1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мали огласи за домашни миленичиња

Дискусија во 'Дом' започната од Lilit, 5 јуни 2011.

  1. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Дали некој има женка за парење француски булдог?
     
  2. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ако продава некој белгиски овчар, нека ми пише лп.
     
  3. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски
    Ако некој подарува цело сиво маченце нека ми пише во ЛП.
     
  4. lovatolover

    lovatolover Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    571
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Ако некој бара да вдоми маче, нека ми пише лп :)
     
    На LunaGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.657
    Допаѓања:
    51.784
    Пол:
    Женски
    Дали мачињата пуштаат влакна? Син ми е годинка и два месеци, ептен е по мачки, само трча по нив.. Дали е во ред да вдомам маче ама страв ми е за влакната? Иначе имам ептен голем двор и услови се.. Досега само самојед сум чувала маче не :/
     
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Секако дека пуштаат.

    Влакна во двор и да паднат ќе ги оддува ветер. Само што маче не е за во двор туку за внатре на топло и чисто да си преде.
     
  8. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да ти е страв од влакна, доколку мачето го чуваш дома, го бањаш, редовно вакцинираш и прочистуваш.
    Ако излегува надвор, тогаш и ампула на кожата.
     
  9. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Дали има некој од регионот на пр. Кочани, Делчево и околината што би сакал да вдоми маче? :?: Миленикот и лично може да му биде донесен. Ако има некој заинтересиран нека ми пише лп :)
     
  10. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    16.900
    Пол:
    Женски
    Јас чувам мачки.Две чував на мојот спрат и им паѓаат влакна.Ги капам,ги носам на ветеринар редовно,ампули им ставам,ги прочистувам од глисти со апче.Кога бев бремена веќе ги ставив на другиот спрат дека свекор ми е почесто дома и им дава храна и вратата им ја отвара за да влезат имаат свој простор и преку ден шетаат во двор и вршат нужда имаме песок на една страна за нив.Пак се качуваат преку покривот кај менр доаѓаат на балкон ми дремат на прозорец.Сега имам уште една мачка :) 3 вкупно.И син ми многу ги сака и сака да ги гали и они му доаѓаат кај нозете и се галат дури и на количка ќе ни се качи некоја кога е седнат :D:l:
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.657
    Допаѓања:
    51.784
    Пол:
    Женски
    Душички, би требало викендов да ни донесат мало маченце, мојов само ги брка по двор и чим ќе го внесам внатре не престанува да плаче по нив :wasntme::inlove:
     
    На ZAHRA му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Ја читам темава...

    Вдомете наместо да купувате.
    Расата не е битна.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    16.900
    Пол:
    Женски
    Моите се вдомени едното го најдов малечко на улица на дожд,другото дојде беше на комшинка си играше со нашето ама сакаше мевце да јаде не суво лебче така остана и порасна кај нас,третата дојде женска дека овие двајца машки се и таа остана :)
     
    На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Расата е многу битна. Таа нуди предвидливост на карактер, здравје и изглед кај животното. Не биле за џабе тие +100 години селективно размножување.

    Вдомување не е за секој, а на крај голема е веројатноста да завршите со поголеми трошоци ако вдомите, отколку што со расен миленик од одговорен одгледувач, зашто генетската позадина на вдомениот е скоро секогаш непозната.

    Имам и расен и нерасен миленик (порано сите миленици ми беа нерасни). Откако земав расен, видов колку битен фактор за квалитетен живот на миленикот е генетиката.

    Вдоми или купувај од одговорен одгледувач.
     
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Тој одговорниот одгледувач што данок плаќа за бизнисот со репродукција?
     
  16. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Не биди расист.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ако навистина мислиш дека се заработува од одгледување во заблуда си. За да станеш милионер од кинологија, треба да бидеш билионер претходно.

    Рацизам постои меѓу луѓето. Кучешките раси се создавани според потребата на човекот. Не можеш да очекуваш од хрт да чува стадо овци како што би германскиот овчар, зашто фенотипот и генотипот, а воедно и карактерот им се различни. Криво ми е што луѓето не гледаат подалеку од сликата на миленик кога станува збор за кучиња, зашто зад таа раса постои традиција, историја, намена, нешта за кои многу луѓе не се доволно информирани, а очигледно и одбиваат да бидат... Така доаѓа до недоволно разбирање на потребите на расата, па многу Малиноа се невротични од премалку физичка и ментална стимулација, многу хртови не се разбудиле после операција зашто не толерираат анестезија како останатите раси, многу пудли се заплеткани до кожа зашто немаат влакно на лабрадор кое не бара толку многу нега, многу брахицефални раси умираат од претоплување зашто не толерираат топлина како расите со долги муцки... Премногу примери има. Ова не важи само за расните, туку и за мешанците кои имаат сличен фенотип/карактер на одредена раса, за жал кај нив не секогаш може да се предвидат овие работи.
     
    Последна измена: 20 април 2019
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Никад да не заработиш од бизнисов пријателе , туку ако е одгледувачница и продаваш фер би било да платиш данок нели. Така ќе станеш одговорна одгледувачница и нема да бидеш дел од проблемот.
    Вака си обичен криминалец.
     
  19. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Дел од кој проблем? По која основа одгледувачот е должен да плаќа данок, кога во многу случаи тие луѓе се веќе вработени, плаќаат даноци, имаат своја кариера, а одгојот им е хоби.
     
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    По истиот основ на кој сите плаќаат данок- остварување приход. Друг основ за данок нема.
    Има една точка вели дополнителен приход. Е тука вие со кариера и хоби спаѓате.

    Да ви го изнаебам јас хобито ваше. Да не си ја гадам устава.