Марков манастир

Дискусија во 'Религија' започната од senjorita-v, 18 јули 2011.

 1. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  2.425
  Пол:
  Женски
  Гледам има тема за св.Јоаким Осоговски па решив да отворам тема за Марков манастир...Била некоја од вас таму ? Јас сум била повекје пати и мн е убав манастирот...
   
 2. mamita

  mamita Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Дали и таму има можност за престој на пр.за викенд?И дали е машки или женски манастирот?
   
 3. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  2.425
  Пол:
  Женски
  манастирот е женски и секако кој сака може да преспие без разлика дали е за викенд секако за мажи не е дозволено поз
   
 4. Page

  Page Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2012
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  343
  [​IMG]

  [​IMG]

  Прекрасен манастир... Често го посетувам ...
   
  На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.546
  Пол:
  Женски
  Убав манастир, бев лани да го видам преубав е :)
   
 6. CaperucitaRoja

  CaperucitaRoja Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2011
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  315
  Пол:
  Женски
  Во план ми е да го посетам, да не се зарекувам ама да се стабилизира времево и собирам друштвото да направиме целодневна екскурзија. :)
   
 7. TS-310

  TS-310 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  37
  Убав е манастирот.Само еднаш сум била,на последната екскурзија.
   
 8. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.737
  Сум била и до манастирот и до реката - Маркова река - преубави се.
   
 9. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  2.425
  Пол:
  Женски
  дојдете сите за велигден :)
   
  На ludacaa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Boom

  Boom Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  7
  Кај се наоѓа манастиров?!
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  Последен пат сум била некаде пред 6/7 години, манастирот е преубав. :)
   
 12. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  2.425
  Пол:
  Женски
  во село маркова сушица на 20 километри од скопје...близу драчево
   
 13. milk.honney

  milk.honney Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2010
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  22
  Супер е, препорачувам кј не бил да го посети..многу убаво е среден!
   
  На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
 14. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.434
  Допаѓања:
  3.072
  Во манастирот има и мал музеј, куќа на воденичар од претходните векови. Интересно е што турската власт во 19 век т.е. Хамзи-паша, кој бил муслиман, го ѕидал тремот на црквата. Во манастирот престојувал и Кирил Пејчиновиќ пред да замине во лесновскиот манастир.
   
 15. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.942
  Пол:
  Женски
  Прекрасно смирувачко место! Често го посетуваме за време на викенди
   
 16. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Многу ми е блиску до населбата ама никако да го посетам. Кога и да одат мојте јас имам обврска, а имам желба. Мора да одам летово, таман и на Маркова река ќе се разладиме на излет.
   
 17. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Сум била многу пати. Многу е убаво и планирам повторно да одам.