1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мармалад/џем

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од SummerGirl, 5 февруари 2016.

 1. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.528
  Допаѓања:
  31.532
  Пол:
  Женски
  Дали и колку често користите мармалад и џем во исхраната? Познато е дека се штетни заради големиот број на шеќери што ги содржат.

  Јас не јадам џем затоа што ми е премногу благ. Мармалад ретко јадам. Се случува еднаш-два пати во годината да купам тегла. И тој ми е благ. Како помала многу јадев мармалад, ама веќе ми се одмили.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.272
  Допаѓања:
  315.664
  Пол:
  Женски
  Џем никаков не јадам.
  Мармалад само од јагоди или кајсија,2-3 пати месечно за доручек.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.846
  Допаѓања:
  18.946
  Пол:
  Женски
  Домашниот мармалад, ако не се прави со премногу шеќер, мислам и не е така штетен. Немам многу услови да правам, и затоа купувам, ама како joy1 и јас 2-3 месечно јадам. Има убави рецепти за благце со мармалад, па така ги трошам теглите.
   
  На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.914
  Допаѓања:
  75.426
  Пол:
  Женски
  Го јадам но не често, инаку сакам секаков. Со млеко како оди... ^_^
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. N0NamE

  N0NamE Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Машки
  Мармаљад :P :P од кајсија или слива :inlove: нема подобар доручек барем за мене кога ке се погодам за викендите дома:)
   
 6. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.758
  Допаѓања:
  46.273
  Прв пaт слушaм декa се штетни :?:, aмa и oнaкa јaс не јaдaм ниту џем, ниту мaрмaлaд.
   
  На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.258
  Пол:
  Машки
  Истo кaкo и Кечo, ни еднoтo ниту другoтo гo јaдaм.
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 8. muchacha_a

  muchacha_a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  1.236
  Допаѓања:
  14.580
  Пол:
  Женски
  Јас правев мармалад само од сливи и смокви,без шеќер многу беа благи,и ги исеков на пола оѕстојаа една ноќ пуштија благо,вода и ги варев мн е вкусен и не е благ како купечките.
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.578
  Допаѓања:
  45.050
  Пол:
  Машки
  Ретко но конзумирам, пекмези и мармалади од слива домашни, капина, малина. Мармалади мешано овошје најчесто и тоа за доручек. Се што е умерено и со исаф народски кажано е корисно и добро се што е претерано е штетно така и со шеќерите од мармаладите
   
 10. Independiente

  Independiente Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.558
  Пол:
  Женски
  Јадам многу мармалад домашен од кајсии или сливи
   
  На crazylady и Petar80 им се допаѓа ова.
 11. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Јадам ама ретко , порано повеќе некако го јадев.
  Инаку омилен ми е мармалад од шипинки нема нешто поубаво:inlove:
   
 12. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.670
  Допаѓања:
  25.213
  Пол:
  Женски
  Да јадам ама само домашен и од сливи да е и без шеќери :sun:
   
 13. Lexus

  Lexus Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2013
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  Мајка ми прави преубави домашни мармалади од јагоди, кајсии и сливи. Не става многу шеќер ( минимално само за да конзервира). За доручек со тост и путер, феноменално
   
 14. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Како што кажа Lexus погоре, една од најдобрите комбинации за појадок ми е леб, путер и џем или мармалад + чаша млеко. :inlove:
  Скоро сите ги сакам, најмногу од шипинки, сливи и кајсии.
  Не се штетни ако не ја испразните цела тегла во едно јадење. ;)
   
 15. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.258
  Допаѓања:
  82.907
  Пол:
  Женски
  Џем не јадам а и не користам ,мармалад повеќе користам во кога правам нешто блакце :lol:Домашниот мармалад е поубав што е и нормално исто и ние правеме со многу малку шеќер. Омилен ми е од смокви :inlove:
  Мене искрено гнас ми е да купувам мармалади од продавница :tmi: И не само мармалад,доматно пире,слатко,некои туршии а пак ајвар е тоа нема шанси да го купам и да го јадам :|
   
  На Ketchup и PUPICA им се допаѓа ова.
 16. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Jас повеќе сакам џем ама jaдам и мармалад. Наjмногу сакам од капини, малини или jaгоди, млеко не пиjaм ама зимно време со топол чаj е идеален поjaдок.
  Тaa комбинациja ме потсетува кога одев во градинка, на детството.
   
 17. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  5.370
  Пол:
  Женски
  Ретко,ама и мармалад и џем сакам.На лепче со маргаринче и мармалад/џем...Убавини
   
 18. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.547
  Допаѓања:
  249.967
  Пол:
  Женски
  Цел живот мислев дека џем и мармелад е исто :)

  Многу се добри на Виталија, тие ми се на мени чат-пат.
   
  На crimson и LUCERKA им се допаѓа ова.
 19. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  3.005
  Допаѓања:
  96.790
  Пол:
  Женски
  Si go sakam i ednoto i drugoto,manje vise,ednote isto mu ide.
  So puterce,palacinki,za razni torti i kolaci.
  Domasniot i kupeckiot se dva razlicni sveta.Zatoa,si podgotvuvame domasen.
  Godinava epten bev domakinka i napraviv od jagodi,slivi,kajsii,praski.Recisi i da ne staviv seker.
  I slatko si sakam/e,si napravivme ama toa ne e tema na muabet:)
  P.S.Kupeckine se ziva hemija,zele,boja,seker...znaeme da kupime od "sipak" na Podravka ama i toj veke ne e toa sto bese.
   
  На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. VladeMila

  VladeMila Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  8.514
  Пол:
  Женски
  Мармалад/џем јадам само во торти,колачи и палачинки,иначе не..како еден оброк со чајче НЕ.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.