1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Манастир Св.Јован Бигорски

Дискусија во 'Религија' започната од Miss.Ricci, 2 март 2013.

 1. Miss.Ricci

  Miss.Ricci Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  5.744
  Пол:
  Женски
  Прво, да си кажам, местово ми е едно од омилените на планетава.
  Имам голема желба да го посетам повторно бидејќи помина доста време откако сум била па сеќавањата ми се некако бледи.
  За жал, пред неколку години се соочи со пожар, но повторно блесна со својата убавина.
  Исто така сум слушала за лековитите води, масла и многу други работи околу тоа. Па доколку некој има некакво искуство со тоа може и да сподели :) Споделете ги и своите импресии :)
  Во спојлер неколку сликички :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На ♡BuBaLe♡, Miamigirl и Serafima им се допаѓа ова.
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  4.026
  Дали и колку се наплаќа влезница на странски туристи кои летно време доаѓаат да го разгледаат манастирот? Благодарам однапред на информацијата.
   
 3. Miamigirl

  Miamigirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2012
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  25
  Во манастирот не се наплаќа влезница. Луѓето оставаат и некоја паричка, кој повеќе, кој помалку и така. Доста од нив оставаат и златни предмети. Инаку што се однесува до манастирот е навистина едно преубаво место, вистински рај за душата...
   
  На monibejbi, ♡BuBaLe♡ и daylight им се допаѓа ова.
 4. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  Бидејки сум од тој дел на Македонија,морам да си се пофалам :D стварно Бигорски е едно преубаво место :) манастирот и се околу.
  Го посетуваат сите без да се наплати,бидејки има што да се види.
   
 5. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.625
  Сум бил и стварно е преубав Манастир
   
  На eliii89 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. encimenci

  encimenci Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  439
  Јас припагам на друга религија( не сум ја избрала, ете од рагање :) )
  Ама ги почитувам сите свети места, сум посетила многу од нив, и Манастирот Бигорски...
  Ми носи мир во срцето тоа место.....
   
  На Ina Ina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kamilica

  kamilica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  36
  Манастирот и природата околу се преубави,но убавината на литургијата таму,неможе да се мери со никоја земска убавина.
   
  На Anna 81 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Miss.Ricci

  Miss.Ricci Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  5.744
  Пол:
  Женски
  А пробал ли некој од тие лековитите масла што ги спомнуваат што ги имало таму?
   
 9. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.565
  Пол:
  Женски
 10. Nefertitii

  Nefertitii Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  239
  Незнам ни самата зошто сеуште го немам посетено,но во најскоро време и тоа ке биде реализирано.
  Претпоставувам дека е рај како како за очи така и за душа .
  Од толку раскажување и зборување за него се чуствувам како веќе да сум била таму.

  Манастирот во 1912 година
  http://www.bigorski.org.mk/biblioteka/F ... index.html
   
  На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
 11. joaanaa

  joaanaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Дали има можеби некаков организиран превоз од Скопје до овој манастир,знае ли некој?
   
 12. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.666
  Допаѓања:
  12.451
  Пол:
  Женски
  Пред 1 месец имав можност да го посетам манастирот и да ви кажам тоа е еднопрекрано место, а она што ме воодушеви беа резбите внатре во манастирот,се на се преубав манастир ако имате можност да го посетите воопшто не се двоумете. :)
   
 13. elka.timova

  elka.timova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Јас сеуште не сум била но по коментариве убаво е...
   
 14. eticka

  eticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  85
  Навистина мнигу би сакала да одам во Бигорски и јас и ве замолувам кој знае за организиран превоз или преку црква, или агенција или слично веднаш нека каже. Јас залудно барав. Има од Агенцијата Фибула, ама тргање и враќање од ОХРИД.а јас сум во Скопје.
   
 15. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.732
  Допаѓања:
  4.316
  Пол:
  Машки
  Би требало да има организиран превоз за бденијата. Следни бденија се на Успение на Пресвета Богородица(28. август) и свети Јован Посен(11. септември).
   
  На Witchman и eticka им се допаѓа ова.
 16. luvena

  luvena Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  136
  Јаседвам чекам да одам во манастирот Бигорски, но и сакам да посетам уште многу други. Есега проблемот е што не возам, и ми треба организиран превоз. Дома не се сите заинтересирани како мене или неможат поради други обврски да одат. Мене ми е непријатно да молам роднини или пријатели да ме носат. Верувам дека и многу други се во иста положба како мене и затоа би требало или црквата или агенциите да организираат превоз во сабота или недела до нашите манастири, да се направи реклама, односно јавно да бидат достапни информациите за дестинациите, датумите и цените, како секој од насна големо задоволство би можел да си ја оствари својата желба.
   
 17. pisces7

  pisces7 Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Сум била неколку пати, последно бев за венчавката на мојата сестра пред 3-4 год., прекрасно место рај за очи и за душа, би сакала пак да го посетам некој ден.Можам да кажам дека е меето кое ме воодушевува со сета природна и духовна убавина.Сите кои не биле да го посетат поскоро :) Поздрав.
   
 18. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  9.229
  Пол:
  Женски
  Ние бевме сега брзо таму на екскурзија, а бевме и во Рајчица. Прекрасно е вреди да се посетат двете места.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. martina4

  martina4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2015
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  195
  Пол:
  Женски
  zosto 3 cesmi na vlezot se zmejovi ?ne mi se dopadna toa ,zmija i zmej neli se demonski raboti na ikonite eve na primer imam ikona so Sv.Gorgija i na nea toj so kopje go proboduva zmejot ,zatoa koga gi vidov cesmite zmej vo Bigorski se zbuniv da vi kazam,ako saka nekoj da mi objasni.
   
 20. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.732
  Допаѓања:
  4.316
  Пол:
  Машки
  Од естетски причини. Зарем се` мора да има некоја симболика?
  Иако змејот има и одредена симболика на иконостасот крај крстот под нозете на Богородица, тој змеј е змијата која ја прелага прабаба Ева, а на чија што глава стапна Пресвета Богородица раѓајќи Го Христа Бога.
  Змијата исто така е симбол на мудроста (на владичките стапови - жезла, владичките столови и сл.). Христос во светото Евангелие вели: „Бидете мудри како змии и незлобливи како гулаби“.
   
  На ♡BuBaLe♡ и Rama им се допаѓа ова.