1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мали огласи за домашни миленичиња

Дискусија во 'Дом' започната од Lilit, 5 јуни 2011.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.558
    Темата е јасна,тука нудете ги вашите домашни миленичиња на продажба или подарување или побарајте дали некој нуди за да си вдомите.

    Јас вчера пишав.Најдов мало женско маченце,бело,крем и сиво,бушаво е,старо неколку месеци,само се храни и јаде и готова тврда храна.Многу е тивко и мирно,се гали и љубопитно е.Брзо ќе се поврзе со вас.Ноќеска го оставив во корпа да спие,до сабајле си спиеше не мрдна,потоа моите му ја пренеле корпата кај мене во соба и не стана додека не станав јас...без проблем надвор извршува физиолошки потреби, дремеше пред врата,му ја отворив и си заврши работа.
    Ако сакате ќе поставам слика.
     
    На Diadora, MarchelineAmaru, dancing.queen и 11 други им се допаѓа ова.
  2. LostInThePast

    LostInThePast Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    56
    Ќе размислам за маченцево ако не е земено.Може слика?
     
  3. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Lilit-ке обавезно постави слика да го видиме цуценцето!
     
  4. lazojka

    lazojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Здраво на сите

    Јас пред некое време најдов две преубави мачиња и од тогаш си ги чувам дома. Мачињата се многуи интересни, сакаат да си играат и постојано да се галат, имаат стекнати хигиенски навики и јадат се но јас ги хранев исклучиво со храна од конзерва. Едното е бело-жолто ( женско) а другото сиво-бело (машко). Е сега муабетот е дека мене ми искочи алергија и ќе идам деновиве да проверам дали ми е од нив а ако ми е ќе морам да ги подарам некому :( ;(
    Ако има некој кој што е заинтересиран да ги вдоми плс нека пише. Инаку мачињата можат да се чуваат и во двор.
    Ве молам да пишуваат само луѓе кои што се спремни да ги чуваат а не некој кој што би ги фрлил на улица после некое време.
    Се надевам дека алергијата не ми е од нив и дека ќе можам да си ги задржам
     
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас сакам персиско маче! ако подарува или продава некој нека ме извести :)
     
  6. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Offspring, персиските мачиња се доста лигави, односно бараат мн грижа поради тоа што долги години живеат исклучиво во заробеништво па полека дел од природниот инстинкт им е изгубен. Обавезно вакцинирање и редовни ампули против болви и крлежи, на такво крзно не сакаш да фати болви, четкање, бањање, храна за мачки и ред др работи. А и помлитави се од останатите. Уличните мачиња се многу поживи и игриви. Не те разубедувам само ти ги кажувам фактите, а и верувај многу поголема љубов према тебе ќе осеќа маче кое си го спасила од улица, отколку маче кое секако некој ќе го земе затоа што е расно.
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  7. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Точно Јојоба но затоа ако се чува во стан/куќа во домашни услови персиската мачка е многу подобро милениче него улично нерасно маче.
    Никогаш не сум чувала расно маче, а сум имала неколку улични кои сестра ми ги прибирала, јас реално не сум преголем љубител на мачки, не дека не ги сакам, но не ме привлекуваат како кучињата.
    Но овие мачиња сакаат слобода да шетаат, многумина што ги знам што сакале во домашни услови да ги чуваат си имале проблеми, гребе, скока секаде, сака надвор да оди едноставно. А посебно кога им е време за парење, тогаш збеснуваат и сакаат слобода за парење. Мачињата и често ги снемува на неколку дена во тие денови и после се враќа изгребано, испрљано :)
    Така да ако сака Офрспринг маче за дома персиско е мислам многу подобро. А ако сака во двор да го чува тогаш доволно е убаво маченце нерасно.

    Иначе офспринг најчесто се продаваат персиските, многу тешко да најдеш за подарување.
    Еве ти линкче јас тука секогаш гледам како подаруваат мачиња
    http://www.facebook.com/pages/SPAS-ZA-Z ... ?sk=photos
    A има и на други огласи, на пазар 3 има моментално за 5000 ден најнов оглас, имаш и за 2500 стар 2 недели е не знам да не го земале веќе мачето. Провери си ;)
     
  8. jana19

    jana19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Се продаваат Шар Пеи кученца од прекрасно легло. Останати се 2 кафеави женки и 1 црн мажјак.
    Стари се 50 дена, вакцинирани, со педигре и спремни да си најдат дом.
    Повеќе информации на 071/229-433 или 070/759-718

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На elenkata20 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    Сакам куче

    јас отеков знам. :D
    ама еве ова е најсоодветната тема. па ќе пишам пак. ако знаете некој кој подарува или продава по прифатлива цена кученца од расата златен ретривер околу 2 месеци старо машко нека пише тука или во лп. фала :*


    [​IMG] :inlove:
     
  10. Doberman

    Doberman Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    519
    Сакам куче

    Овие Златни ретриверчиња се по 150 евра

    http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Ind ... 059&Idx=93

    А овие 2 огласи немаат цена, па јави се и прашај по колку ги продаваат ;)

    http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Ind ... 059&Idx=99

    http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Ind ... 059&Idx=33
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Мојата братучедка од Струга ја чува шампионката на златен ретривер. Со педигре е...еве ти тел 070 570 597 -Огнен
     
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    еве тука ќе пишам, барам машки срнест пинч од средна раса, за парење :) ако има некој/а, нека ми пише лп
     
  13. bobby.pin

    bobby.pin Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    29
    Јас барам машко хаски по можност сиво со бело или скроз бело,не оние црните :) Ако знаете некој да продава ( или пак подарува ) пишете.
     
  14. I.Love.You

    I.Love.You Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    39
    вдомување на кученца

    знам дека има многу слични теми(и едвај се снајдов за да направам нова)..но сакав да прашам дали има некој заинтересиран за вдомување на кученце..мајка им е мешавина од пинч,и татко им исто..нема да бидат големи..чувани до сега во домашни услови...на 8 август се родени..женски-3...црни се со кафеавко(баш како пинч) кратко влакно имаат. :)
    и срцки се..ич несакам да го давам,но морам :| ;(
    ако има некоја заинтересирана нека ми каже и ќе и дадам број.
    (од скопје сум) :D :*


    еве ги трите убавици! :inlove: :P :rofl:
     

    Прикачени фајлови:

    • page2.jpg
      page2.jpg
      Големина на фајлот:
      69,5 KB
      Прегледи:
      574
    • page3.jpg
      page3.jpg
      Големина на фајлот:
      68,8 KB
      Прегледи:
      572
    • page4.jpg
      page4.jpg
      Големина на фајлот:
      77,6 KB
      Прегледи:
      572
    На ludoto19, BoaVista и bobby.pin им се допаѓа ова.
  15. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Роси не се согласувам баш со ова. И нерасно улично маче може да биде одличен домашен миленик и да се чува дома. Јас имам 4 годишен мачор и го чувам внатре, а кога го земав малецко знам ми кажуваа демек гребеле ѕидови, кинеле завеси ако се затворени итн. Јас со мојот мачор немав никакви проблеми, ни гребење, ни кинење, ни агресивност, а нон стоп е дома. И кога ние не сме дома, мачорот си седи внатре, а ако сака да излезе си научи финта па си излегува од прозорецот во в.ц. Е сега кога ќе дојде сезона за парење го нема, некогаш и по недела дена, едноставно тогаш не можеш да го задржи внатре. Ама тоа не е случај само со нерасните мачиња. Значи секој мачор кој не е кастриран за време на парење ќе излегува и ќе го нема и ќе прави проблеми за излегување надвор, па не персиски, сијамски, ма каков сака нека биде. Типичен пример беше пинчот на комшиите кои беше дежурен љубовник кога мојата кучка ќе почнеше да се пари, а пустиот не можеше ниту да ја достигне, само така кружеше пустиот и бараше начин.
    Тоа што се враќа прљав и испогребан е најмал проблем, јас после секој маратон на парење, го бањам и е како нов. Значи не се случило до сега после парење да сме го оставиле дома а да не сме го избањале, зошто многу нечист доаѓа. Мачките и сами по себе се многу чисти животни ама секако дека мора да им ја одржуваме и ние хигиената, зошто сепак поголем дел од времето и внатре го минуваат.

    ЕДИТ - Ова кученце е најдено вчера на дождот, некој го оставил во еден соседен двор (плачеше како мало дете). Сега е згрижено и се вдомува. Не верувам да е поголема од 2 3 месеци. Ако некој сака да ја вдоми, нека пише или нека се јави на 078220287 Игор.
    [​IMG]


    Се подаруваат Флафи и Буби, две прекрасни машки кученца на возраст од 40 дена и во фаза на стекнување хигиенски навики.
    Новите сопственици ги добиваат комплетно истретирани против болви и крлежи, прочистени и избањати, со можност за попуст при прва вакцина. Тел 075 688 916 email: tamara.milojevich@yahoo.com
    [​IMG]
     
    На rossonerka и ludoto19 им се допаѓа ова.
  16. J.Lo91

    J.Lo91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    14
    да не случајно даваш такво кученце на подарок?? сон ми е ова куче нигде неможам да најдам а слаба сум со пари... ке можеш да го гледаш кога сакаш :inlove:
     
  17. J.Lo91

    J.Lo91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    14
    барам итно мало куче за подарок булдог, ротфаљерче, пит бул или нешто слично КЕ ВИ БИДАМ ДОЛЖНА ЦЕЛ ЖИВОТ !!! :( :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :*
     
  18. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Ретко кој дава такви кучиња на подарок, затоа ако имаш толку желба за куче земи си од стационарот Вардариште, нема врска што не е расно ;) Ем ќе си добиеш куче, ем ќе спасиш живот :)
     
    На Twinkles и ludoto19 им се допаѓа ова.
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Побарај по огласите на пазар 3, имам видено и за 30 евра, тоа е ефтино за ротфајлер :P
     
  20. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Според мене доколку сакате миленик, односно гледам барате расни кучиња на подарок, што многу тешко да ги добите освен доколку не сте блиски пријатели или познаници со некои сопственици.
    Мимс ги има да, но не прашувај какви се, вели ротфајлер а кога ќе порасне ќе нема ниту р од ротфајлер, или пак им прават инцести и меѓусебно ги парат се со цел да заработат.
    Јас лично имам сретнувано огласи каде се продаваат за некои смешни цени од по 1000-2000 денари мешанчиња и се тоа заради заработка.
    Доколку сакаш расно, убаво и здраво куче ќе треба да одвоиш повеќе средства, но ако сакаш куче можеш да појдеш до Вардариште или пак некое кученце од улица да спасиш.
     
    На LaFemina и mims-89 им се допаѓа ова.