1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Марија Кири Склодовска - Хемиско

Дискусија во 'Образование' започната од Cecyska, 8 мај 2013.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Хемиски техничар и процесни знам сигурно дека има, медицинските веројатно се пополнети :)
     
  2. Loli321

    Loli321 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    А кој се процесни?
     
  3. Rak7

    Rak7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Ima slobodni mesta i vo Dimitar Vlahov za kozmeticki tehnicar.Za kolku ucenici stanuva zbor??
     
  4. univerzumott

    univerzumott Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Дали во образовен профил прехрамбен техничар се учи храна и исхрана?
     
  5. Rak7

    Rak7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Da da
     
    На univerzumott му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Black Love

    Black Love Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здрaвo, сaкaм дa ве прaшaм дaли вo училиштевo имa фрaнцуски кaкo предмет или се учи сaмo лaтински и aнглиски?
     
  7. ХЈ145

    ХЈ145 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Има некој информации за новите смерови?
     
  8. ХЈ145

    ХЈ145 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Ме интересираше нешто за Техничар за заштита на животна средина. Нов е смерот го има во конкурсот. Ме интересираше и за течничар за очна оптика.
     
  9. univerzumott

    univerzumott Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Да ми каже некој кој се изборни предмети за втора трета и четврта(прехрамбен техничар)?
     
  10. Heyhi

    Heyhi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Dream-Girl
    Сакам да знам дали фармацевтскиот техничар во хемиско е ист како оној во медицинско?
     
    На Kristinp му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Heyhi

    Heyhi Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Ве молам кажете имам уписите во понеделник
     
  12. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Гледам дека хемиско се реновирало. Почнаа со предавања?
     
  13. Lekss 13

    Lekss 13 Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво. За неколку дена се уписите па сакам во Марија Кири да се запишам може ли некој да ми раскаже за школото децата и такви ствари.
     
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Повели, еве ја. :) Завршив неодамна таму...
    Прашај подетално што сакаш.
    Ќе ти опишам се реално и искрено како е. Ама не се плаши, струките се супер, исплатливо е школото.

    Да почнам со добрата страна. :D
    Прво, професорите се многу срцки. Со многу мали исклучоци. :D
    Ја сум презадоволна од целата комуникација со нив, секогаш беа достапни тука за се, имале разбирања за откажување тестови, кога требало на некого оцена да се поправа, доколку ти треба помош. Многу убаво искуство од тој поглед имам.

    Децата, па сега зависи. Факт е дека има доста послаби ученици. Но, тоа е ради нив. Они нејќат да учат. Инаку ако сакаш да учиш, супер е. И доколку се покажеш од сам старт дека учиш и си посветен на учењето може да постигнеш многу.
    Професорите наградуваат ептен, бидејќи се радуваат кога ќе видат дека некој е посветен и сака да учи пошо е така поретко малку тука.. :)
    Ако учиш ќе те сметаат за нрд тука и тоа е факт. Been there, done there.
    АМА, немој да потпаднеш под мнозинството на оние што не доаѓаат у школо и колку за 2ки им е целта. Ќе бидеш во загуба иако моментално ќе мислиш дека си кул. Многу на старт што беа у прва солидни ученици, со тек на време поради голем број слаби ученици некако и они се променија, друштвото има големо влијание во тие тинејџерски години.
    И ова ќе се случи. Прва година ќе сте многу поентузијастични и на старт ќе мислиш леле колку учат сите, до крај ќе е сосема друга приказна.

    Јас бев во медицинските струки, таму се 30+ во класовите отприлика, на старт повеќето запишани со многу добар и одличен успех и искрено бевме мал број на ученици што многу учевме, редовни бевме и си бевме ние друштво, во тие струки имаш по 4-8(груба бројка) деца што учат така баш доста цели 4 години.
    Другите струки се многу послаби и се многу помалку на број (10-20 луѓе, имало и класови со 5-6 луѓе), таму и се запишуваат ептен најслабите ученици... А интересни струки се али нели примамливо е Корча, Орце, ЈБТ и стручните школи се у сенка, затоа е и така... И тоа е реалноста али и сам ќе видиш како што кога ќе си таму. Не знам што ќе запишеш ама нема врска отприлика вака е.

    Голем број од моите соученици работат веќе со струката од средно, но и тоа е океј, си имаат средно стручно со кое вратите им се отворени и ете од тој поглед ако си избрал добра струка веднаш и после средно ќе имаш работа. Алкалоид исто има соработка со школото, доколку одлучиш после средно да работиш, ќе имаш ете и таква можност. :)

    Реално со останатите немав голема комуникација и 3та 4та едвај и ги гледав зошто во школо едвај доаѓаа, доаѓавме ние што сакавме да сме спремни за матура ама не ми пречеа толку. У смисла да и они ваљда за мене мислеле нрд и не сум им била нешо по ќејф пошо не сум ги дружела у бегања и слично ама мене ми беше битно да стекнам знаење, затоа и не се приклучував кон топлата. Не сум имала некој голем проблем, едно здраво, некој општ муабет и толку. Барем мене ми се погоди таков клас ама и генерално од се шо сум видела така е.
    Фармација и лаборанти се најдобрите класови. Таму тврдам дека е вака.

    Мој совет би ти бил тоа, да си учиш, да си бидеш редовен, да не се замараш за околината и внимателно бирај друштво.
    Првите впечатоци се битни, покажи се уште одма дека учиш и дека знаеш.
    Ако се запишеш на медицинските струки, мислам дека ќе си поминеш океј. :)
    Слободно ако ти треба уште нешто пиши ми.
    Ти посакувам убав средношколски период :)
     
    Последна измена: 13 јуни 2020
  15. Lekss 13

    Lekss 13 Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ти благодарам многу за ова што ми раскажа од голема корист ќе ми ее.
    Јас ќе се запишам за техничар за очна оптика дали може да ми раскажеш нешто повеќе за таа струка и за децата и наставниците што предаваат во нив.
     
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И таму се големи класови исто, во моја генерација 33-34 деца беа тие.
    Тие после фармација и лаборанти се исто така солидни.
    Бидејќи се големи класови секако ќе има повеќе избор за дружба и различни карактери, не се секирај за тоа.

    Добри се и таму професорите, неколку од тој смер професори ми беа и мене, океј беа.
    Генерално во цело школо се океј, во прва година може малку построги да ви се постават дека нели почеток е па да ве заплашат ама понатака како ќе е многу полабаво ќе е. :D
    Прва година е така најтешка дека се се учи и највеќе предмети се ама после веќе постручни предмети се и уште поинтересно ќе ти е. :)
     
  17. Lekss 13

    Lekss 13 Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ти благодарам многу
     
  18. Polumaturantite

    Polumaturantite Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    4
    Здраво дечки, може ли некој подетално да ми објасни за училиштето, за смерот техничар за козметички производи и фармацевтски техничар, каде одите на пракса, какви се професорите, тешко ли е, какви се децата, благодарам однапред
     
  19. Polumaturantite

    Polumaturantite Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    4
    Ако има некој што учи или учел во школово нека ми пише тука или во лп нешто повеќе за училиштето
     
  20. glupsumjbg

    glupsumjbg Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2022
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Како е за уписи во Кири ?? Тешко??

    Може ли да те прашам нешто во ПП
     
    Последна измена од модератор: 23 јуни 2022