1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Малта

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Elence93, 17 април 2016.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Бидејќи не најдов ваква тема, решив да отворам. Какви се вашите искуства од таму? Планирам да одам летово, па би сакала да споделите информации. :)
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Оваа е за одмор, затоа е ставена во ,,патувања и одмори'', таа е за работа и е во ,,барање работа''. :)
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Епа чим било така ок е .
    Малта е преубаво место , види во другата тема ги има и цените како се движат. Прашај што те интересира.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.394
    Пол:
    Женски
    Jaс живеев во Малта, прашајте што ве интересира ќе ви одговорам.
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Emi2521

    Emi2521 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    10
    Какво е времето таму во октомври, поточно средината? Топла ли е водата за капење и дали врне?
     
  7. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.394
    Пол:
    Женски
    Малта нема зима типична, октомври е топол ама има огромни бранови и врне многу често. Тоа им е зимата на Малтежаните. До април некаде ќе е посвежо, ама дури јануари заладува повеќе. Јас декември го седев по кратки ракави, некогаш, ептен некогаш облакав некое дуксерче. Ако си среќлика може и ќе се пробањаш, уште се наоѓаат убави денови во октомври. :)
     
  8. Emi2521

    Emi2521 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    10
    Фала ти :) Баш сакам да ја посетам а дека неможеме порано на одмор, сакаме и малку на плажа да се посончаме и побањаме. Дилемата е Малта или Кипар :?: Малта некако повеќе ни се иде а Кипар изгледа потопло е тој период :sun:
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tea20

    tea20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    365
    @Emi2521 преку која агенција идевте во Малта ??
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    дали некој најде аранжман за Малта со поаѓање од Скопје?
    Гледам сите од Софија прават, а има лет од скопје
     
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Малку ги набиле цените Визз за од ск
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  12. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Инаку цените на летовите се тука-таму во споредба со Софија, а и од таму нема директен лет, што значи повеќе се исплаќа од Македонија да се лета.
    Хотелското сместување е со европски цени.
    И таму зависи каков хотел ќе одбереш - толку ќе платиш. Не се сомневам дека има приватно сместување со нормални цени, само кој да го најде?
     
  13. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Има директни летови од Софија до Малта,многу поефтини од Скопје-Малта.
    Сега баш погледнав,со Виз картичка, повратна карта се наоѓа и за 40-тина евра.
    Со опцијата ловец на билети(fare finder),доколку сте флексибилни со датумите,може да се најдат карти по многу пристојни цени за било која дестинација.
     
    На Dust и Acka22 им се допаѓа ова.
  14. Emi2521

    Emi2521 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    10
    Може каснам...Не бевме преку агенција. Сами си организиравме.
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    штета што другарките не ми се авантуристички расположени, има Атлас мислам се викаше агенцијата....но 650 еур плус - за 7 дена се аранмжаните, со појадок.....А турција има за тие пари ултра алл инлузив за тие пари ....
     
  16. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Мала помош , сакам да одам на одмор во Малта во септември , но исто така со дете од една година најдов многу убава понуда преку вис пој охридска. Но малку ми е матно со детево како ќе биди. Дали можи некој да ми кажи каде е најдобро за смествување како се движите низ островот и цени ?
     
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.394
    Пол:
    Женски
    Цените на Малта ти се како во Мк (зборам за јадење) . Инаку јас хотелски не сум била сместена, живеев под кирија таму скоро година дена, но ако нуди туристичка би требало да е ок. Што не ти се допаѓа во понудата?
    Инаку ако одиш таму, спреми си пари бар да ги посетиш Блу Лагун и Попај Вилиџ. Имаш автобусчиња по 1.50 е од човек кој секаде те носи. Кај ти нудат сместување, во кој дел? Ќе ти кажам дал вреди за парите, дека пр Сент Џулијанс, Слима и слични градови се мн поскапи, а Буџиба на пример е поефтино место дека е пофамилијарно (не дека нема раздвиженост, ама за Буџиба и сл локации освен на местото што има продавнички некои локални и ресторани нема ништо др) Тебе Пачевил не ти треба, тоа е место за журкање полно дискотеки, ама Слима и Сент Џулијанс како и Валета се бајаги подалеку (читај Малта е колку Скопје, секаде брзо ќе стигнете) но се далеку поубави и нудат поубави работи. :)
     
  18. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Ми нудат во Буџиба и се мислам дали е убава плажата за со дете дали навечер ќе можи да излезиме на вечера , и дали хотелот со три ѕвезди е во ред да не испадни некоја биртија и да се изнервирам :):)

    Или повеќе ми се исплати да си земам авион и да се најди таму некој приватен смештај ?
     
    Последна измена: 24 јули 2017
  19. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.394
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ќе те примат кај нив без потврда од хотел... Мада зависи од расположението на човекот кој ќе ти се погоди. Буџиба нема ништо посебно, за еден ден ќе ја прошеташ, плажите да знаеш им се импровизирани, поготово за Буџиба ти кажувам дека живеев таму, има мала плажа, песок нема мн, скоро се е цемент (има песок ама малку) , морето е ок. Мада јас на обала работев и секојдневно гледав како поминуваат фекалии, дека е остров и нормално се се испушта во морето. Не сакам да те одвраќам од идејата, сепак јас живеев таму, има кај да се прошета, ама ако сте 10 дена (за Малта конкретно зборам) . Буџиба уште прв ден ќе ја прошеташ. Мн е мала и тоа е тоа. Ако ти значи нешто хотелите им се ок сите што сум ги видела и не е репер 3 со 5 ѕвезди дека мм работеше во 5 ѕвезди и хотелот имаше мн испади.
    Ова ти се да ги кажам негативните страни, ама ако шеташ низ Малта, имаш ограничено време (мислам 11 вечер е задњи автобус ако не се сменило нешто сега) и има што да видиш. Имаат убави понуди ко што ти кажав и погоре, за крстарење и сл ама се си кошта околу 15-20 евра по лице. (ама вреди да се види) . И Дингли Кливс бев јас, тоа е прекрасно место, природа, и тоа можете да го посетите. Најубавите плажи се во друга т.н. населба (не ми текнува како се вика во моментов) и таму може на плажа да одите, бидејќи е прекрасно. :)
    p.s. ми текна! Мелиха се вика местото со убави плажи. :)
     
  20. sexymia

    sexymia Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Ај некој што бил на Малта на одмор да ми каже некоја информација ...
    Како е со цени на храна, кафе на плажа, коктели и сл?
    Кои места да се посетат?
    Превоз од аеродром до одредено место и дали мора претходно да имаш букирано за сместување?
    Благодарам :D