Форумџика на годината 2021
  1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Манга (јапонски стрипови)

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од blackpanter, 20 ноември 2017.

1. blackpanter

blackpanter Популарен член

Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    5.996
    Не видов ваква тема, ама ако е дупла тогаш канта.

Има тема за аниме (јапонски филмови и серии) ама конкретно за манга не најдов.

Јас во скоро време почнав да читам манга и ми се доста интересни. За сега ја читам само Death note и ми е ептен интересна.

Читате ли манга? Кои ви се досега најинтересни од што ги имате прочитано?

Доколку имате и предлози што сметате дека треба да се прочита пишете. Се надевам дека во темава ќе се развива дискусија.

Не знаев каде да ја ставам темава, ако не е во ред категоријава нека биде преместена.

На Nausicaa и boomsleng им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

theowndemon Форумски идол

Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    10.515
    Допаѓања:
    133.114
    Мангата ми е многу поинтересна од аниме, така да скоро се што имам гледано од страна аниме, имам и прочитано. Најдолго аниме кое го имам читано ми е Наруто. Едино Black Lagoon и слични акциони кои се, не ми се допаѓаат за читање зошто се побрзи и не можи да се долови тоа.

3. blackpanter

blackpanter Популарен член

Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    5.996
    Да ја завршам Death note мангата ќе го погледнам и анимето. За сега тоа што го прочитав ми се допаѓа. Ќе барам подоцна некоја манга која е завршена по можност не многу долга.

4. theowndemon

theowndemon Форумски идол

Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    10.515
    Допаѓања:
    133.114
    Штета Baccano! Не успеав да најдам добра манга доколку има, зошто анимето е закон.
    Можиш да читаш Claymore, доста добро е. Едно од поомилените анимиња ми е со доста лоша манга, уствари двете омилени не би ги гледала ако мангата ја читав прво. Така да ако не ти се допадни читањето одма оставај и пушти анимето.

На blackpanter му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Stark

Stark Популарен член

Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    3.090
    Допаѓања:
    8.276

Една од подобрите, ако не и најдобра манга со боречки вештини. No plot armor. :D

Па и вака ко че е напраена со Блич траки, оргазми човече.

Мангата иначе се вика Kengan Ashura (и е завршена) има втор дел Kengan Omega, моментално се до вториот борец (а од двете страни има по 13).

6. Stark

Stark Популарен член

Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    3.090
    Допаѓања:
    8.276
    Не знам дали некоја следи Kengan Omega, али моментално е колективно свршување по интернетов. Конечно победа. :D

7. Stark

Stark Популарен член

Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    3.090
    Допаѓања:
    8.276
    Има ли бе некој шо чита Kengan Omega или воопшто да чита некој манги?