1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Малтезер и бишон

Дискусија во 'Дом' започната од Ninjasdaughter, 9 септември 2020.

  1. Bojana890

    Bojana890 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    :clap:

    Знаете дека бришат коментари на ФБ кои не им одговараат? И блокираат (facepalm)
    Преплавено е со кутриња од Бубамак зошто САМИ се деклалираат како единствена одгледувачница на малтезери во МК, па луѓево мислат дека се друго не чини.

    Осеќам ко да се навредуваат одредени членови од муабетов ако купиле поевтино кутре. Воопшто не е тоа намерата. Секако дека вие исто ќе си го сакате својот миленик, особено ако потеклото и не ви е до толку битно.
    Меѓутоа да мислите дека кутре од 300е со кутре од 1500е е ист квалитет, не е. Без разлика што продавачот ќе ве убедува дека 'тие таму некои само пумпаат цени без врска', а демек ова неговото е со реална цена.
    Има луѓе на кои тоа им е битно, и луѓе на кои не им е.
    Да нема измамени купувачи во иднина, затоа се коментариве, не дека тоа од 300е заслужува помалку љубов од поскапите.
     
    На Izzy_0504, JuLleE, Elenpelen и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Буквално секое малтезерче во Скопје е од кај нив, во секое време имаат кутриња за продавање.
    Далеку од тоа дека ми е криво што луѓето си направиле бизнис, жал ми е за тие 15 кучиња кои живеат во тие услови само за приплод. Многу нехумано. Многу...
     
    На Idedemja, cresa-jagoda, Bojana890 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Бизнис нека си е бизнис, ама со живи суштества мразам бизниси.
    Нека си работи човекот, ама ако нештата се под долната хумана граница, тогаш....треба да се алармира.
    ...на пример во Анима Мунди..

    Сум била во БубаМак.
    Ги видов условите.
    Не се лоши, навистина има четири кафези за бебиња едно врз друго, топла мала просторија.
    Ама не јс знаев позадината, дека се штанцаат.Мислев дека тој ги одгледува зашто човекот така и се претставува и такви приказни плете, дека чека бебиња од некоја кучка, дека се пола таксани, дека од цела Мкд го бараат.
    Сите кои ги имам прашано од каде им се штенчињата, сите од таму ги купиле.
     
    На JuLleE, Elenpelen, Idedemja и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Пред извесно време истово го коментирав за Бубамак-претераа! Нон-стоп објавуаат нови легла, вистински одгледувач не продава кученце туку така, фино се распрашува во чии раце оди тоа куче. Од друга страна само ми се појавуваат објави од типот-продавам 3 годишен (и слично) малтезер, или најден е малтезер (го гледаш на слика сирот, запуштен скроз, или-поради одење во странство, се вдомува малтезер итн. Жално! Не знаев и дека без педигре продаваат. Едно време се рекламираа и како набавувачи на сите раси. Јас едно време за сериозни ги сметав, дури ги имав препорачувано, ама ептен штанцерски фатија.
     
    На Idedemja, referentka и Avery им се допаѓа ова.
  5. Modernistka

    Modernistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2018
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здравоо,јас имам малтезер 4 месеци и од расата сум многу задоволна многу се паметни,но треба многу внимание да им се обрнува затоа што не сакаат да седат сами.
     
    На Idedemja и referentka им се допаѓа ова.
  6. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Воопшто?
     
  7. Slavnata

    Slavnata Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Да исто и моето не поднесува да е само одма цвили или плаче.
     
    На Idedemja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.326
    Па ниедно куче не сака баш да седе само. Нашево се лути, еден ден го оставивме само, бевме во Ск, после 2 дена ни беше луто и намерно мочаше кај ќе стигне.

    А за овие чудно ми стана, и јас ги читав како најдобри.
    Многу ми се убави овие кучиња, ама маж не ги сака. Он сака големи, јас сакав вакво или бигл, кокер, боксер, лабрадор
    Сега имаме 2, и големо и мало, ама мерак ми е за бишонче
     
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Абе знам дека не сакаат да се сами ама невозможно е секаде да се носат. Зарем никој не иде на работа и по други обврски за да седи со куче дома..

    Твоето ги го тренираше за мочање? Како пројде?
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  10. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    За мочање бидејќи се чува по дома има едни во аптека пелени за неподвижни лица. Се постила доле големко е
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  11. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Да знам тие и ги користам, ама треба да се научи да оди таму. За тој дел прашувам
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Исто, мислам единствена мана на малтезериве е тоа, а и кога го купував ми беше предочено да го земам ова во предвид. Ретко го оставам сам од овие причини, многу квичи и се потресува, добро е што се снаоѓам. Инаку од овие причини знам за случај што по неколку месеци го продаде, ми кажа самата вели јас на работа детево со школски обврски и немам време, летото го купи во октомври го продаде.
     
  13. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    прво сите теписи ќе си ги кренете зашто лом ќе ви бидат
    ќе си прави белји и на страна но кога ќе ја видиш ќе и викнеш не тука и со весник малку ќе ја потчукнеш по газзето и ќе ја седнеш на пелената. Само така се научј моето
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  14. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Малтезерите се такви кучиња и не сакаат вооппто да останат сами. Моето кога сме сите на работа лае цела населба во вис ја крева и прави бељи се качуваше по маси и насекаде кај што стигне
     
    На cresa-jagoda и Idedemja им се допаѓа ова.
  15. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.144
    Пол:
    Женски
    Еве како изгледа ртодовник/педигре
    Ги има сите прародители и нивни титули и не го плативме 800 еур туку 250. IMG_20201102_233711090.jpg IMG_20201102_233725993.jpg
    @wannaBeMomma
    И јас спиев во почетокот во дневна ,ми беше жал,ама пусто од тоа колку се неодоливи,брз се размазуваат.
    Стави му некое твое парче облека во креветчето и ке се научи.
    За на пелена мм по 600 пати на ден ја носеше и брзо научи.
    Ја остававме сама ,ке оставевме погласно ТВ и си седеше,ама свекрва ми ја зафркна работата на двапати ја зема долу(живее под нас) и после имавме мака.
    Се додека не дојде новиот член,пудлата,сега си седат сами еден со друг.
     
    На Izzy_0504, duffi, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    @Cosmi веќе некое време барам второ кученце да земам, сакав оддамна да те прашам за искуства со малтезер и друго куче, од прва ли се навикна и се прифатија и какви промени приметуваш откако е со другарче дома, еве си пишала помирни се и седат сами, мене и тоа ми е најголема причина да не замарам постојано да е под надзор и да не е сам, да има со кој да се дружи. И друго ме интересира кога го бираше кучето го носеше ли со тебе малтезерот да видиш се трпат или не? И друго ме секира сега ако земам тукушто родено нели тоа нема вакцини и треба дома да седи без контакт со други животни, а јас секој ден малтезеров го шетам, не знам што да правам освен да купам постаро кученце, ама па не сакам така:?:
     
    На referentka и Cosmi им се допаѓа ова.
  17. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.144
    Пол:
    Женски
    Малтезерката имаше 2 год.кога го донесовме пудличето(француска тој пудла)и прво го игнорираше ,подоцна му се постави ко мајка.Тоа ко теле оди по неа и ден денес,таа е главна.
    Но,никогаш за овие 4 год.не се затепале,искасале за ништо.Ниту за храна,никогаш не се рчкаат.
    Таа беше бубаче,никогаш не изела влечка или нешто по дома,грев е да речам,е овој беше понемирен, кога беше мал ми копаше земја од цвеќињата,вадеше вода од садот и после шлапкаше во водата:headbang: и уште е такво магаре,а она си дреме цел ден,мирна е и ко мачка се однесува,а тој џвака пластични шишиња и капачиња,милион играчки има со сите игра секојдневно и така.Двајцата ни се многу приврзани.
    Кога ке ги оставиме ,одат во детска и се сместуваат на еден од креветите,кога ке се вратиме уште се таму.
    Ама никаква беља не направиле.
     
    Последна измена: 3 ноември 2020
    На Izzy_0504, Slatkish255, duffi и 6 други им се допаѓа ова.
  18. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.326
    Го тренирав со награда, никако со весник по газе.
    Е сега спремај се за мочање, околу 3 месец се учат. Се научи на пелената и сега и кога е надвор, внатре моча(facepalm)
    Не кака на исто место, туку во близина, на плочките во ходникот.
    Се мислам на терасата да го учам.
    Јас немам теписи па чистев со оцет. Инаку ми ја измоча и гарнитурата]:)
     
    На duffi, CameliaMiller, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.144
    Пол:
    Женски
    И мојава тоа правеше,шеташе надвор мочаше на пелена.:D
    На земја не сакаше да стапне,а не да моча,подоцна почна во трева.
     
    На duffi, CameliaMiller, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  20. princess02

    princess02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Не сум го мавала таман работа туку нежно да го потчукнеш така ни викаа сите што ги прашувавме со награда не ни успеваше. Како бебенце си ја чуваме ние по дома најразгалена ни е. Инаку и кај нас исто гарнитурата е лом од неа. Од инает кога не сме дома прави бељи зашто не сме ја земале со нас. Ама сега откако ја спаривме прв пат стана многу мирна само да се мази.
     
    На cresa-jagoda, referentka и JuLleE им се допаѓа ова.