1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мармарис,Турција

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Anja98, 26 јули 2012.

 1. Anja98

  Anja98 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  553
  Пол:
  Женски
  Видов дека има теми за различни дестинации за летни одмори,па решив да ја отворам оваа тема :) Годинава одам во Турција на повече дестинации ама највеќе ќе се задржиме во Мармарис. Бил ли некој од вас таму? Какви се цените? Плажите? Ги очекувам вашите одговори... Ако има слична тема-канта ;)
   
 2. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  ^Ја сум била и еве ке ги кажам некои работи кои не тртеба да ги пропуштиш
  имаш голем избот на шопинг центри,луксузни ресторани,и др.
  Можеш да направиш тура со брод низ Dalyan-тоа е еден вид чудо ан природата каде што се соидинуваат морето и езерото.Инаку областа е позната по лековитата кал,морските желки и античкиот град кој моментално е ми текнува како се викаше.
  Можеш да го посетиш островот Седир и плажата Клеопатра исто така и таму инаше еден антички град.
  Има 2 аква паркови мегу кои еден ое најголем е и најпознат во Турција.
  jeep safari тура
  Ова беше едно од највозбудливо нешто во мојот живот...возење низ скриени селца.реки,водопади итн.
  тврдината мармарис
  Каде што сега е музеј и се гледа панорамата на градот.
  Turunc
  Рибарско селце.Каде што се одгледуват разни овошја.А прошетката по планините овде е задолжителна.
  Нуркање има некаде над 50 локации за нуркање каде можат да ссе видат прекрасни нешта...
  Пазарот нармарис каде можат да се најдат многу убави работи и сувенири израбитени ос локалното население.
  Крастарење
  Можат да се видат убавините на егејското море..да уживаш во убавите плажи ,историски локалитети и секакви природни убавини...
  Плажите се преубави и за крај еве неколку сликчиња
  Бидејки може пет слики само овие а ако сакаш повеке ке ти пуштам во лп
   

  Прикачени фајлови:

  • 10-2.jpg
   10-2.jpg
   Големина на фајлот:
   148,3 KB
   Прегледи:
   721
  • 20.jpg
   20.jpg
   Големина на фајлот:
   426,4 KB
   Прегледи:
   719
  • 131.jpg
   131.jpg
   Големина на фајлот:
   86,8 KB
   Прегледи:
   719
  • 141.jpg
   141.jpg
   Големина на фајлот:
   367,6 KB
   Прегледи:
   719
  • 2-2.jpg
   2-2.jpg
   Големина на фајлот:
   91,9 KB
   Прегледи:
   719
  На Elena69221 и Anja98 им се допаѓа ова.
 3. Anja98

  Anja98 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  553
  Пол:
  Женски
  Фала ти за информациите очила,јас сега само што се вратив,и суперски си поминав,бев на турата со желките и на други некои екскурзии и се беше топ! И еден добар шопинг си напраив :D
   
  На ocila му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  154
  Колку има возење од Кушадаси до Мармарис? И дали од таму нудат тури за Памуккале и која е цената?
   
 5. solnishko

  solnishko Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Женски
  Штом одите на одмор во Мармарис, задолжително да одите на крстарење со брод! Бев пред 2 години и од крстарењето останав со отворена уста. Бродот застануваше во заливи за да се бањаме. На 30м длабочина, ти го гледаш дното, ги гледаш карпите, гребените и си мислиш не е кој знае колку длабоко. Значи буквално се заљубив во водата :inlove: . Се надевам дека во блиска иднина повторно ќе одам во Мармарис :mm:
   
 6. MoonshineAnne

  MoonshineAnne Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2013
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  83
  4 години по ред идам во мармарис на одмор значи местото веќе ко 3 дом ми стана, оваа година ќе идам далиан на реката а за морето со крстарења на turtle beach доколку сакате повеќе информации слободно лп и слики :D
   
 7. BeautyAndTheBeast

  BeautyAndTheBeast Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  162
  Мене ме интересираат цените како се, и дали е слично како во Кушадаси што е?
  Јас сум презадоволна од Кушадаси но годинава не би сакала пак да идам на истото место па поради тоа ги разгледувам останативе туристички места во Турција и барам нешто слично..:)
   
 8. coconaut

  coconaut Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  924
  Допаѓања:
  2.562
  Пол:
  Женски
  Мене искрено ми беше сто пати поубаво од Кушадаси. Јас прво бев во Мармарис, па во Кушадаси и нема споредба. Цените се дури поефтини. А за слично не е слично, бидејќи 90 % се странци, а Македонци, Срби и Турци нема. Многу е покултурно и поубаво. Само плажата малку нечини, многу е тесна, ама на неа има лежалки, само треба да си нарачаш кафе или вода и цел ден можеш да лежиш на нив.
   
 9. Bibaaaa

  Bibaaaa Нов член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво дечки
  Ај мала помош со инфо од вас кои веќе сте биле во Мармарис, летово сакаме две другарки да одиме таму па не интересира бидејќи не мислиме да седиме у хотел и да шетаме по шеталиште само, каков е ноќниот живот, има ли забави или е по мирно , како се со цени за пијачки, влезници у диско и сл и што луѓе идат да не идат лудине Англичани искрено ми се повраќа од нив :D Ни ја фалеа како ок дестинација за млади Мармарис па да не утнеме ко лани бевме Аланија и баш ни беше пензионерски |( поззз и фала однапред ;)
   
 10. coconaut

  coconaut Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  924
  Допаѓања:
  2.562
  Пол:
  Женски
  Биба сум била и во Аланија и во Мармарис, Мармарис некако повеќе ми се допаѓа(нема многу Турци што замараат повеќето се странци) . И двете места имаат ноќен живот и дискотеки, не знам зошто во Аланија си си поминала пензионерски, освен ако не ти било шубе да излегуваш во тие дискотеките каде 90 % беа машки Турци (ние одевме ама бевме мешано друштво, машки и женски па не ни досаѓаа многу). Во Мармарис има бар стрит со ноќни клубови каде влезот не се плаќа, има и Англичани, но не преовладуваат како на пример во Лаганас, местото е покултурно. Значи има луѓе од цела Европа од сите возрасти, а не само тинејџери. Цените на пијачките во бар стрит се од 5 евра па нагоре, а во другите места ресторанчиња покрај море се поефтини.
   
  На Bibaaaa му/ѝ се допаѓа ова.