1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мартинки

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Phyramide, 1 март 2011.

 1. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  СДП - си врзавте ли мартинки за среќа а? ;)
   
 2. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  Сакам да прашам...?

  Јас и со ортома да се врзам, пак ќе немам среќа :wasntme:
  [​IMG]
   
  На Shpagetta, LittlePinky, BlueEyess и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.650
  Допаѓања:
  196.199
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  А бе оти денес се врзуваат мартинки? Кај нас во Охрид на 14 март е ова, на Летник, а не денес... барем нас тогаш ни правеа бабите кога бевме мали :)
   
  На La.Reina.Del.Sur и Hipica им се допаѓа ова.
 4. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  Сакам да прашам...?

  Што е ова :?: сакам и јас да врзам :?: ...
   
 5. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  Сакам да прашам...?

  :D Кај мене исто...
   
 6. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.893
  Сакам да прашам...?

  ^^А јас дури и во чалма да си ја врзам главата, со лук и ракија... :wasntme:
   
 7. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  499
  Сакам да прашам...?

  Во право си Анат, на 14-ти се врзува мартинка, ама ако сметаш по стар календар тогаш е денес, на 1-ви март.
  Баш убаво што не потсети Пирамид.
  Јас за две недели ќе си направам, ама треба да ја прашам баба ми кога треба да ја фрлам на расцветано дрвце или како ли беше веќе тоа. Ц ц ц сум заборавила, а со каква радост чекав баба да ми врзе мартинка на раче
   
 8. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  Сакам да прашам...?

  Некој???????било кој..........????????да ми кажееееее...досаѓам, ама треба да ми кажете па нелиии :lol:
   
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.927
  Сакам да прашам...?

  АБЕ и ЈАС САКАМ ДА ЗНАМ!!!! ЛОШОТИЛАЦИ. |(
   
  На enca.69 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. skyAngel

  skyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  2.765
  Сакам да прашам...?

  Абе и јассс !!
  Какви мартинки , црвен конец ли ???? :^)
  И зошто се врзува , кој треба да ти го врзе ?

  Тоа сакав да кажам. :*
   
 11. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Сакам да прашам...?

  Па не знам како е по традиција, ама ние си ги врзувавме ко деца на 1ви март.
  Инаку до нестрпливата Енца - Енца, мартинки се обично во црвено-бела комбинација и се врзуваат за среќа, како на сликата погоре :)

  Мене ако ме прашувате, ја би ви дала и шамар да ми врзете, таман еден образ бел, еден црвен - цела ќе бидам џанам мартинка :D
  И тоа носи среќа бе! :)

  Ц ц ц кај се најдовте толку нестрпливи жени, ај љубопитни, тоа сме сите, ама нестрпливи?! :D

  Епа така нешто ко конци, значи нешто као кабала, ама не е само кабала туку и вмешани бели конци има во тоа :)
   
  На LittlePinky, Dafnee, skyAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  499
  Сакам да прашам...?

  Повели Енца, се надевам дека ќе ти се разјасни ;)
  Според древните македонски преданија, Ксантија била божица на цвеќињата во која се вљубил богот Македон, син на богот Зевс. Во чест на таа љубов, древните Македонци месецот на пролетта го нарекле Ксант, а својот најсветол празник - Ксантика. Празникот на светлината, љубовта и убавината, како во дамнешните времиња, со игра и со песна беше прославен завчера во Домот на Армијата во Скопје. Според древниот македонски обичај, секој од посетителите беше закитен со мартинка, црвено-белата нишка-симбол на среќата, радоста и љубовта.

  - Народе македонски, денеска славиме како што славеле нашите предци пред илјадници години. На овој голем духовен празник, древните Македонци се собирале во театрите, во полињата, на плоштадите и заедно со царевите славеле, пиеле и наздравувале за радоста и среќата. Го поздравувале најзначајниот ден на духовноста - празникот Ксантика. На денот кога се буди целата природа, младите од црвено-бела преѓа правеле пискулци за марами, белегзии за на рака, гајтани за на појас и верувале дека тоа ќе им донесе среќа во текот на целата година
  текстот е од стар Дневник - дневен весник
   
  На LivingGlam, Gordana10, Phyramide и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Сакам да прашам...?

  Црвен и бел конец, ги замотуваш еден со друг- како мини јаженце и се врзува на рака..........ама искрено не знам до кога се носи :?:
  Ако знае некој, нека каже слободно- нека не се срами :D
   
 14. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Сакам да прашам...?

  А бе такви се купуват, готови, плетени.
   
 15. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  Ние ги носевме се до моментот кога ќе ја видеме првата ластовичка, и тогаш ја закачуваме на некое дрво или ја ставаме под камен, при тоа замислуваш желба. :wasntme:
   
  На LittlePinky, LivingGlam и FBI им се допаѓа ова.
 16. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Сакам да прашам...?

  Фала Бројче :* , еве девојки јас јавно кажувам дека ќе си заврзам мартинка..... ;)
   
 17. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  И јас кажувам ќе си врзам мартинка, ама на нога ќе ја ставам...се рачуна и така ваљда :?: ...само да видам кај ќе најдам црвен и бел конец....ќораво конче немам дома....домаќинка бе...пар екселанс :D :rofl:
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Мене сабајле во 9 ме разбуди баба ми, мартинката ми била готова. :D

  Според традиција, секогаш таа ми ја плете и врзува за рака, го правам ова откако паметам за себе, и не ја вадам до крај на март.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 19. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Има готови се купуваат. Јас знам дека се носат се додека не го видите првиот штрк.Кога ќе го видите штркот се закачува на некое дрво.
   
 20. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.555
  Како мала носев знам се купуваа можеше да се носат врзани на рака или па ги имаше што се носат како беџ онака интересен беџ од кој виси црвено-бело конче. Битно интересно ни беше. Сум рекла и пак ќе речам ние бевме деца што знаевме да су уживавме на детството и на се се радувавме за разлика она овие интернет генерации