1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Марка

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gordana10, 10 март 2010.

  1. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    За оние кои мислат дека зимаат марка да знаат дека само си се залажуваат. Во МКД нема марки.Се е фалш. :!:
    Ни Најкот не е Најк,ни Пумата не е Пума, ни "оргиналните" парфеми не се парфеми...Сето тоа е емитација на истите.
    Подоле прочитав Страдивариус, Бершка, Манго марки биле. Како не. |( Ако овие горе што ги набројав беа емитација на оргиналот на марките, овие ни во марки не спаѓат. :!:
    Кога ќе кажеш марка пак очекуваш некој квалитет. Така да кога се фурате дека купувате само марка, нека ви е јасно дека овие во марки не спаѓат.
    Јас како марки ги подразбирам оние што се добро познати низ целиот свет, и истите ги ценам. Но додека да стигнам до нив, мало морген! :rofl:
    Па ако некој ја има оваа среќа да може да си пружи шопинг во Милано и да се облекува и носи баш во марка му љубоморам. :D
     
    На Breezy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Miss.Waldorf

    Miss.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    16
    Го купувам тоа што ми се допаѓа =)
     
  3. cool-girl

    cool-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    160
    и јас :)
     
  4. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Па да марка значи квалитет. Ама не кај нас. Да, купувам марки зошто се чувствувам посигурна. Џабе ми е да дадам ефтина пара за нешто што лом ке се направи за недела дена. Но, купувам од странство. Кај нас ни оригиналот не е оригинал.
     
  5. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    За облека не пребирам, не пребирам дали нешто е марка или не. Побогу, па не можам да си дозволам да купувам вистински, квалитетни марки. Не ни има нешто такво кај нас.

    Е за чевли сакам да бидат квалитетни. Било патики, чизми, балетанки... Зимските обувки ми се купени некоја нијанса поскапи од обичните, многу е важно нозете да ми бидат суви и топли кога е студено.

    Сепак, и нашите ,,марки,, не се оние прави марки. Разлика огромна. Ама тоа ти е. :x
     
  6. ParadisoGirl

    ParadisoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Отсекогаш сум купувала...и ќе продолжам да го купувам она што ми се допаѓа и во она што удобно се чувствувам без разлика дали е марка или не...Обично кај марките се задржувам кога станува збор за патики и сл. и тоа на Adidas...Како и да е квалитетот ми е пред се... 8)
     
  7. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Си купувам марка кога имам вишок пари, а сите секогаш си го купуваме она што ни се допаѓа :)
     
  8. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Имам алишта кои се марка и кои не се и морам да решам дека сепак и марката зависи работи кои ги носам веке година две на сфера,манго и зара се како нови ,како првиот ден сто ги купив :)
     
    На lolita97 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Познавам девојки кои имаат купче пари, и ги трошат во "фирми", а изгледаат упм сељандурски. Бадијала кешот кога не знаат да се спастрат. ;)

    Имам и марки и не-марки. И скапи и евтини работи, ама тие евтините ги бирам ненормално добро, така што маиче од 200 денари ќе направам да изгледа скапо. Никогаш не сум одела по квантитет, сакам едно парче, платено, ама да трае. Кондури од кинеско продавниче не можам да облечам и да се крстам по пат да не ми отпадне штиклата, па и 100 денари да ги направат. Не ми е битно да имам многу пара штикли, а да се евтини, повеќе сакам неколку пара, а квалитетни.
     
  10. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Ако ми се свиѓа нешто немора да е марка или да не е марка.
    Али за патики купувам марки конверс, најк.. :)
     
  11. unstoppablemind

    unstoppablemind Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Од Гучи и фамилијата немам ништо, ама кога би имала прилика би имала, мерак ќе ми е.

    Е сега, ако збориме за марки како манго, бершка, најк, мона итн, признавам дека скоро се ми е такво, нешто купено на попуст, нешто само што било ставено на рафтови.Досега ама баш ниеднаш не сум била измамена, работите ги носам и по неколку години, не смениле ниту боја, ниту форма.Нема да заборавам едни панталони црни, тесни ги купив од манго точно пред 3ипол години за 1200 на попуст, до ден денес се како нови.

    И факт е дека повеќето работи што се фирмирани се поубаво за око-едностабно користат поубави материјали кои очигледно се и поскапи.Дека се претерува со цени, признавам дека да, ама кај нас е така.

    Сепак, имам и доста работи што се од обични продавници, особено кога станува збор за балетанки, па ете ги и тие траат барем две-три сезони.Правило нема, како ќе ти се погоди и какви ти се можностите во моментот.
     
    На lolita97 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Едноставно купувам што ми се допаѓа..никогаш не гледам дали е марка или не! :)
     
  14. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Па марката е секогаш важна бидејки од неа зависи квалитетот!
    Но не сум секогаш во можност да купувам облека со добра марка па го гледам квалитетот :)
     
  15. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Купувам марка само патики и парфеми !
    Некако за тоа сум убедена дека мора да ми е квалитетно, и не се сложувам со некои од мислењата тука дека ако е марка не е квалитет...прилиЧно сум убедена дека стом е марка квалитетно е.
    Друго си купувам од обиЧни продавници, или кога имам прилика си купувам по некое парЧе и надвор од Mакедонија.(zara,h&m,pull&bear itn. )
     
    На lolita97 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Кога бев средношколка многу повеќе се замарав со тие марки, сакав се да ми е од бутик со препознатливо име, поточно да е најк, адидас, манго или мисс сиксти, и специјално за шопинг одев во скопје, ама детиште |(
    Сега со моите 22 години веќе не размислувам така,сега и не ми се верува како толку можело да се троши за еден партал, ма да морам да признаам дека за парчињата што сум платила поскапо се и поубави и поквалитетни ( во најчест случај, секако)
    А во врска со т.н. марки што ги има кај нас, од Манго сум нај разочарана.Имав еден фустан он манго беше како од свилен материјал, го носев за една нова година, и уште на првото носење од седењето позади цел ми се развлече, утре дента го перам и како сум го закачила со штипките на тие места се деформирал цел, незнам материјал ли е тоа, ко од пластелин фустанот :x Исто и за едни црни панталони купени од мнг, по неколку носења ми се раширија ептен, па морав да ги теснам кај шијачка зашто ги платив поскапо па ајде да не ги фрлам.И сега уште ги носам, ок се откога ги стеснив ама тие ми се единствени панталони што сум ги преправала после купување, и да од манго ми се.
     
  17. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Џабе ми е марка ако не ми стои убаво. Ама нели, марка си е марка, поквалитетно.
    До душа, не сум во можност да купувам марки, ама имам некое брендирано парче. Најмногу имам од H&M и TALLY WEiJL (ама не ми се од тука купени). До душа не се многу, неколку парчиња, толку се моите во можност.
     
  18. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Еве купувам и јас марка но кога има некоја добра патика не се питам дали е марка или не одма ја зимам!
     
  19. bvlgari

    bvlgari Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    кај нас марки не постојат за жал и овие ,,марки,, што ги имаме овде се фалсификати а плаќаме поскапо додека надвор од земјава има многу убави работи и ефтини а плус квалитетни се нервирам кога ги гледам на интернет а кај нас се стара роба и адидас и најк ништо од марка само плускаме пари за џабе :@
     
    На lolita97 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Единствено патики од марка носам . другото ако ми се бендисува немора да е од марка одма го земам ! ]:)