1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Манастир Св.Јован Бигорски

Дискусија во 'Религија' започната од Miss.Ricci, 2 март 2013.

  1. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Прво, да си кажам, местово ми е едно од омилените на планетава.
    Имам голема желба да го посетам повторно бидејќи помина доста време откако сум била па сеќавањата ми се некако бледи.
    За жал, пред неколку години се соочи со пожар, но повторно блесна со својата убавина.
    Исто така сум слушала за лековитите води, масла и многу други работи околу тоа. Па доколку некој има некакво искуство со тоа може и да сподели :) Споделете ги и своите импресии :)
    Во спојлер неколку сликички :)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На ♡BuBaLe♡, Miamigirl и Serafima им се допаѓа ова.
  2. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Дали и колку се наплаќа влезница на странски туристи кои летно време доаѓаат да го разгледаат манастирот? Благодарам однапред на информацијата.
     
  3. Miamigirl

    Miamigirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    25
    Во манастирот не се наплаќа влезница. Луѓето оставаат и некоја паричка, кој повеќе, кој помалку и така. Доста од нив оставаат и златни предмети. Инаку што се однесува до манастирот е навистина едно преубаво место, вистински рај за душата...
     
    На monibejbi, ♡BuBaLe♡ и daylight им се допаѓа ова.
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Бидејки сум од тој дел на Македонија,морам да си се пофалам :D стварно Бигорски е едно преубаво место :) манастирот и се околу.
    Го посетуваат сите без да се наплати,бидејки има што да се види.
     
  5. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Сум бил и стварно е преубав Манастир
     
    На eliii89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. encimenci

    encimenci Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    439
    Јас припагам на друга религија( не сум ја избрала, ете од рагање :) )
    Ама ги почитувам сите свети места, сум посетила многу од нив, и Манастирот Бигорски...
    Ми носи мир во срцето тоа место.....
     
    На Ina Ina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kamilica

    kamilica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Манастирот и природата околу се преубави,но убавината на литургијата таму,неможе да се мери со никоја земска убавина.
     
    На Anna 81 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    А пробал ли некој од тие лековитите масла што ги спомнуваат што ги имало таму?
     
  9. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
  10. Nefertitii

    Nefertitii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Незнам ни самата зошто сеуште го немам посетено,но во најскоро време и тоа ке биде реализирано.
    Претпоставувам дека е рај како како за очи така и за душа .
    Од толку раскажување и зборување за него се чуствувам како веќе да сум била таму.

    Манастирот во 1912 година
    http://www.bigorski.org.mk/biblioteka/F ... index.html
     
    На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joaanaa

    joaanaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Дали има можеби некаков организиран превоз од Скопје до овој манастир,знае ли некој?
     
  12. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Пред 1 месец имав можност да го посетам манастирот и да ви кажам тоа е еднопрекрано место, а она што ме воодушеви беа резбите внатре во манастирот,се на се преубав манастир ако имате можност да го посетите воопшто не се двоумете. :)
     
  13. elka.timova

    elka.timova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште не сум била но по коментариве убаво е...
     
  14. eticka

    eticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    85
    Навистина мнигу би сакала да одам во Бигорски и јас и ве замолувам кој знае за организиран превоз или преку црква, или агенција или слично веднаш нека каже. Јас залудно барав. Има од Агенцијата Фибула, ама тргање и враќање од ОХРИД.а јас сум во Скопје.
     
  15. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Би требало да има организиран превоз за бденијата. Следни бденија се на Успение на Пресвета Богородица(28. август) и свети Јован Посен(11. септември).
     
    На Witchman и eticka им се допаѓа ова.
  16. luvena

    luvena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    136
    Јаседвам чекам да одам во манастирот Бигорски, но и сакам да посетам уште многу други. Есега проблемот е што не возам, и ми треба организиран превоз. Дома не се сите заинтересирани како мене или неможат поради други обврски да одат. Мене ми е непријатно да молам роднини или пријатели да ме носат. Верувам дека и многу други се во иста положба како мене и затоа би требало или црквата или агенциите да организираат превоз во сабота или недела до нашите манастири, да се направи реклама, односно јавно да бидат достапни информациите за дестинациите, датумите и цените, како секој од насна големо задоволство би можел да си ја оствари својата желба.
     
  17. pisces7

    pisces7 Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Сум била неколку пати, последно бев за венчавката на мојата сестра пред 3-4 год., прекрасно место рај за очи и за душа, би сакала пак да го посетам некој ден.Можам да кажам дека е меето кое ме воодушевува со сета природна и духовна убавина.Сите кои не биле да го посетат поскоро :) Поздрав.
     
  18. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Ние бевме сега брзо таму на екскурзија, а бевме и во Рајчица. Прекрасно е вреди да се посетат двете места.
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. martina4

    martina4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    zosto 3 cesmi na vlezot se zmejovi ?ne mi se dopadna toa ,zmija i zmej neli se demonski raboti na ikonite eve na primer imam ikona so Sv.Gorgija i na nea toj so kopje go proboduva zmejot ,zatoa koga gi vidov cesmite zmej vo Bigorski se zbuniv da vi kazam,ako saka nekoj da mi objasni.
     
  20. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Од естетски причини. Зарем се` мора да има некоја симболика?
    Иако змејот има и одредена симболика на иконостасот крај крстот под нозете на Богородица, тој змеј е змијата која ја прелага прабаба Ева, а на чија што глава стапна Пресвета Богородица раѓајќи Го Христа Бога.
    Змијата исто така е симбол на мудроста (на владичките стапови - жезла, владичките столови и сл.). Христос во светото Евангелие вели: „Бидете мудри како змии и незлобливи како гулаби“.
     
    На ♡BuBaLe♡ и Rama им се допаѓа ова.