1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мартинки

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Phyramide, 1 март 2011.

  1. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Јас порано си ги правев самата, ама последниве неколку години си носам купени, дечко ми ми ги носи (некои се со срценца измеѓу плетеното, некои со топчиња, со мониста....), и преубаво изгледаат, дури ти е мака да ги оставиш после на дрвото :lol:
     
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Јас носам секогаш,речиси и да не ја вадам,ама секоја година на први март добивам нова и ја врзувам на раката,на зглобот на ногата ја префрлам откако ќе заврши март ( :D ).Како што кажав,март и се поврзано со него,го сметам за свој месец (на сите е де,не си го зимам,ама ете длабоко во себе така се чувствувам),па така што уживам во неговата смисла.
    Април е веќе навистина пролет,Мај мириса на лето...ама Март мириса на надеж,кој што сака нека каже. :)
    Има многу на интернетов за празников и навистина ми е криво што Ксантика нема убаво место во нашите празници,а навистина би било интересно.Би бил и добар ко комерцијален празник како што западњациве го имаат Валентин.Ама сепак,суштината и значењето негово е навистина прекрасно.
     
    На LivingGlam, Phyramide, Mygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Ме наежи со ова Лилит, многу убаво се почувствував :D и секундарно го засакав Март како месец :D
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Март е како човек...непредвидлив и секогаш има нешто ново,затоа од старт ти дава надеж за убави промени,ама може и да те затрупа во снег или ќе ти биде проклето жешко ама убаво.Во март започнува она стандардно чувство на заљубеност во пролет,па дури и кога не си зљубен навистина.Се е убаво и во април и во мај...ама...веќе е очекувано дека тоа ќе биде така,плус...Март мече ќе роди дур да ја натера природата да се разбуди! :D
    Убав е Март!И има убаво име!Сега чекајте ги качунките,првите пупки на дрвцињата,првата зелена тревичка...Март асоцира и на цртан филм!Не знам зошто,ама ете така!
    Се расприкажав...ама така си е!
     
    На LittlePinky, afroditaa, stylishh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Јас за ова прв пат слушам, а кога ја видов темава си помислив на чевли мартинки :wasntme: :lol:
    Ама не е лошо да се направи, секако е само за добро. :)
    Инаку јас Март не го сакам ама ич. Времето е најникакво, не знаеш сабајлето дали снег, дали дожд, дали сонце ќе те најде. Превртлив месец е. Ама затоа и јас си расцутувам со Април, тогаш си се будам од зимски сон :rofl:
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Еее Виножитке,каква си неспонтана.Април е проклето предвидлив и мора таков да биде,друго не се очекува од него!
    Де пиши Ксантика,да пиши за март таму и не јади белгијски вафли (леле колку се добри,ааааууууф!)! :D
     
  7. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Виножитке мор, не зборувај така, ќе се налути баба Марта и ќе те казни :lol: Се сеќавате ли на таа приказната со девојчето и 12 - те месеци? Баба Марта главна беше таму :lol: И само таа беше жена, другите месеци беа мажи :!: Значи дефинитивно март е месец на жената, не само заради 8 - ми март :)
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  8. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    И јас како носев како мала, едвај чекав март да дојде.Си носев и лаи цел месец, другарка ми донесе од Бугарија, тука никаде не сум сретнала.Ако да си ја ставам таа од лани? :D :?:
     
  9. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    ее што убаво ме потсетивте, сега ќе одам да ги распретам во конците на свекрвами, а како беше си замислуаш желба сега кога си ја врзуваш или кога ја ставаш на дрвото :?:
     
  10. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Јас секоја година носам, во мојот град сите носат можеби е влијанието од Бугарија. Ете денес си имав 5 наредени на рака а имам уште многу! Обичај е саканиот да ти купи мартинка, но јас заљубена сама во себе си купив самата :D Ние не ги ставаме на никакво дрво :lol: ,туку чекаме кога прв пат видиме штрк тогаш ја тргаме мартинката и си замислуваме желба. И не ги фрламе мартинките, може да се носат и догодина.
     
  11. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Се носаат или до празникот Св. 40 Маченици, или до Благовештение. Посакувааш си желба во моментот во кој ја ставааш под камен, или на дрво.
     
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Ксантика е чист,наш празник,така што бугарски малку утре,а и обичајот е наш.
    Се смета дека Март е почеток на новото,месец кој го победува мртвото време,еве и нешто поопширно.

    Ксантика е една од најсветлите обележја на старомакедонските народни обичаи, која со својата волшебна моќ ги обединувала душите на Македонците во заедничките стремежи за опстанок и подобар живот.

    Ксантика Македонците ја празнувале како празник на пролетта, љубовта, цвеќињата и убавината. Но, за жал, во сегашно време не се знае скоро ништо за овој духовен празник, кој во старо време беше синоним за македонскиот идентитет. Се чини дека Ксантика е оставена на заборавот на времето, да изгасне со природна смрт. Може и затоа што таа е чист македонски феномен, никој од нашите соседи не се осмелил да ја присвои и прикаже како дел од своето културно наследство.

    Првите податоци за Ксантика потекнуваат од VI век пред Христа и нив ни ги пренесува старогрчкиот писател Хесихиос, од кои дознаваме дека Ксантика ја празнувале луѓето кои живееле на север од Олимп и дека при празнувањето доаѓало до излив на силни емотивни чувства, тешко разбирливи за елинскиот свет. Многу подоцна, во I век од новата ера дознаваме за Ксантика од античките писатели: Диодор, Јустин и Куртиј Руф.

    Тие во своите дела посветени на походите и подвизите на Александар III Македонски, ја споменуваат Ксантика како празник на пролетта, во кој македонските војници ја манифестирале длабоката почит кон обичаите на своите предци. Од нив дознаваме дека Ксантика се славела секоја година, со спонтани манифестации, културни приредби и спортски игри, без разлика што престојувале меѓу други со различни култури. Празнувањето на Ксантика преставувало голема атракција за тамошните жители. Македонските војници ја славеле Ксантика облечени во свечена македонска облека, пееле и играле македонски песни и ора со што ја истакнувале својата посебност во однос на војниците припадници на други народи, а посебно од војниците на елинските државички-градови.

    Современите истражувачи на македонската историја, американскиот професор Јуџин Борза и британскиот научник Николас Хејмонд, ја споменуваат Ксантика како посебен празник на кој Македонците им оддавале особена чест и на починатите македонски цареви. Тоа го правеле во завршните свечености на празникот, кога во свечената поворка во македонската престолнина Пела се изнесувале златната дијадема, воената опрема, оружјето, царскиот дневник и други воени трофеи на секој починат цар во посебни возила.

    Вреди да се нагласи дека и Александар III Македонски својот историски подход, го започнал во пролетниот празник - Ксантика.

    Што значи "Ксантика" и зошто Македонците го празнувале овој празник спонтано со невиден занес, гордост и љубов?

    Неуморниот истражувач на изворната македонска митологија, проф. Ташко Белчев, во своето дело: "Орфеј - Горпеј", ја оживува легендата за Божицата на цвеќињата Ксантија и богот Македон, синот на семоќниот Бог на Пантеонот Ѕевс (Диј).

    Според преданијата, Ксантија била Божица на сите цвеќиња што цветаат во градините, полињата и горите. Во неа бил вљубен до последниот здив Богот Македон. Но, откако злите сили на некои од боговите на Пантеонот ја замениле Ксантија во цвеќе, кутриот бог Македон, секоја пролет ја барал својата прва и незаборавна љубов низ сите ливади и полиња, кај сите бистри потоци и реки, кај сите цветни градини во својата омилена земја - Македонија.

    Во чест на оваа необична и несреќна љубов на Богот Македон и на Божицата на цвеќињата Ксантија, Македонците првиот пролетен месец го нарекоа Ксант, а пролетниот празник Ксантика.

    Празникот на пролетта Ксантика е многу битен за сфаќањето на светогледот на Македонците, за нивното обединување и формирањето на нивната држава од страна на легендарните аргеадски цареви со потекло од Орештија (Орестија).

    Ксантика е празник во кој Македонците верувале дека се случува "измивање на душите", простување на гревовите, доминација на разбудената пролетна светлина врз зимската темнина, што ги притиска нивните души. Симбол на празникот беше црвено-белата врвка исплетена од бел и црвен конец.
    Од тука, нешто што е и до денес зачувано и кај нас, тоа е онаа "мартинка", онаа просто волшебна црвено-бела плетенка која тогаш се провлекувала како нишка за спојување на тие луѓе за време на празникот.
    Белата боја во таа плетенка најверојатно потекнува како симбол на белиот делфин кој се сметал за божји дар и кој живеел само во Егејско Море, па и оттука и називот" Беломорска Македонија".

    Белата боја се сметала за симбол на чистота и искреност, а црвената боја за симбол на светлоста и љубовта.

    Ксантика беше длабоко впиена во душите на Македонците со вчудоневидена сила.
    Славањето на Ксантика беше проследено со невиден ентузијазам и занес.
    Црвено-белите симболи се ставаа на вратите и прозорците и оградите.
    Жените и девојките од нив правеа ѓердани, си ги украсуваа косите.
    Мажите ги врзуваа на ремените или на појасите.
    Децата ги носеа како белегзии на рацете.
    На коњите и на јагнињата им се правеа буфки од црвено-бело предено.

    Црвено-белите симболи се ставаа и на оралата, на јаремите, ги обелжуваа со нив кравите и овците, се ставаа на крблата за молзење млеко.

    Жените ја истакнуваа облеката, исткаена и извезена во зимскиот период, збогатена со изворна инспирација, монументална хармонија и раскошен колорит.

    Најзабележителни беа долгите и широки фустани за на оро, наречени ајти, како и кошулите, прегачите и муфеските со разновидни украси, прекрасен вез, збогатен со живописен колорит, што претставуваше вистински израз на творечката надареност.

    Главни обележја на машката облека беа: шеритот (појас), што се сметаше за симбол на машкоста, хламидата (наметка) и богато извезената и накитена кошула. Мажите на главата носеа бели ленти или каусии (капи со широк круг).

    Вистинска убавина претставуваа нивните мелодични песни и развиорените ора, особено карпеа (карпестото) и телесија (телесното).

    Низ сите населени места, низ сите долини и планини ечеа со застрашувачка моќ волшебните звуци на тапаните, гајдите, грнетите, буриите, зурлите и кавалите.

    Ксантиката се славаше цел месец, со зачудувачки ентузијазам и вознес кон боговите и вечното Сонце - симболот на животот.
     
    На stylishh, rossonerka, LivingGlam и 5 други им се допаѓа ова.
  13. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Бабами ми направи мартинка со црно и бело многи е убава, а сестра ми ми подари друга со црвено и бело...обично знам дека мартинките се подаруваат за СРЕЌА И ЉУБОВ
     
  14. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Мартинката е со црвено и црно. ;)
     
  15. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    ^Мене ми е црвено со бело.. барем ние така правиме во Струмица.. :?: Си ја направив вчера сама, а на крај и закачив едни монистри-цветчиња со црвено и малце беличко, а сабајле кога станав за на школо мајка ми ми ја закачи и ми посака да ми се исполнат желбите :)
     
  16. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    И нас ни е црвено со бело.
     
  17. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Црвено и бело.Јас така знам.Се става на рака на 1ви март и се носи додека да ја видиш првата ластовичка.Потоа ја тргаш и си замислуваш желба. :) Така баба ми ми кажуваше.
     
  18. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Бел и црвен конец, по можност некој подебел да се гледа покрупна така :lol:
    Ги мотате да испадне нешто ко плетенка, ги врзувате на левата рака и чекате да ја видите првата ластовички или штрк. Ги има низ Скопје готови со по некој приврзок на нив.
    [​IMG]

    Откако ќе ја видите, мартинката се одврзува и се става под некој камен во дворот. Секое утре на тоа место мајка ви треба да ви става некоја 10 денарка ( демек штркот оставил).
    Мајка ми ставила, еднаш, два пати паричка и после ја зела мартинката демек штркот ја зел и јас си направив уште една и и викам
    - Мамо, зошто штркот не ми става уште пари?
    - Па, толку си нема веќе мартинка, ја зел со него.
    - Епа јас си ставив и друга, за другиот штрк. [​IMG] :lol:
     
  19. kejsi

    kejsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    36
    Леле кога го прочитав насловот на темата си помислив...еееее оваа тема е за оние чизмите мартинки...а оно да ти било за нешто друго [​IMG]

    инаку никогаш до сега немам ни чуено за нив а камо ли да носам...
    п.с-А може ли од овие обичните конци за шиење да се направи тоа чудо,секако со повеке слоеви од двете макари,или лупам глупости [​IMG]
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  20. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    хаха и јас прв пат слушам за ова :rofl: