1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Марка

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gordana10, 10 март 2010.

  1. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Еве јас од денес ке имам нова марка на облека :D :D :D
    Бев денес во Манго и си најдов многу интересни фустанчиња, ги пробав преубаво ми стојат. Ама цената пуста, 4.000 ден едно. Како да не! Дојдов дома, ги најдов на интернет истите, и ги покажав на мајка ми и жената ми рече, утре одиме да купиме најубави материјали, ке ти ги сошијам јас за 2 саати.
    Ако е за да ја платам етикетата и сите да знаат дека е од Манго, ке извадам од маички кои ги имам неколку од таму и ке бидат марка моите нови фустани.
    Мајка ми ја бива за шиење и сака да шие, па еве и прилика :)
    Кога моите фустани ке бидат готови ке ги видите и вие :)
    Колку и да имам пари, никогаш не би платила 4000 ден за најобично фустанче.
    Сега сум најсреќна!!!
     
    На lolita97 и belisimalolita им се допаѓа ова.
  2. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    и јас не гледам марка ова она битно е да ми се допаѓа и убаво да ми стои и гто зимам.цената ја прашувам на крајо кога ќе одлучам да го купам
     
  3. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    [​IMG]
    Чисто сумљам да не беа Прада дека некој ќе ги облечеше -.-

    Квалитетни биле.
    Па што?
    Порадо ќе платам 500 евра и ќе земам 20 пара штикли и да си ги менувам,отколку да земам едни за астрономска цена и смешен дизајн.
    Ако е така на чело ќе си напишам дека ми се Прада,зошто и онака не живеам во Париз.

    Штета што повеќето купуваат мислејќи дека ако нешто е скапо,автоматски е и квалитетно и најдобро.

    Често прво ќе подразмислам дали НАВИСТИНА вреди за парите,макар и да е 500 денари,пред да купам какво и да е парче облека.
     
  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    И модните дизајнери имаат утки, затоа постојат модни критичари. Никој не рекол дека се што е марка е одлично.
     
  5. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Да,но кога ќе се пушти на пазарот многу ќе се залетаат да ги купат зошто се ПРАДА.
    Да беа од обична продавница за чевли, друга прича е.
     
  6. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Колку и да сакаш да си цел во марки,ситуацијата е поинаква....сепак не се фрустрирам и имам многу малку марки да речеме ама не од оние марките како гучи ,версаче...битно е да ми е убаво и пријатно за носење,единствено во што би инвестирала да речам повеќе се квалитетни чизми,кој можеби некогаш ќе си ги дозволам,бидејќи многу ме болат нозете од овие што ги имам а ги земав доста евтинки :worried: е сега се мислам дали би инвестирала во реј бан наочари,бидејќи ќе ги купам и знам дека долго време ќе ги носам,сигурно нема секоја година да земам..имам и да речеме скап часовник од 100евра :lol: кој си го земав со парите од дипломска, фустанче од мотиви,сукњичк од манго-значи за вакви марки мислев јас :rofl: и во детсвото моите ми купуваа најкче,адидас,стаф,бенетон, итнннн,тогаш барем имаше квалитет,а тие ќе ни купеа едно-ама вредно велеа,знаеш квалитет имаш,а сега се ти е сомнително,.....
    имам и нешто оригинал парфеми и козметика,ама нишро од 100мл,или 30 или 50 :P ,пааа сега гледано на две раце си ги набројав оригиналите ми мои :wasntme:
     
  7. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Тука веќе станува збор за плиткоста на човекот и колку навистина се разбира од мода. Јас знам безброј луѓе што како се фанатици на модата и тоа за што таа се залага, а не знаат да ми набројат друга фирма освен тие во златната петка: Vuitton, Versace, Prada, Gucci, D&G. Секако дека не е добро само затоа што стои етикетче CELINE за пример.
     
    На lolita97 и Ashling им се допаѓа ова.
  8. simonaspase

    simonaspase Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    10
    Искрено не ми е важна марката... Единствено патики коа купувам глеам да бидат марка... Пума , Адидас... Иначе НОУУУ :( :D
     
  9. NotInLove88

    NotInLove88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77
    Секоја жена сонува за дизајнерска облека,дијамантски накит и луксузен живот...НЕ за џабе Мерлинка ја испеа "Diamonds are a girl best friends" , но условите ни се бедни малку во оваа држава ,па треба да гледаме да купуваме под мотото квантитет наместо квалитет.
    Не е тато газда на Телеком па јас да носам светски позната марка, а и не сум спонзоруша па од некое деде да вадам ќар па да си дозволувам луксузи..
    Воглавно во плакарот имам облека која ја сакам ,ја купувам за кеиф и ми причинува задоволство кога ја носам -освен кога ќе направам утка некогаш хаха
    Имам и нешто скапо ,имам и нешто поефтинко од тоа скапото ,но воглавно сакам да си сум идивидуална колку што можам ,да не одам до екстремности како следење слепо на тоа што се носи и да изгледма како кловн во тоа што го носам ,како што прават повеќето девојки што мислат дека се тренд сетерки.
     
  10. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Каква црна марка...Купувам се што ми се свиѓа ако има нормална цена и од каде сакам. Воопшто не ми е битно дали е Манго Теранова или Ла Шутка (иако не сум купувала од шутка пошто е далеку).
    Некогаш евтините работи можат да бидат и поквалитетни од марките.
     
  11. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не обрнувам големо внимание на марката кога купувам облека. Ако ми стои убаво и ако ми одговара цената си го купувам. Не мора да значи дека тоа што е скапо е и најквалитетно.
     
  12. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37
    многу ми е важно да е марка и скоро се што имам купено до сеа ми е марка! И да значи тоа дека е марка е по квалитетно за џабе нема да се толку пари сеа добро има утки али тоа е реткост али сепак кој пробал знае! ;)
     
  13. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37


    за ова се сложувам деак се катастрофа ! За квалитетни се али ти коа ќе ги купиш тие твои 20 пара џабе си ги купила коа немаат квалитет како овие!
     
  14. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37
    Стварно незнам зошто така се случило! Јас секогаш од таму купувам костим за капење затоа што ми се најубави и бидејки сум навикната уште од мала од 4-5 годинки носам и се гледа што е квалитет!!! а не коа ке купиш од некој обичен бутик само затоа што "дизајнот„ бил убав и после првиот одмор да ми избледе бојата и слично!
     
  15. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    За маички, фармерки, фустанчиња носам се што ми се свиѓа и не обрнувам толку внимание дали е од некој ексклузивен бутик или не. Но, за чевли, патики, ташни и јакни е тука само марка :) . И тоа знам да откачам на моменти и да платам дебело :lol:
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не ми е многу битно дали е марка. Битно ми е да ми се допаѓа, убаво да ми стои и да е од природни материјали (синтетиката неможам да ја поднесам).
    Како повеќето така и јас, чекам попуст и купувам нешто од нашите ни ,,марки,, ама во последно време и тоа избегувам. Едноставно ме нервира таа гужва и хаос како да делат чоколатца за без пари :D а уствари тоа што ќе го стават на попуст врска нема од квалитет.
    Да, во право сте, кај нас се шијат ,,марките,,. На една пријателка мајка е шивачка и шиеше Манго и што ти уште не.
    Имав прилика летоска 20 дена да ја шетам Барселона па така на тенане и на широко и велико ги прошетав сите можни дуќани :) . Наоѓав парчиња со 2 етикети, кај едните стоеше made in Spain а на едните made in China, ваљда како заглавиле со пратки и така на попуст се на куп. Се приметува разлика во квалитет.
    Друга работа, ги видов и оние светските, Прада, Гучи, Долче...чисто од љубопитност па можда и на попуст си земам нешто 8) . Цените се астрономски а за квалитетот да не зборувам. И само една ствар ми падна во очи- преовладуваше зимска гардероба а човече беше Јули месец. И едноставно немаше попуст :D . Значи се беше во тренд со модните писти за престојната зима. Тук таму имаше по некој фустан онака за мерак 5% попуст . А на етикетите да не зборам, од заштитни знаци, потписи...ваљда тоа е оригинал марка.
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Битно ми е,си купувам од такви бутици што држат добри марки или други коа ми купуваат многу сум специфична за вкус ретко ми се свиѓа освен ако не го купиле од кај што си купувам јас :)
     
    На lolita97 и Name им се допаѓа ова.
  18. MissDesertRose

    MissDesertRose Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    83
    Ако Bershka, Stradivarius, Zara, Mango... се марки, тогаш да - се ми е марка :lol: :rofl:
    Тоа се марките наменети за средната класа и цените се прифатливи (посебно во градот каде што живеам - не живеам во МК) и најчесто од таму купувам затоа што си наоѓам навистина супер парчиња... имам неколку парчиња од Miss Sixty (купени исклучиво на намаление, нема шанси да дадам 120евра за едно блузиче), но не затоа што се Miss Sixty, туку затоа што навистина ми се допаѓале :D Е сега кога станува збор за накит :x Ги обожавам часовниците на Guess и накитот на BVLGARI и можам да си дозволам да си ги купам, па поседувам неколку парчиња :) Тренерки - Fan сум на Addidaѕ и јас незнам зошто, онака ми лежат на срце :D патики имам еден чифт на Addidas и ги носам веќе 5 години... сега си купив едни на Lacoste па ќе видиме до кога ке издржат :lol:
    Купувам тоа што ми се допаѓа и воопште не ми пречи ако е 5 евра, битното е да ми стои убаво :)
     
    На lolita97 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    Не знам,но во оваа наша држава нема правила,не значи ако купиш марка и платиш дебело ке добиеш и квалитет..немам можност да купувам марки,па се држам до некоја златна средина,купеното да одговара и на парите и на квалитетот :)
     
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    кога купувам облека сакам пред се да ми се допага и добро да ми стои. дали е марка или не, не е пресуден фактор. стилот на облекување и возраста ни го стеснуваат изборот на продавници каде мозе да купиме некое парЧЕ облека, сепак највазно е да се Чуствуваме удобно.
    верувале или не, немам ниту еден пар трењерки дома :rofl: , засто никогас не носам. спортски патики имам од најразлиЧни фирми, наЧесто ги носам во комбинација со спортски панталони или фармерка.
    имам парЧиња класиЧна гардероба од Халлхубер, Томму Хилфингер, Манго, Зара, Х&М, Ц&А, Веро Мода...и многу незнајни :rofl:
    имам парЧиња спортска гардероба од Бенцх, Реплау,Диесел,Левис, ..
    во веЧЕрна гардероба не инвестирам многу, вазно да ми прилега, не е вазно од каде
    долен вес не ни имам приметено сто марка е, вазно удобен и ми се допага
    некои парЧиња ги имам наЧекувано на луди попусти . а некои се купени од Оутлет Центри по многу пониски цени.