Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мартинки

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Phyramide, 1 март 2011.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.978
  Пол:
  Женски
  Еве ја мојата
  [​IMG]
   
 2. vetre

  vetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2013
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Леле колку се изнервирав прееска во врска со мартинкиве. Имав направено за мене и за брат ми и ај први март си викам ќе си ги врземе мартинките. Ги врзавме што ги врзавме и кога не виде татко ми кога почна да урла дека тоа било бугарска традиција, да сме ги изваделе, незнам таму што :fubar: . Ама само за да се смири ги извадивме и ќе ги ставиме на 14ти пак ама сега на по невидливо место ;)
  Иначе мислам декаод црвен крст продаваат скоро секоја година, бар јас ги имам начекано неколку годинипо ред, а и не се скапи, некои 10-20денари мислам дека се
   
 3. SiMpAtIcNaTa

  SiMpAtIcNaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  313
  Денес т.е веќе вчера и јас си ставив мартинка. Сама си ја правев дома. Другарка ми случајно спомна, инаку немаше да се сетам. Пред две години носев исто, ама не се сеќавам дали имам замислувано желба. Знам дека кога видов штрк, ја закачив на јаболко. :) Е сега желба замислив, а колку ке се исполни ќе видиме :) Повише ми е интересно затоа што со боите ми ја разбива некако монотонијата :)
   
 4. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  1.856
  Јас вчера ја ставив едната мартинка на мене едната на бебето
   
 5. blosson

  blosson Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  257
  Пол:
  Женски
  И јас вчера си ставив една :)
   
 6. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.948
  Пол:
  Женски
  Еве нешто интересно за мартинките
  За мене е суеверие и нема ама баш никакво значење. До пред некој ден не ни знаев дека луѓето бизарно ерувале дека овие конци "носат среќа".

  Мартинки
  Секој оној што на својата рака ќе стави или на својата облека ќе закачи таканаречена ‘мартинка’ (нешто како нараквица направена од црвен и бел конец) за здравје и среќа, да знае дека од тој момент (свесно или несвесно) се откажал од Бог, односно од Православната Вера и Црква, и не може да учествува во нејзините Свети Тајни. Не може истовремено да веруваме и во Бог и во ‘мартинка’. Верата и суеверието немаат ништо заедничко, исто како што и Бог нема ништо заедничко со ѓаволот. А на два господари не можеме да им служиме, или ќе Му служиме на Бог или на ѓаволот – па секој слободно нека избере кому ќе му служи. И секое друго суеверие, спротивно на православната вера, не е од Бога.

  1.pngНосењето на ‘мартинка’ е суеверен и магиски, а со тоа и демонски обичај, затоа што луѓето што ги носат веруваат дека мартинките, откако ќе ги стават на себе на први март, не смеат да ги извадат сè до доаѓањето на пролетта и ластовичките (или штрковите) и сè додека да расцути првото дрво. Потоа, според истото погрешно верување, мора да ги закачат на некое дрво и да си пожелаат добро здравје и среќа, со некаква вера дека желбите ќе им се исполнат. Вадењето на ‘мартинката’, пред време, се смета за несреќа и затоа луѓето ја чуваат со страв. Таквото верување нема никава врска со православната вера, туку е обично суеверие. Ние христијаните си носиме на рака или во рака бројаничка, украсена со крстче, која ни служи за молитва.

  Христијанската среќа и здравје не доаѓаат на некој автоматски, безличен и лесен магиски начин со некакво просто чинење или нечинење на нешто - без личен подвиг и саможртва (како што ѓаволот ги подучил Ева и Адам во рајот: само ако вкусите од плодот на познанието на доброто и злото ќе бидете како богови – види 1. Мој. 3, 4-5), туку единствено со слободен подвиг во градење на личен однос со Бог, преку очистување на срцето од страстите, преку љубовно исполнување на Божјите заповеди и преку смирено учество во Светите Тајни на Црквата; на кој, подвиг, Бог лично, слободно и љубовно одговара во одредено спасително време за секој од нас.

  Христијанската среќа и здравје извираат од личната заедница со Бог, а не од безлично, фобично и душегубно суеверие.

  Извор www.bigorski.org.mk
   
  На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.890
  Допаѓања:
  40.120
  Пол:
  Женски
  Јас никогаш не сум ставала мартинки,а до пред некое време не ни знаев зошто се ставаат,ама ете дознав.
   
 8. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  7.011
  Допаѓања:
  96.501
  Денес со внуками си добивме мартинки,морав и јас да ја ставам за да ја стави и таа зошто не сакаше,сега си ја носам :D
   
 9. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.635
  Допаѓања:
  37.740
  Пол:
  Женски
  Сум заборавила да пишам дека пред две недели видов и штрк и ластовички :D ја извадив мартинката, си замислив желба и ја закачив на расцветано дрвце :) Останува да видиме дали ќе ми се исполни желбата :wasntme:
   
 10. Miss.Bass

  Miss.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  205
  Уште немам видено ни штрк ни ластовица април месец ја уште мартинка носам хахаха
   
 11. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.960
  Допаѓања:
  7.852
  Пол:
  Женски
  Јас ставам мартинки.
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.978
  Пол:
  Женски
  Вчера на плоштад на тезгата уште немаа добиено....да не знаете на др.место каде има да си купам?
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.978
  Пол:
  Женски
  Јас си ставив на 2ри март, зошто на први немав :(
   
 14. katencezlatence

  katencezlatence Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Дали знаете каде можам да купам мартинки? :)
   
  На Angel06 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. katencezlatence

  katencezlatence Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Алки мартинки
   
  На Angel06 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.764
  Допаѓања:
  26.057
  Пол:
  Женски
  Ги видов на пазарчето Буњаковец, на тезга за козметика. Веројатно ги има по сите пазари по ниски цени од 50 ден. некаде. Но не беа од волница туку од тој дебелиот конец за алки и плус имаа некои црвено-бели додатоци по нив.
   
 17. katencezlatence

  katencezlatence Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Фала ти!
   
  На Angel06 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. V.odolija

  V.odolija Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2014
  Пораки:
  1.073
  Допаѓања:
  19.162
  Последниве години не сум носела мартинки.
  Кога бев мала баба ми или мајка ми ни ги правеа и ни ги ставаа на рака.
  Јас минатата година овој период бев во Бугарија и таму какви убави мартинки видов,да не знаеш која да ја одбереш.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Nobadys.Perfect

  Nobadys.Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  526
  Пол:
  Женски
  Денес видов расцутено дрво. А баш сакав да си ја поносам уште малку :lol: 20180311_133102.jpg
   
 20. Ex Luna Scientia

  Ex Luna Scientia Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  847
  Пол:
  Женски
  Првпат за ова слушнав во втора средно. кога не тераа да плетеме мартинки да ги делиме низ школо. Прочитав зошто се ставаат и искрено уште не ми е јасно што уште се крева толкава фама.