1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Малтретирање деца во градинките

Дискусија во 'Дете' започната од mode-kristina, 21 јануари 2021.

 1. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.155
  Допаѓања:
  4.089
  Пол:
  Женски
  Не видов ваква или слична тема, но ако има, може да се затвори.

  Денес прочитав вест за воспитувачки во една српска градинка, кои малтретирале деца. Еднава сака насилно да му ја стави цуцлата на едно од нив, а другава го тепа.

  Еве линк од веста:

  https://press24.mk/bolno-za-gedanje...gradinka-gi-maltretiraat-decata-koi-lezhat-na

  Поголемиот дел од коментарите беа со осуди кон насилните воспитувачки, но имаше и такви што ги поддржуваа, па имаше и навреди кон децата. Малку беа таквите, но ги имаше.

  Оваа вест е најнова, па затоа ја ставив. И кај нас имаше многу такви случаи. Но, ретко кој родител се пожалил, а насилните воспитувачки останале на работа.

  Зошто бројот на родители што се жалат е толку мал? Зошто насилните воспитувачки остануваат на работа и по обелоденувањето на случаите? Според мене, одговорот на овие прашања е многу јасен, но сакам да видам и ваши мислења. Можете да споделите и искуства.
   
  На ☆P!nselsp!tze☆ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pianogirl

  pianogirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2018
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  767
  Пол:
  Женски
  Аууу се надевам дека ваквите особи подитно ќе се хоспитализираат.Како може да гази дете со нога бе,да ми е пред очи со една рака ќе ја задавам глуперда тешка.Ох само Господ да ги чува децата,ова е страшно ми се наежи кожата кога видов
   
  На noteforself, raww, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.155
  Допаѓања:
  4.089
  Пол:
  Женски
  Во СДК ги ставив и коментарите од 'личностите' на кои не им е јасно каков злочин е ова, како и на 'господинот' ,кој не само што ги поддржа, туку и децата ги направи ретардирани.

  Во друга тема кажав дека ние и Србите имаме многу сличен менталитет. И тука, и таму се величи ќотекот како воспитна мерка. Кај нас е забранет уште од 2013, макар што законот е само на хартија, а таму не е забранет, па затоа си дозволуваат ваков 'луксуз'.

  Не е спорно дека таквите заслужуваат високи казни, но не само што не се казнети, туку и остануваат на работа како ништо да не се случило. Имам многу за пишување, ама постот ќе биде премногу долг.
   
 4. Осе

  Осе Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  7.555
  Пол:
  Женски
  Едно знам ,да дознаам дека некој така ми малтретира дете ,било кој очите ќе му ги извадам ,ќор ќе шета .
   
  На noteforself, edna_malecka, mode-kristina и 2 други им се допаѓа ова.
 5. ☆P!nselsp!tze☆

  ☆P!nselsp!tze☆ Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2020
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  814
  Пол:
  Женски
  Насилството не се решава со насилство!
  Мислам дека треба да сте доволно зрели и да не размислувате вака.
  Нит би давела, нит очи би вадела. Вие сте исти како овие на видеово. Тие кон деца, вие кон возрасни.
  После нивната мајка може вас да ве дави и очи да ви вади и кај е крајот?
   
  На Bitter-Sweet, Mumoftwo30, ElenaOfRivendell и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Осе

  Осе Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  7.555
  Пол:
  Женски
  И јас мислев така дури не родив сега е друга приказна.

  На тие што се способни дете со нозе да газат ќе им кажеш со убаво дека така не чини и ќе те разберат !? Да важи... Нив мозокот им е исушен немаат капацитет да сфатат поинаку освен со нивните мерки,па ни така. А и барем нема да бидат послаби од мене ,а децата се послаби од нив.
   
  На Mumoftwo30, LiquidLuna, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. ☆P!nselsp!tze☆

  ☆P!nselsp!tze☆ Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2020
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  814
  Пол:
  Женски
  И јас имам родено па не се претворив во насилник.
  Решението е одземање на лиценца, отказ, парична казна, затвор, а не очи вадење и давење, тоа е немање контрола и здрав разум во години во кои се очекува да се имаат.
   
  На Bitter-Sweet, ElenaOfRivendell, JoyJoy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Осе

  Осе Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  7.555
  Пол:
  Женски
  Види не мора да се сложува со мене никој. Ама јас си знам како сум ја родила и како ми беше додека беше на интензивна и никогаш нема да дозволам над неа да се изживува било кој ,посебно не странец. А знаејќи кај живееме тоа затвори казни ќе се претвори во префрлање од една градинка во друга и толку готово.
  Ако за тебе е насилник да си го одбраниш детето тогаш да насилник сум .
   
  На Mumoftwo30, LiquidLuna и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. ☆P!nselsp!tze☆

  ☆P!nselsp!tze☆ Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2020
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  814
  Пол:
  Женски
  Ок.
  Го тепала некоја во градинка и ти и вадиш очи или ја давиш? Нели во затвор ќе одиш и детето ќе расте без тебе некој период?
   
  На Mumoftwo30, ElenaOfRivendell, mode-kristina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. pianogirl

  pianogirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2018
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  767
  Пол:
  Женски
  Кај виде кај мене насилство?Реков да ги ХОСПИТАЛИЗИРААТ а не да ги тепааѕ,читај убаво пред да цитираш.И да доколку е за сигурноста на морто дете се би направила
   
 11. ☆P!nselsp!tze☆

  ☆P!nselsp!tze☆ Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2020
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  814
  Пол:
  Женски
  Пиша дека ‘со една рака ќе ја задавиш’. Тоа не е насилство?
   
 12. Misskirova

  Misskirova Популарен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2018
  Пораки:
  3.076
  Допаѓања:
  6.744
  Пол:
  Женски
  Негувателка во Радишани малтретирала дете,кое од страв го изгубило говорот.
  Ај лелеееее боженце.Недај боже на никој,ама да ми се падне мене ,има да ја тепам ке моча крв од газ ,па нека ја лежам и да не жалам.
  Пу бе
   
  На Gosh, eliesaab, Mumoftwo30 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. BellaBibi

  BellaBibi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2021
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  8.292
  Пол:
  Женски
  На девер ми детето било оставено во подрум цел ден , бидејќи несакало да спие. Дете од тогаш 3 години.
  Кога отишле да го земат помодрено од плачење, испоизмочано…
  Ден денес дтка до степен да не се разбира што збори. 18 год има сега.
  А да, негователката другарка на девер ми инаку.
   
  На simoncelicius, eliesaab и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
 14. LiquidLuna

  LiquidLuna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2021
  Пораки:
  4.223
  Допаѓања:
  15.447
  Пол:
  Женски
  Да тепаш и да не жалиш. Ми се повраќа.
   
  На Youknow, Gosh, eliesaab и 9 други им се допаѓа ова.
 15. Misskirova

  Misskirova Популарен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2018
  Пораки:
  3.076
  Допаѓања:
  6.744
  Пол:
  Женски
  Во подрум?!!!! Подрум !!!!!!
  Аииии , идам ја влечам низ цело Скопје за кола закачена
   
  На simoncelicius, Youknow, eliesaab и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Adidas888

  Adidas888 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2022
  Пораки:
  2.754
  Допаѓања:
  10.530
  Пол:
  Женски
  Шо збориш бре? И овој шо направил? Ништо ли?
  Леле боже, шо им е на овие луѓе бе, сите се мрднаа. Јас не давам моите деца на криво да ги поледнат, очите ќе им ги ископам а не па ова да се деси.
   
  На simoncelicius, Gosh, eliesaab и 3 други им се допаѓа ова.
 17. BellaBibi

  BellaBibi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2021
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  8.292
  Пол:
  Женски
  Да, во подрумот на градинката.
  Јас не влечам, јас директ убивам и сама ќе се пријавам во полиција.
   
  На simoncelicius, Youknow, Gosh и 4 други им се допаѓа ова.
 18. BellaBibi

  BellaBibi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2021
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  8.292
  Пол:
  Женски
  Па ова било пред повеќе од 15 години, а знаејќи го каков е, ваљда е уште жива…. Јас сум тука 5 години, ама баш е краток фитиљ , особено за децата.
  Јас убивам. Ќе полежам во затвор и ќр искочам.
   
  На Youknow, Gosh, eliesaab и 4 други им се допаѓа ова.
 19. Brpbrp

  Brpbrp Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  8.765
  Допаѓања:
  12.878
  Па сега вреди и да се убие 2 години се лежи само. Добро бе се тепаат да влезат како негователки и учителки,а не сакаат деца не можам да разберам зошто ја работат работата...
   
  На Youknow, eliesaab, Mumoftwo30 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. BellaBibi

  BellaBibi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2021
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  8.292
  Пол:
  Женски
  Зошто се под државна капа де. Викенди и празници дома. Убав и долг одмор си имаат.
  Ама имаат и деца бре. Така ли се однесуваат и со нив ли?
  Рака на срце има и учителки и негователки душа од луѓе се. Имам другарка 12 години одлагаше операција зошто неможеше да се одвои од децата. Вика абре се приврзувам како да се мои. Ама ретки се тие.
  Од друга страна од пракса идење на друга другарка , што се ми кажала….
   
  На simoncelicius и eliesaab им се допаѓа ова.