа наопаку што сега ми требаат активности кои треба да ги санираат овие кои ми отидоа наопаку. Не е дека беа лоши, ама кога сакаш да покажеш на други луѓе кои не разбираат дека нештото никогаш не си ни сакал да го правиш сега го правиш и си го имаш тоа постигнато сам, резултатот понекогаш е разочарување. Така да денов ми беше емоционално исцрпувачки наместо обратно и наместо да се радувам.
     
    На Ketchup и Scott Weiland им се допаѓа ова.
  14. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.802
    Допаѓања:
    23.251
    Пол:
    Женски
    Се наспав 9 часа. Го започнав денот со броење на благослови. Јадев вкусни балансирани оброци. Излегов на прошетка. Медитирав. Сега имам во план да читам книга и self care на телото и лицето.

    :f:
     
    На Mumoftwo30, Cosmic Girl, Hisha и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.925
    Допаѓања:
    12.414
    Пол:
    Машки
    3-4 дена наместо газирани сокови удрив на кисела вода. И се терам бар 15 минути да пешачам, иако преферирам физичка активност во затворено. Ако си интроверт дај боже да не си и мрза. |(
     
    На Madrugada, Hisha, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.712
    Допаѓања:
    35.331
    Пол:
    Женски
    Скоро две години немам пиено газиран сок.

    Грицкам оризови галети наместо нездрави грицки.

    Поминав низ еден мост низ кој се плашев да поминам.

    Закажав разговор без многу размислување, врткање и мислење што како.

    Како повеќе да ми треба тема Што е она што сакам да го променам! Има таква?
     
    На minne992, NoirSerpentine, Abracadaver и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Loslassen

    Loslassen Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2022
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    473
    Не јадам благо, грицки, леб, црвено месо и пржено и зејтин и ослабев 20 кг. Станувам секој ден во 6.00 а си легнувам во 22.00, не пијам воопшто алкохол и земам дроги, медитирам секој ден, секој ден и секаде одам пешки, секој ден по најмалку 30 минути баскет, пливање, фудбал или планинарење или велосипед, секс секој втор ден, социјални мрежи малку повеќе гледање во живо, и доста пријатели, ок со фамилијата сум, одам на изложби и филмови, патување еднаш месечно барем кратко...единствено знам некогаш да запалам цигара. Разлика и во чуства и концентрација многу поголема од кога не правев ништо од погорните.
     
    На NoirSerpentine, Abracadaver, Hisha и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.712
    Допаѓања:
    35.331
    Пол:
    Женски
    Се е ок освен дрогата
     
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.306
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е печатна грешка или лошо изразување во прашање само. Јас го разбрав како не земам алкохол и дроги, во таа смисла како да му е пишано заедно. :)
     
    На cresa-jagoda и Maryland1087 им се допаѓа ова.
  20. Maryland1087

    Maryland1087 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2021
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.985
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се мисли на "не пијам воопшто алкохол и не земам дроги"
     
    На Kumanovkaa му/ѝ се допаѓа ова.