1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Малтезер и бишон

Дискусија во 'Дом' започната од Ninjasdaughter, 9 септември 2020.

  1. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.190
    Пол:
    Женски
    За да биде слатко на сликите на инстаграм. И ти какви прашања поставуваш….
     
    На Avery и Angie1432 им се допаѓа ова.
  2. Shia

    Shia Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2017
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    Не знам што е страшно ако сака расно куче. Има луѓе кои подаруваат расни кучиња, ретко е ама има.
     
  3. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.190
    Пол:
    Женски
    Ако е чисто расно со педигре и без мајмунлаци никој не подарува, пошо кога тогаш ќе се продаде. Се подаруваат мешанчиња или евентуално со некоја маана, болест итн. А @Avery супер ѝ кажа, нека вдоми некое со мал раст, нека смени нечија судбина.
     
    На simona_baby, Avery и Сара Лав им се допаѓа ова.
  4. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.713
    Допаѓања:
    14.290
    Пол:
    Женски
    Да да секако. Баш прати ми ако најдеш некој да подарува мало кутре малтезер или бишон.
    Знаеш колку чини одржувањето и негата на овие раси? И некој баш ќе го чува своето малтезерче, ќе инвестира во него, ќе го спари со друго малтезерче, ќе ги чува бебињата 2 месеци и ќе ти подари едно, така без пари. Како не!
    Ама како што вика @СуперДевојка слатки се за на инстаграм, па си ја пробуваат среќата.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Shia

    Shia Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2017
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    Баш ова звучи како да се подобри расните кучиња. Како и да е, има луѓе што сакаат да подарат да израдуваат некој, не мора да веруваш.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    1.447
    Пол:
    Женски
    Zdravo,

    Dali nekoj moze da mi kaze koj e podobar ili pogodan za mai deca 7 i 3 godini maltezer ili bison? inaku ziveeme vo stan i preku den sme na rabota, zatoa se dvoumam mnogu dali da mu kupam na decata, sin mi go bara non stop mnogu gi saka.Jas nemam iskustvo so zivotni ili kucinja nikogas ne sum cuval, a bogami i se plasam mnogu.
    Vie kaj gi kupivte vasite koja cena se i sto treba da se znae koga kupuvas?
    gledam na fcb ima razni prodavaci i cenite se razlicni?
     
  7. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    не им купувај. дете на 7 години не може да чува куче, ќе ви помине мерак и ќе го фрлите
     
    На СуперДевојка му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    877
    Пол:
    Женски
    Верувам дека возрасно куче, над година, малтезер или бишон ќе најдеш зашто многу луѓе за жал откако ќе купат, сакаат да се отарасат. Често имаше по групите за миленкци се подарува малтезер стар 2 години и сл.
     
    На Аничкаa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    450
    Пол:
    Женски
    Пред само еден месец другарка ми вдоми малтезер без пари и нема веќе од тоа место значи можело, да се извинам што прашав или што барам ?:^)
     
    На Elenpelen и L.i.n.a.a им се допаѓа ова.
  10. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.203
    Допаѓања:
    16.517
    Пол:
    Женски
    Чистокрвни бишони и малтезери нема шанси да добиеш поклон особено мало кутре.Цените се од 300 е па нагоре и тоа без педигре.Малтезерите малку се поевтини од бишоните.Ептен да ти е близок пријател па да ти даде ама ни тогаш не верувам
     
  11. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    877
    Пол:
    Женски
    Има шанса и да вдоми, зошто да не си праша. Јас мојот кога ќе го спарам (со педигре е), кученцето што ми следува ќе го подарам, шанса нема да го продавам, затоа распрашај се, можно е да најдеш.
     
    На Anie93 и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  12. _a.anastasiya_

    _a.anastasiya_ Нов член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo bi sakala da prasam kolku grama hrana se dava na maltezer od 2 meseci i kolku kilogrami bi trebalo da tezi kutreto?
     
  13. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.053
    Допаѓања:
    8.019
    Пол:
    Женски
    Јас на мојот малтезер му водам евиденција за тежината, зошто сакав да знам како напредува и дали доволно го хранам. На 2 месеци моето тежело 770 грама. Му давав тогаш акана храна, за која имав мерица што ми ја дадоа од продавницата за храна. Ми означија околу 80 грама од акана папи и ми рекоа ова за цел ден. Искрено тоа сакаше да јаде и повеќе ама гледав да не му давам премногу.

    Дур беше мало полакомо беше. Сега има скоро две години, јаде една шака отприлика од кучешката храна, и му давам и други брендови, ама ретко ја изедува цела.
     
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.454
    Допаѓања:
    34.457
    Пол:
    Женски
    Наидов на оглас за малтезер 200 евра. Нели ова е евтино? :?: Кучето наводно има 3 и пол месеци, примено сите вакцини, прочистено :?:
     
  15. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.190
    Пол:
    Женски
    Може не може да го продаде по повисока цена, па го дава ни ќар ни зијан што викаме.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    6.160
    Не е ефтино. Има многу малтезери и бишони па им е потешко да ги продадат. Другарка ги даваше за 150еур.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  17. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.454
    Допаѓања:
    34.457
    Пол:
    Женски
    Фала ви на одговорите.
    Планираме да купиме малтезерче, што би ми советувале? На што да внимавам при купувањето?
    Исто, ме интересира што се ќе ми биде потребно од опрема за дома пред да го земеме?
    Фала.
     
  18. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.866
    Допаѓања:
    12.599
    Пол:
    Женски
    На мебелот да биде што постар во првите 6месеци:D
     
    На СуперДевојка и An-na им се допаѓа ова.
  19. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.190
    Пол:
    Женски
    Ако има педигре, да ти го дадат одма при земањето, да не те мафтаат дека ќе излезе не знам кога пошо не е така. Ако нема, пасош да ти дадат со примени вакцини, прочистувања.
    Храна puppy или каква што јадело таму за почеток.
    Купи му многу играчки за да не купуваш мебел после. Витамини некои по совет со ветеринар. Обавезно добри чешли и шампон за бело влакно. Чешлање минимум еднаш дневно. Puppy грицки за награда. И многууу многуууу трпение и живци. Сѐ ќе научи само ќе му треба време.
     
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.454
    Допаѓања:
    34.457
    Пол:
    Женски
    Искрено, ич не ми е битно педигрето. Барам расно куче од причина што сакам да биде мало, и изборот се сведе на малтезер, бишон или ши-цу.. ама најверојатно малтезер ќе биде.
    Ми се допадна едно малтезерче, ама продавачот не е нешто ангажиран со комуникацијата :doh: Според пишаното, кучето ги има примено сите три вакцини, прочистено е и сето тоа е внесено во пасош. Има три и пол месеци. Ова ми беше важно, оти од се што се изначитав сите советуваат кученцата да се земаат што е можно поголеми, најдобро откако ќе ги примат трите вакцини. (ако не сум грешка до третиот месец, треба да имаат примено три вакцини, така?)
    А која е разликата помеѓу малтезер и бишон? Знам дека се различни раси, ама при одгледување дали има некоја разлика?
    И како се движат просечните цени на овие два вида кученца?