1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Манастир Св.Јован Бигорски

Дискусија во 'Религија' започната од Miss.Ricci, 2 март 2013.

  1. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Најубавиот манастир во Македонија.
     
    На ♡BuBaLe♡, zekzeki и okcenzi им се допаѓа ова.
  2. martina4

    martina4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    не барам симболика прашав зошто не се обични како и кај други манастири туку змејови и искрено не ми се допадна симболите на змии и змејови не ми се допаѓаат да беа ангели или гулаби ок али тоа не ми се допадна иначе манастирот многу ми се допадна посебно е тоа што има чудотворна моќ.
     
  3. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    многу одамна немам отидено,во мај би требало времето да е поубаво и би одела со едно преспивање.
     
  4. martina4

    martina4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    многу ми е криво што не бев на светењето на новите конаци но гледав на телевизија и навистина беше многу убаво ,само не ми се допадна што секогаш мора да има политика дури и во Божји храм за жал.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  5. hopes

    hopes Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    325
    zosto ovaj preubav manastir stana marketing na politikata,zosto negovata ubavina e ispolitiziraa ne mi e jasno,jas ne sum od niedna partija ni od vmro ni od sdsm no gledam i citam po facebook od bigorski samo vmrovci politicari objaveni,nekoi partiski objavi pa sega unijata na mladi sili od vmro od bitola, ne mi se dopaga ova,bez ogled sto donaciite pogolemiot del e od vladata manastirot e za site i ne treba da bide politiziran.
     
  6. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    И Хари Локвенец (кандидат за градоначалник на Прилеп и пратеник во оставка) често го посетува манастирот и донира за истиот.
    Црквата е над партиите, иако партиите се дел од Црквата. Се дури манастирите, црквите, свештениците не одбиваат да соработуваат со некоја од партиите (без реални причини; пример ако некоја партија се залага за забрана на абортусот - Црквата е должна да ја подржи политиката на таа партија, ако некоја партија сака да озакони некое беззаконие Црквата е должна да се бори против политиката на таа партија; во екстремни случаи може да се бори и против политичарите, како членови на Црквата, што се залагаат за беззаконија).
     
    На Mic18, Tanjamm и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Утре со Господ напред,за прв пат ќе одам во Св Јован Бигорски,едвај чекам да одам( досега не сум била од банални изговори и обврски ,за жал) знам колку свето место е и од срце се радувам што ќе одам:)
     
    На Shalitra, ♡BuBaLe♡, 2212 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Бигoрскиoт мaнaстир е прекрaснo местo гo имaм пoсетувaнo пoвеќе пaти и имaм преспиенo 1 вечер зa жaл имaв oбврски пa немoжев дa oстaнaм пoдoлгo се нaдевaм вo другa приликa и ќе се зaдржaм нa пoвеќе денoви зoштo имaм мнoгу прaшaњa нa кoи мoнaсите рaдo би ми ги oдгoвoриле кaкo и сите пoстaвени прaшaњa дo сегa. Oд пoсетaтa нa мaнaстирoт се ми се дoпaднa нo пoвеќе ми фaли пиењетo чaј сo мoнaсите и рaзгoвoрoт. Секaкo нaјгoлемa чест ми беше штo имaв приликa дa гo зaпoзнaaм и рaзгoвaрaм сo игуменoт. Имaв приликa дa присуствувaм и нa ручек,вечерa зaеднo сo мoнaсите. Гo рaзгледaв целиoт мaнaстир прекрaснo чуствo верувaјте. Нoќтa јa преспaв тoлку спoкoјнo еднoстaвнo спиев кaкo јaгне.
     
    На ♡BuBaLe♡ и maca cvet им се допаѓа ова.
  9. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    го имам посетено и дефинитивно е многу убав премногу ми се допадна
     
    На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Инаку за тие што ве интересира дали има организиран превоз од агенција незнам но секој ден има комбе кое оди до Битуше или Ростуше и што застанува и кај манастирот. Повратна карта е околу 600денари.

    Јас сум била три пати а последниот пат три ноќи спиев во манастирот.
    Преубаво е, мирот и спокојот кој го чуствував дур бев тамо никаде го немам осетено.
     
    На ♡BuBaLe♡ и realGirl им се допаѓа ова.
  11. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.641
    Пол:
    Женски
    Едно големо БРАВО за ова!
    И кумчето тука ми пеј....:$
    Снимено во Бигорскиот манастир,со благослов од отец Партениј....значи се наежив кога ја слушав...не лажам,озбилно велам!:!:
    Многупати кога одам в црква,на богослужбите ја пеат...браво:bow:
    Слушнете и погледнете:clap:
     
    На Стефанни27, Bulgarian, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  12. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Пред два дена имав прилика и чест да го посетам овој манастир.
    Воодушевена сум од атмосферата која владееше таму!
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.052
    Допаѓања:
    76.054
    Пол:
    Женски
    Бигорскиот манастир е едно големо богатство во земјава. :inlove:
     
    На Shalitra и Rama им се допаѓа ова.
  14. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Од сите манастири во Македонија кои ги имам посетено Бигорски ми е најубав. Самата местоположба, глетката од него, чувствата кога си таму, се преубави.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    8.920
    Колку е ноќевање од вечер во манастирот?
     
  16. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Има, додека не беше карантинот секоја недела имаше за Бигорски, најдете ја групата на ФБ, Православни вести и патувања. И опишете му порака на администраторот да ве извести кога ќе има следно патување за Бигорски, нашата света обител :angel:
     
    На TheDove и Rama им се допаѓа ова.
  17. Brokeneyes

    Brokeneyes Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2020
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Сум била во многу цркви ама таков мир и спокој немам најдено во ниедна црква како во Бигорски дури и проблеми што ми кружеа низ главата ги немаше таму
     
    На P.S.love и Rama им се допаѓа ова.
  18. Стефанни27

    Стефанни27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2019
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Јас редовно го посетувам уште од малечка,по неколку пати во годината.Најубавиот манастир кој ми носи мир на душата што не се опишува.:sun:
     
    Последна измена: 4 јуни 2023
  19. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    1.385
    Пол:
    Женски
    Имам неколку пати одено, преубаво е , имав некој мир ,имам преспано за празникот на манастирот многу одамна тогаш не бев мажена е сега сакам да прашам дали е дозволено таму да се преспие некој обичен ден ,зошто сакам со сопругот и децата да одам ,нели таму дека е машки манастир ,а во Рајчица женски.
    Минатата недела бев во Рајчица ,кога ги прашав ми кажаа требало благослов ,а кај нив само жени спиеле ,а со едни исто што беа во посета на манастирот што преспале таму ми кажаа биле некој пар со деца и преспале во женскиот манастир ,дали и за ова треба благослов да се преспие со сопруг или не дозволуваат ?
     
  20. vivadani

    vivadani Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    Треба да имате голема желба и вера и друго не ви треба,ќе се јавите на телефон и ќе си резервирате за викенд е дозволено и жени само треба да начекате место. Инаку ако сакате може да си изберете и духовен отец кој ќе ве води низ верата секако доколку имате желба.За туристички можете и во конакот пред манастирот или во куќата на мијаците има преноќиште и таму.Секое добро
     
    На Mayaasa му/ѝ се допаѓа ова.